Boberek jako Shrek i Iza Dąbrowska jako Fiona. Tak brzmiał dubbing w pierwszym zwiastunie animacji

Choć od premiery "Shreka" w Polsce minęło ponad 20 lat, to produkcja wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród widzów. Okazuje się, że znany wszystkim filmowy dubbing zielonego ogra i jego przyjaciół, różni się od tego, który słyszymy w zwiastunie produkcji.

"Shrek" to kultowy film animowany, który na ekranach polskich kin zadebiutował w 2001 roku. Zanim jednak widzowie poznali zielonego ogra i towarzyszy jego historii, ukazał się zwiastun produkcji na kasetach VHS. Jak się okazało, głosy, które znamy z kultowego filmu, różnią się od tych, które słyszymy w zwiastunie.

Niewątpliwy sukces "Shreka". Głosami kultowych postaci przemawiali znani aktorzy

Na sukces "Shreka" w polskim kinie złożyło się wiele czynników. Przede wszystkim duże znaczenie miał ciekawy scenariusz i świetna realizacja animacji. Serca widzów podbiło również tłumaczenie produkcji autorstwa Bartosza Wierzbięty. Shrek, Osioł czy Fiona nie byliby tymi samymi postaciami, gdyby nie dubbing znakomitych polskich aktorów. Głosu kultowym postaciom udzielili kolejno Zbigniew Zamachowski, Jerzy Stuhr i Agnieszka Kunikowska. W kwestiach postaci drugoplanowych wypowiadają się m.in. Adam Ferency (Farquaad) oraz Zbigniew Szuszyński (Lustro).

 

Dubbing w zwiastunie różni się od tego znanego z filmu. Kto udzielił głosu bohaterom w zapowiedzi?

Zanim "Shrek" zadebiutował na ekranach kin, pojawiła się kaseta VHS ze zwiastunem animacji, lecz zaproponowany na niej dubbing był zupełnie inny niż ten, który znamy z ostatecznej wersji filmu. W zapowiedzi głosu Shrekowi udzielił Jarosław Boberek, kwestie Osła wypowiadał Wojciech Paszkowski, a Fiona przemawiała głosem Izabeli Dąbrowskiej. W zwiastunie w postać Farquaada dubbingował Paweł Iwanicki, zaś pozostałych bohaterów drugoplanowych Tomasz Bednarek oraz Jacek Kopczyński.

Choć jakość nagrania nie jest najlepsza (w końcu pochodzi z kasety VHS), to wspomniany zwiastun jest dostępny na platformie YouTube. Który dubbing, waszym zdaniem, jest lepszy?

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: