Oscary 2023. Już nominacje pokazały, że "Wszystko wszędzie naraz" to film roku

Teoretycznie niszowy film "Wszystko wszędzie naraz" duetu Daniels zebrał 11 nominacji do Oscarów. Szansę na statuetkę ma m.in. grająca główną rolę legendarna Michelle Yeoh, Amerykańska Akademia Filmowa doceniła także Jamie Lee Curtis. Na to, że o tej produkcji będzie głośno, zapowiadało się już od jej premiery.

"Wszystko wszędzie naraz" to szalona i absurdalna komedia akcji z elementami sci-fi, a jej tytuł naprawdę doskonale opisuje fabułę. Wyreżyserował ją twórczy duet Daniels, który wcześniej na świecie zasłynął m.in. filmem "Człowiek scyzoryk", w którym znany z roli Harry'ego Pottera Daniel Radcliffe wciela się w wielofunkcyjne zwłoki. Kiedy "Wszystko wszędzie naraz" weszło na ekrany kin, stała się rzecz bardzo rzadka: na Rotten Tomatoes film zebrał prawie 100 proc. pozytywnych opinii. Krytycy przyznali mu 97 proc., a publiczność 96 proc. Już to zapowiadało, że o tym filmie będzie głośno. Oczywiście od wiosny 2022 roku minęło na tyle dużo czasu, że oceny spadły do 95 proc. od recenzentów i 89 proc. od widzów. Bo im większa widownia, tym większa szansa, że znajdzie się więcej nieprzekonanych.

Zobacz wideo Daniels, czyli Dan Kwan i Daniel Scheinert - artystyczny duet jakich mało. Twórcy "Wszystko wszędzie naraz"

"Wszystko wszędzie naraz" ma 11 nominacji do Oscarów. O czym opowiada film?

Główną bohaterką "Wszystko wszędzie naraz" jest Evelyn Wang - w tej wystąpiła legendarna już królowa kina akcji Michelle Yeoh. Aktorka znana jest chociażby z filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok", a za tę produkcję już dostała swój pierwszy w karierze Złoty Glob.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Evelyn jest bardzo przepracowaną matką w średnim wieku i prowadzi pralnię z automatami na żetony. Ma w firmie audyt i użera się z upierdliwą skarbówką, a do tego mąż próbuje się z nią rozwieść. Trudności coraz bardziej się piętrzą - wszystko, co może pójść źle, sypie się jej w rękach. Aż pewnego dnia Wang niespodziewanie odkrywa, że ma wyjątkowy dar. Może sprawdzić, jak wyglądają jej alternatywne życiorysy w innych wymiarach. W jednym z nich np. została gwiazdą kina akcji w Hongkongu (to bardzo świadome odwołanie na metapoziomie do kariery samej Yeoh), która zamiast nunczako walczy korkami analnymi, w innym z wymiarów jest śpiewaczką operową. W kolejnym ze wcieleń została szefową kuchni w najlepszych restauracjach świata, a jeszcze gdzie indziej ma parówki zamiast palców. Jest też wymiar, w którym jest wiszącą na drzewie piniatą.

Ale nie tylko o to w tym filmie chodzi, pojawiają się bowiem mroczne siły, które chcą zniszczyć Evelyn i zagrażają jej rodzinie. Tak też przekonana o tym, że jest swoim najgorszym wcieleniem, bohaterka musi wykorzystać wszystko, co potrafi i wszystko, czym mogła się kiedyś stać, żeby ocalić swoich najbliższych. Choć fabuła brzmi absurdalnie, to reżyserom Danielowi Kwanowi i Danielowi Scheinertowi udało się tam wpleść sporo życiowych wątków, takich jak relacje z zaborczymi i toksycznymi rodzicami, kryzys tożsamości, egzystencjalizm, trauma pokoleniowa, neuroróżnorodność, problemy azjatyckich imigrantów w USA czy też po prostu relacje matki z córką.

Krytyk z "The New York Times" w swojej recenzji napisał, że ten film to "wir gatunkowej anarchii", który łączy elementy surrealistycznej komedii, fantasy, science fiction, kina sztuk walki i animacji. W wielu recenzjach przewijają się pochwały za oryginalny scenariusz, reżyserię, świetne aktorstwo, efekty specjalne, zdjęcia, ścieżkę dźwiękową, sceny kaskaderskie, wysoką wartość produkcyjną i kostiumy. W obsadzie poza Michelle Yeoh znalazły się również nominowane do Oscara za role drugoplanowe Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu, wystąpili także Ke Huy Quan, Jenny Slate, Harry Shum Jr i James Hong.

"Wszystko wszędzie naraz" przyniosło już Michelle Yeoh i Ke Huy Quanowi Złote Globy za ich role, a także dostało nominacje do Oscara w następujących kategoriach: najlepszy film, reżyseria, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, dwie nominacje dla najlepszej aktorki drugoplanowej, najlepszy scenariusz pierwszoplanowy, kostiumy, montaż, muzyka, piosenka i efekty wizualne.

Nagrody dla "Wszystko wszędzie naraz". Gdzie można obejrzeć film?

Poza tym produkcja dostała też: cztery Saturny (dla najlepszego filmu fantasy, dla najlepszej aktorki, aktora drugoplanowego i dla najlepszego filmu w technologii 4K), pięć statuetek Critics' Choice (najlepszy film, aktor drugoplanowy, reżyseria, scenariusz oryginalny, montaż), nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (NSFC) za męską rolę drugoplanową, statuetkę Amanda dla najlepszego zagranicznego filmu kinowego, dwie statuetki od Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych (Michelle Yeoh i Ke Huy Quan), dwie nagrody Gotham (najlepszy film fabularny, męska rola drugoplanowa), sześć statuetek od Internetowego Towarzystwa Krytyków Filmowych OFCS (najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa, aktor drugoplanowy, scenografia i montaż), wyróżnienie od National Board of Review (Yeoh), trzy statuetki od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Atlanty (aktor drugoplanowy, reżyseria, pierwsze miejsce w top 10 filmów), sześć nagród Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Chicago (rola męska drugoplanowa, reżyseria, scenografia, kostiumy, efekty specjalne, montaż), dwa wyróżnienia Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles (najlepszy film i drugoplanowa rola męska), cztery statuetki od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco (męska rola drugoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa Jamie Lee Curtis, scenografia, montaż), Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych nagrodziło również Ke Huy Quana.

Film można jeszcze obejrzeć w niektórych kinach studyjnych, takich jak warszawska Kinoteka, produkcja dostępna jest także na Amazon Prime.

Więcej o: