Leonard Pietraszak nie żyje. Aktor miał 86 lat

Leonard Pietraszak nie żyje. Informację o śmierci aktora znanego m.in. z "Vabanku" przekazały władze jego rodzinnego miasta, Bydgoszczy.

Gustaw Kramer w "Vabank", doktor Karol Stelmach - przyjaciel Stefana Karwowskiego w "Czterdziestolatku", Krzysztof Dowgird w serialu "Czarne chmury" - to tylko nieliczne z ról Leonarda Pietraszaka, które pamiętają i lubią tysiące widzów. Aktor urodzony 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy, zmarł 1 lutego 2023 roku.

Leonard Pietraszak nie żyje. Żegnają go koledzy i koleżanki

Pietraszaka pożegnali także koleżanki i koledzy ze Związku Artystów i Spec Polskich. "Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem. Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych za co publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej. Żegnaj Przyjacielu, będzie Cię nam bardzo brakowało... [*]" - napisali na Facebooku.

Zadebiutował w teatrze 19 czerwca 1959 roku, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Później grał na scenie Teatru Dramatycznego w Poznaniu i Teatru Polskiego w Poznaniu. W Warszawie występował na deskach Teatru Klasycznego, Teatru Komedia oraz Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza.

W kinie i w telewizji oprócz niezwykle popularnych "Czarnych chmur", "Czterdziestolatka" i "Vabanku", Leonard Pietraszak zagrał także m.in. w "Dantonie", "Kingsajzie", "Karierze Nikodema Dyzmy", "39 i pół" czy "Listach do M."

W 2000 roku aktor został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej", a w 2010 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2002 roku podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen

Więcej aktualnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: