Oscary 2023. Gdzie można obejrzeć nominowane filmy? Sprawdzamy

O Oscara dla najlepszego filmu powalczą w 2023 roku "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie" i "Woman Talking". Sprawdziliśmy, gdzie w sieci można legalnie obejrzeć nominowane do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej produkcje.

95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli 12 marca na poniedziałek 13 marca. Feta zacznie się o drugiej czasu polskiego, a na stronie głównej Gazeta.pl będziemy prowadzić z tego wydarzenia relację na żywo. Nim jednak ogłoszone zostaną werdykty jury, znaczną część nominowanych w tym roku do Oscarów filmów można zobaczyć w domowym zaciszu za pośrednictwem różnych serwisów streamingowych.

Zobacz wideo "IO" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara [ZWIASTUN]

Oscay 2023. Które oscarowe filmy można obejrzeć online? Gdzie oglądać?

Oscarową galę będzie w Polsce transmitować Canal + - ceremonię będzie można obejrzeć zarówno na antenie stacji Canal + Premium, jak i w serwisie CANAL + online. Transmisja z wydarzenia poprzedzona zostanie półgodzinną relacją z czerwonego dywanu - całość zacznie się o 1.30 nad ranem i potrwa do 5 nad ranem.

Poza bezpośrednim przekazem z oscarowej gali Canal + oferuje swoim użytkownikom także dostęp do szeregu nominowanych w tym roku produkcji. Po pierwsze w serwisie Premiery Canal + obejrzeć można m.in. polskiego kandydata do Oscara do miana najlepszego filmu zagranicznego, czyli najnowsze dzieło reżysera Jerzego Skolimowskiego – "IO". Poza tym na tej samej stronie widzowie znajdą także "Top Gun: Maverick". Przypomnijmy, że to nakręcona po prawie 40 latach kontynuacja produkcji, która rozpędziła karierę Toma Cruise’a. Nominowana została w sześciu kategoriach, w tym za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany i najlepsze efekty specjalne.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na liście znajdziemy także animację Pixara "To nie wypanda" (dostępna również m.in. na Disney+) oraz "Paryż pani Harris". Ta druga pozycja to kostiumowy komediodramat z Lesley Manville i Isabelle Huppert. Akcja rozgrywa się w Paryżu lat 50-tych, a fabuła opowiada o owdowiałej sprzątaczce, która postanawia zdobyć upragnioną sukienkę Diora. Nominacja przyszła za najlepsze kostiumy. Na Canal+ obejrzymy również "Elivsa" (nominacje za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, najlepszą scenografię, montaż, charakteryzację, dźwięk i kostiumy), "Batmana" z Robertem Pattinsonem (nominacje za charakteryzację, dźwięk i efekty specjalne).

Netflix z kolei ma w swoich zasobach aż osiem filmów nominowanych do Oscarów 2023 w 16 różnych kategoriach. Na platformie dostępne są następujące produkcje: "Na zachodzie bez zmian" (dziewięć nominacji, w tym dla najlepszego filmu), "Blondynka" z Aną de Armas (nominowany w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa), "Glass Onion – film z serii Na Noże" (nominowany w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany), "Pinokio" - animacja w reżyserii Guillermo del Toro (nominowana w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany), dramat Alejandro Gonzáleza Iñárritu "Bardo, fałszywa kronika garści prawd" (najlepsze zdjęcia), animowany film familijny "Morska bestia" (nominowany - bez zaskoczeń - w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany) i dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne – "Zaklinacze słoni" i "Efekt Marthy Mitchell".

Na platformie HBO Max z listy nominowanych do Oscarów w 2023 roku znajdziemy następujące pozycje: "Elvis", "Batman" (nominacje za charakteryzację, efekty specjalne i dźwięk), pełnometrażowy film dokumentalny "Nawalny".

Disney+ z oscarowej oferty na 2023 rok pokazuje: "To nie wypanda" (najlepsza animacja), "Wulkan miłości" (historia o legendarnym małżeństwie francuskich wulkanologów, nominacja w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), krótkometrażowy film fabularny "Le Pupille" oparty o świąteczny list włoskiej pisarki Elsy Morante do jej przyjaciela Goffredo Fofiego, "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" (nominacje w kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa - Angela Bassett, charakteryzacja i fryzury, piosenka - "Lift Me Up", wyk. Rihanna, efekty specjalne i kostiumy).

Amazon Prime Video oferuje dostęp do głośnego "Wszystko wszędzie naraz". Ten obraz ma nominacje w kategoriach "najlepszy film", "najlepsza aktorka pierwszoplanowa", "najlepszy aktor drugoplanowy", "najlepsza aktorka drugoplanowa" (dwa razy!), "najlepszy reżyser", "najlepszy scenariusz oryginalny" "najlepsza muzyka oryginalna", "najlepsza piosenka", "najlepsze kostiumy" i "najlepszy montaż". Uważany jest za jednego z największych faworytów wieczoru, a na branżowych galach do tej pory zbierał większość nagród. Znajdziemy tam także inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami produkcję "Argentyna, 1985", którą wyreżyserował Santiago Mitre. Film opowiada historię prokuratorów Julio Strassery i Luisa Moreno Ocampo, którzy odważyli się przeciwstawić krwawej dyktaturze wojskowej.

Użytkownicy Apple TV+ mogą włączyć nominowany w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" film "Most", który wyreżyserowała Lila Neugebauer. "Jennifer Lawrence w roli Lynsey, żołnierki próbującej ułożyć sobie życie po powrocie do Nowego Orleanu po traumatycznym wypadku. Gdy Lynsey spotyka miejscowego mechanika Jamesa, para zawiązuje niespodziewaną więź" - zapowiada streszczenie. Na tej samej platformie widzowie znajdą krótkometrażowy film animowany "Chłopiec, kret, lis i koń".

"Top Gun: Maverick" to szczególny przypadek. Obraz dostępny online jest także w ramach opcji wypożyczenia. To oznacza, że należy dodatkowo zapłacić za dostęp do tytułu, a link z filmem będzie aktywny tylko przez krótki czas. Najnowszą produkcję z Tomem Cruisem można obejrzeć za 14,99 na Apple TV+ i np. na YouTubie za 17 zł. Na Player.pl za wypożyczenie produkcji zapłacić należy 18 zł. Na Chilli wypożyczenie kosztuje 14,90, a w SkyShowtime film dostępny jest w abonamencie.

Więcej o: