Oscary 2023. Dlaczego czerwony dywan nie był czerwony? Widzowie oburzeni pierwszą zmianą od 62 lat

Oscary 2023 rozdane. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszył się czerwony dywan, gdzie mogliśmy podziwiać wymyślne kreacje gwiazd. W tym roku jednak, po raz pierwszy od 62 lat, gwiazdy nie przechadzały się po purpurze.

Oscary od 1961 roku kojarzą się między innymi z czerwonym dywanem. To tutaj od lat legendy kina pozowały ze swoimi statuetkami i tonęły w błysku fleszy. Zespół kreatywny odpowiadający za tegoroczną galę przełamał wieloletnią tradycję. W tym roku po raz pierwszy podczas ceremonii wręczenia Oscarów dywan miał kolor szampański.

Oscary 2023. Dlaczego czerwony dywan w tym roku nie był czerwony?

95. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się w Dolby Theatre w Los Angeles. Prezenterów, dziennikarzy, gwiazdy oraz reporterów przywitał dywan w pudrowym, lekko brzoskwiniowym odcieniu. Gospodarz imprezy Jimmy Kimmel żartował, że decyzja oznacza, że wszyscy są pewni, że po ogłoszeniu wyników "nie dojdzie do rozlewu krwi".

Za zerwanie z wieloletnią tradycją odpowiada nowy zespół kreatywny gali, na którego czele stoi Lisa Love, była redaktorka naczelna "Vogue'a" oraz dyrektor kreatywny Raúl Àvila.

W wywiadzie dla Associated Press Love twórczyni wyjaśniła, skąd tak radykalna zmiana. Chodziło o dostosowanie kolorów do pory dnia oraz strojów gości gali. Ceremonia odbywa się bowiem w godzinach popołudniowych, jednak elegancki dress code gwiazd sugeruje wieczorny event.

Zmieniliśmy dzienne wydarzenie na nocne. U nas jest wieczór, nawet jeśli świętujemy o trzeciej po południu - wyjaśnia Love.

Była naczelna "Vogue'a" przyznaje, że zanim zapadła decyzja, eksperymentowano z ciemniejszymi kolorami, jednak ostatecznie wygrała elegancka, szampańska tkanina.

Czerwony dywan po 62 latach zmienił kolor

"Kolor przywołuje na myśl zachód słońca. To kolor nieba tuż przed złotą godziną" - dodaje Love i podkreśla, że tegoroczny wybór nie oznacza, że szampański kolor dywanu zagości również na kolejnych galach.

Komentujący zmianę są podzieleni. W sieci pojawiły się wpisy, że szampański kolor był zbyt jasny i bardzo szybko się pobrudził.

Ze zmiany natomiast cieszyła się Angela Bassett. Aktorka stwierdziła, że nowy kolor dywanu absolutnie jej nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. W wywiadzie dla "Variety" zaznaczyła, że jasny kolor świetnie współgra z jej kreacją.

Więcej o: