Kiedyś była królową reklamy. Teraz powraca w filmie "Jezioro Słone". "Pomyślałam, że to żart"

Mówi się, że Katarzyna Butowtt to królowa polskiej reklamy. Na przełomie lat 80. i 90. można było ją zobaczyć na okładkach największych magazynów na świecie. Po licznych sukcesach wycofała się z show-biznesu. Teraz powraca, grając główną rolę kobiecą w filmie "Jezioro Słone".

Pod koniec lat 90. Katarzyna Butowtt była jedną z najpopularniejszych twarzy w polskim show-biznesie. Choć odniosła niebywały sukces, postanowiła usunąć się w cień. Dziś ma 66 lat i podjęła się odważnej roli w filmie "Jezioro Słone".

Zobacz wideo Popkultura odc. 146

Zrobiła międzynarodową karierę. Po trzech dekadach usunęła się w cień

Katarzyna Butowtt debiutowała jako modelka u projektantki Grażyny Hase - jako 15-latka została zauważona na ulicy przez fotografa pracującego dla marki i tak rozpoczęła się jej profesjonalna trwająca trzy dekady przygoda z modelingiem. W rozmowie z "Wysokimi Obcasami" wspomina jednak, że nie był to jej początek w roli modelki:

Pierwszy pokaz mody zrobiłam jako siedmioletnia dziewczynka na witrynie sklepowej Jelonka przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Gdy trafiłam do Mody Polskiej, ówczesne gwiazdy starały się zniechęcić mnie do tego, żebym odnalazła się w tym świecie, i potrafiły zaszyć mi kieszenie czy też wrzucić parę szpilek do butów. Nie udało im się mnie jednak zniechęcić. Zarabiałam bardzo dobre pieniądze, zwiedziłam cały świat.

Pokaz mody Deni Cler , Katarzyna Butowtt - 14 maja 1992 rokuPokaz mody Deni Cler , Katarzyna Butowtt - 14 maja 1992 roku Fot. Waldemar Kompała / Agencja Wyborcza.pl

Chodziła po największych wybiegach, prezentując kolekcję m.in. Mody Polskiej, Barbary Hoff, Jerzego Antkowiaka, Cory czy Ledy, a także występowała w licznych reklamach telewizyjnych. Reklamowała niemal wszystko - od proszków do prania po samochody.

Była piękna reklama Peweksu. W ramach pokazu chodziłyśmy w studio i zaraz zadzwoniła do mnie Baltona, mówię: Ale to jest konkurencja, dlaczego ja mam to reklamować?. Odpowiedź była stanowcza. Prezesi powiedzieli: Pani Kasia i nikt inny

- opowiedziała w programie "Studio Weekend".

Dużą popularność przyniosła jej telewizyjna loteria Teletombola, z którą przez wiele lat była potem kojarzona. Można ją było oglądać na pokazach nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Paryżu. Butowtt ukończyła studia na Wydziale Filozofii na kierunku psychologia Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez kilka lat prowadziła własną agencję modelek.

Kilkukrotnie pojawiła się również na wielkim ekranie, grając epizodyczne role w takich filmach jak "Obywatel świata", "Psy" czy "Uprowadzenie Agaty". Mimo sukcesów Butowtt wycofała się z branży, skupiając się na działalności charytatywnej w Fundacji Dr Clown. Fundacja od 1999 roku pomaga dzieciom przebywającym w szpitalach - odwiedzają je osoby przebrane za klauny. "Nasze działania mają wspierać procesy leczenia poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości uśmiechu" - można przeczytać na stronie.

Katarzyna Butowtt w szpitalu dziecięcym w 2004 rokuKatarzyna Butowtt w szpitalu dziecięcym w 2004 roku Fot. Igor Morye / Agencja Wyborcza.pl

Katarzyna Butowtt powraca na ekrany. W nowym filmie przełamuje stereotypy

Po latach nieobecności w show-biznesie Katarzyna Butowtt powraca w wielkim stylu. 66-letnia modelka zagrała główną rolę kobiecą w filmie "Jezioro Słone" w reżyserii Kasi Rosłaniec. Na ekranie wystąpiła u boku Krzysztofa Stelmaszczyka. Jak przyznaje, propozycja wystąpienia w produkcji była dla niej zaskoczeniem:

Nie czekałam na żadne aktorskie propozycje. Gdy zadzwonił reżyser obsady i powiedział, że Kasia Rosłaniec proponuje mi główną rolę w jej nowym filmie, pomyślałam, że to żart. Wyjaśniłam mu, że nie jestem aktorką. Usłyszałam, że to nie problem, bo reżyserka chce właśnie mnie. Jak się okazało, Kasia szukała jak najbardziej naturalnej, dojrzałej kobiety i stwierdziła, że idealnie pasuję do tej roli.

Mimo to zdecydowała się zapoznać ze scenariuszem, który ostatecznie był jednym z powodów, dla których zgodziła się wystąpić w projekcie.

Modelka przyznaje, że nietuzinkowy pomysł, w którym wątkiem przewodnim fabuły jest namiętność łącząca dwoje dojrzałych ludzi z bagażem doświadczeń, wyjątkowo ją oczarował. Możliwość przełamywania tematów tabu i stereotypów sprawiła, że zdecydowała się przyjąć rolę Heleny. - Zdawałam sobie sprawę, że na planie zdjęciowym będzie ciężko, ponieważ film "Jezioro Słone" wymaga od aktorów ciągłej pracy na emocjach. Oczywiście, bałam się, że nie dam rady i przyznam, że podczas kręcenia filmu zdarzały się trudne sytuacje. (…) z perspektywy czasu uważam, że warto było doświadczyć tych wszystkich emocji. Dzięki Kasi Rosłaniec przeżyłam przygodę życia i na pewno żałowałabym, gdybym nie skorzystała z jej propozycji - wyznała Butowtt.

Film "Jezioro Słone" trafi do kin w całej Polsce 17 marca 2023 roku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: