Dla niego zrezygnowała z kariery w Hollywood. Gdy trafił do obozu, robiła wszystko, by go uwolnić

Tuż przed wybuchem wojny Lidia Wysocka była uznawana za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia. Gdy okazało się, że ma możliwość zaistnieć w Hollywood, zrezygnowała z międzynarodowej kariery dla żonatego kolegi po fachu.

W przedwojennej Polsce Lidia Wysocka była jedną z najbardziej cenionych polskich aktorek. Miała wszystko, by zrobić wielką karierę, a o jej zatrudnienie ubiegali się nawet hollywoodzcy twórcy. Związana ze starszym w dodatku żonatym artystą zdecydowała się odrzucić propozycję. 

Zobacz wideo Kwietniowe nowości na Netfliksie [ZWIASTUN]

Była gwiazdą kina w przedwojennej Polsce. Mimo propozycji prosto z Hollywood, zrezygnowała z oferty

Już w dzieciństwie Lidia Wysocka przejawiała talent aktorski i zamiłowanie do sceny, dlatego rozpoczęła studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, zdobywając przychylność wszystkich wykładowców. Mimo obowiązujących zasad, wedle których studenci pierwszego roku nie mogli pojawiać się na ekranie, dla młodej aktorki zrobiono wyjątek. Debiutowała w 1935 roku w filmie "Kochaj tylko mnie". Po tej roli jej kariera błyskawicznie zaczęła nabierać tempa. W 1938 roku otrzymała propozycję półrocznej "próby" w Hollywood, którą jednak odrzuciła.

Po półrocznej próbie siedzenia w zamkniętej willi i nauce angielskiego dano by mi pieniądze na powrót do domu

tłumaczyła później w magazynie "Kino", lecz była to jedynie oficjalna wersja. Prawdziwym powodem była miłość.

Romans ze starszym aktorem wywołał skandal. Dla niej porzucił żonę i dziecko

W 1938 roku Wysocka poznała na planie filmu "Ostatnia brygada" starszego o 12 lat Zbigniewa Sawana. Początkowa sympatia szybko przerodziła się w płomienny romans. Nie obyło się jednak bez skandalu, bo aktor był w tym czasie żonaty ze znaną w środowisku Marią Malicką. By ratować małżeństwo, kobieta zaszła w ciążę, ale narodziny dziecka niczego nie zmieniły. Sawan wyprowadził się z domu i oficjalnie związał się z młodą aktorką. Po wybuchu wojny para zamieszkała w domu jej matki aktorki w Chyliczkach. To właśnie tam odwiedziła ich niemiecka reżyserka Leni Riefenstahl. Jednak spotkanie nie przebiegało w miłej atmosferze, co po latach opisała siostra artysty.

Leni z promiennym uśmiechem oznajmia, że przecież już jest koniec wojny i koniec tragedii, na co Lidia bardzo chłodno odpowiada jej, że dla nas tragedia właśnie się zaczyna

— wspominała Jaga Boryta dodając, że te słowa wyraźnie zirytowały Niemkę. Aktorzy wielokrotnie otrzymywali propozycję ról w teatrach koncesjonowanych przez okupanta, ale nie przyjmowali tych oferta. Jedna z odmownych decyzji wiele ich kosztowała.

Gdy Sawan trafił do obozu, walczyła o jego wolność. Kilka lat później zostawił ją dla młodszej kobiety

W 1941 roku Sawan i Wysocka zostali aresztowani i zostali przewiezieni do Pawiaka. Choć ona opuściła więzienie po miesiącu, to jej ukochany trafił do obozu w Auschwitz. Rozpoczęła się walka o jego życie, w której wspierała ją koleżanka po fachu Ina Benita i żona aktora Malicka. Kobiety negocjowały z niemieckimi urzędnikami uwolnienie Sawana i po kilku miesiącach udało im się osiągnąć cel. Po dwóch latach od tych wydarzeń na świecie pojawił się syn pary, Piotr Nowakowski. Dopiero po zakończeniu wojny w 1947 roku aktor w końcu rozwiódł się z żoną, by już rok później wziąć ślub z Wysocką. Wiedli spokojne życie najpierw w Szczecinie, a później w stolicy, realizując się jednocześnie zawodowo. Jednak szczęście trwało tylko do 1957 roku. Wtedy rozstali się, a Sawan związał się z 21-letnią Krystyną Wróblewską, z którą po roku znajomości stanął na ślubnym kobiercu. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: