W sobotę, 25 marca 2023 roku, Paul Rusesabagina został zwolniony z więzienia w Rwandzie, w którym od września 2021 roku odbywał karę 25 lat pozbawienia wolności. Bohater filmu "Hotel Ruanda" został skazany za szeroko pojętą działalność terrorystyczną.
Świat poznał Paula Rusesabagina w 2004 roku, gdy Terry George zrealizował film "Hotel Ruanda". Hollywoodzka produkcja poruszała temat ludobójstwa w Rwandzie, które miało miejsce w 1994 roku. To właśnie podczas tych makabrycznych wydarzeń, gdy grupa etniczna Hutu mordowała członków plemienia Tutsich, mężczyzna uratował życie setek obywateli, udzielając im schronienia w hotelu, którym zarządzał. Za swoje czyny otrzymał obywatelstwo Belgii i stałą rezydenturę w Stanach Zjednoczonych. Tym sposobem mógł publicznie wygłaszać sprzeciw dotyczący rządów prezydenta Rwandy, Paula Kagame.
W 2020 roku Paul Rusesabagina został zatrzymany na lotnisku w Kigali podczas międzynarodowej podróży z Dubaju i doprowadzony przed wymiar sprawiedliwości. Podczas procesu usłyszał zarzuty przynależności do grupy terrorystycznej MRCD-FLN, wraz z którą miał dopuścić się dwóch ataków, w których śmierć poniosło dziewięć osób. We wrześniu 2021 roku został uznany za winnego i trafił do więzienia, gdzie miał odbywać karę 25 lat pozbawienia wolności.
Zdaniem Clooney Foundation for Justice oraz rządu USA zgromadzone dowody nie były wystarczające, by potwierdzić jego udział w atakach terrorystycznych, a ponadto jego zatrzymanie odbywało się wbrew obowiązującym przepisom. W wyniku wszelkich przesłanek wskazujących na zaniechanie istotnych przepisów prawa, w październiku 2022 roku Paul Rusesabagina wystosował list do prezydenta Rwandy z prośbą o ułaskawienie.
Pod naciskiem władz Belgii i USA, Paul Kagame przychylił się do wniosku mężczyzny i w piątek (24 marca 2023 roku) ogłoszono złagodzenie jego wyroku. Mimo że już kolejnego dnia wyszedł na wolność, to w świetle tamtejszego prawa wciąż jest winnym zarzucanych mu przestępstw. — Zmiana wyroku nie uchyla podstawowego przekonania — podkreśliła podczas wygłaszania oświadczenia rzeczniczka rwandyńskiego rządu, Yolande Makolo.