Za więziennymi murami miał spędzić 25 lat. Bohater filmu "Hotel Ruanda" odzyskał wolność

Historia Paula Rusesabagina wstrząsnęła całym światem. Bohater głośnego filmu "Hotel Ruanda" odbywał karę 25 lat pozbawienia wolności w więzieniu w Rwandzie. Teraz prezydent kraju, Paul Kagame, złagodził jego wyrok. Mężczyzna już opuścił więzienne mury.

W sobotę, 25 marca 2023 roku, Paul Rusesabagina został zwolniony z więzienia w Rwandzie, w którym od września 2021 roku odbywał karę 25 lat pozbawienia wolności. Bohater filmu "Hotel Ruanda" został skazany za szeroko pojętą działalność terrorystyczną.

Paul Rusesabagina sprzeciwiał się władzy Paula Kagame. Został oskarżony o terroryzm

Świat poznał Paula Rusesabagina w 2004 roku, gdy Terry George zrealizował film "Hotel Ruanda". Hollywoodzka produkcja poruszała temat ludobójstwa w Rwandzie, które miało miejsce w 1994 roku. To właśnie podczas tych makabrycznych wydarzeń, gdy grupa etniczna Hutu mordowała członków plemienia Tutsich, mężczyzna uratował życie setek obywateli, udzielając im schronienia w hotelu, którym zarządzał. Za swoje czyny otrzymał obywatelstwo Belgii i stałą rezydenturę w Stanach Zjednoczonych. Tym sposobem mógł publicznie wygłaszać sprzeciw dotyczący rządów prezydenta Rwandy, Paula Kagame.

Zobacz wideo Rosyjski żołnierz Wadim Szyszymarin skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila. W sądzie skonfrontowała się z nim wdowa

Władze Rwandy skazały go na 25 lat pozbawienia wolności. Teraz wyrok został złagodzony

W 2020 roku Paul Rusesabagina został zatrzymany na lotnisku w Kigali podczas międzynarodowej podróży z Dubaju i doprowadzony przed wymiar sprawiedliwości. Podczas procesu usłyszał zarzuty przynależności do grupy terrorystycznej MRCD-FLN, wraz z którą miał dopuścić się dwóch ataków, w których śmierć poniosło dziewięć osób. We wrześniu 2021 roku został uznany za winnego i trafił do więzienia, gdzie miał odbywać karę 25 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Clooney Foundation for Justice oraz rządu USA zgromadzone dowody nie były wystarczające, by potwierdzić jego udział w atakach terrorystycznych, a ponadto jego zatrzymanie odbywało się wbrew obowiązującym przepisom. W wyniku wszelkich przesłanek wskazujących na zaniechanie istotnych przepisów prawa, w październiku 2022 roku Paul Rusesabagina wystosował list do prezydenta Rwandy z prośbą o ułaskawienie.

 

Pod naciskiem władz Belgii i USA, Paul Kagame przychylił się do wniosku mężczyzny i w piątek (24 marca 2023 roku) ogłoszono złagodzenie jego wyroku. Mimo że już kolejnego dnia wyszedł na wolność, to w świetle tamtejszego prawa wciąż jest winnym zarzucanych mu przestępstw. — Zmiana wyroku nie uchyla podstawowego przekonania — podkreśliła podczas wygłaszania oświadczenia rzeczniczka rwandyńskiego rządu, Yolande Makolo.

Więcej o: