Został zakazany w katolickich krajach Ameryki Południowej. W Polsce jest hitem Netfliksa

W ostatni weekend na Netfliksie zadebiutował amerykański horror "Sanktuarium". Jednakże został tylko udostępniony w europejskich krajach. Film ze względu na poruszaną tematykę, nie został dopuszczony przez cenzorów w wielu katolickich krajach Ameryki Południowej do kinowej dystrybucji. Natomiast w Polsce film stał się niezwykle popularnym.

Film "Sanktuarium" (ang. "The Unholy") powstał na podstawie powieści "Święte miejsce" Jamesa Herberta. Opowiada o głuchoniemej dziewczynie, która nagle odzyskuje słuch i mowę i potrafi uzdrawiać chorych po tym, jak nawiedza ją Matka Boża. Zewsząd zjeżdżają się ciekawscy, chcąc być świadkami jej cudów.

Więcej ciekawych artykułów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Do miasteczka przyjeżdża zniesławiony dziennikarz (Jeffrey Dean Morgan), aby napisać o tym reportaż, licząc na odbudowanie kariery. Chce w nim opowiedzieć, czy to faktycznie Matka Boska rękami dziewzyny dokonuje cudów. Gdy nagle zaczynają dziać się przerażające rzeczy, zastanawia się, czy nie stoją za tym jakieś mroczne siły.

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Katolickie kraje nie pozwoliły na dystrybucję "Sanktuarium"

Film w sieci zebrał słabe recenzje. Wielu ludzi uważa, że ma niewykorzystany potencjał, a najciekawszy wątek filmu nie został pokierowany w odpowiedni sposób. Mówi się też o tym, że twórcy bali się podjąć całkowicie tematyki rzuconej na początku filmu, co czyni z "Sanktuarium" przeciętny horror. 

To nie przeszkodziło jednak cenzorom z kilku katolickich krajów Ameryki Południowej, którzy nie dopuścili tytułu do dystrybucji kinowej. Film nie jest też tamże dostępny na Netfliksie. Obecnie mogą go oglądać jedynie widzowie z Europy.

"Sanktuarium" - zwiastun

 

Nie musi się tak stać, ponieważ "Sanktuarium" nie jest produkcją oryginalną Netfliksa, a streamingowy gigant nabył do niego prawa na zasadzie umowy licencyjnej. Jednakże produkcja bije w naszym kraju teraz rekordy popularności. W Top 10 najchętniej oglądanych filmów w naszym kraju znalazł się na drugim miejscu, zaraz po "Johnnym".

Film miał strasznego pecha, jeśli chodzi o oglądalność w kinie, ponieważ był w Polsce wyświetlany w lipcu 2021 roku, kiedy kina dopiero ponownie ruszyło po pandemicznych restrykcjach. To nie zapewniło mu rekordowej frekwencji, jaką mógł się pochwalić film o podobnej tematyce "Egzorcyzmy siostry Ann" podczas ubiegłorocznego Święta Kina, ale w erze serwisów streamingowych ma szansę zyskać drugie życie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: