Sharon Stone zdradziła, ile zarobiła na "Nagim instynkcie". Kwota brzmi jak żart

Sharon Stone pojawiła się na 43. spotkaniu Kobiet Filmu i Telewizji w Nowym Jorku. Gwiazda opowiedziała między innymi o swojej roli w erotycznym thrillerze "Nagim instynkcie". Aktorka zdradziła, jakie nagrodzenie otrzymała za kreację Catherine Tramell.

Wspomniana rola przyniosła Sharon Stone ogromną sławę i była przełomowa dla jej dalszej kariery, jednak nie zapewniła jej wielkiego bogactwa. Aktorka zarobiła na "Nagim instynkcie" 500 tysięcy dolarów. Chociaż to duża kwota, wiemy, że ekranowy kochanek aktorki - Michael Douglas otrzymał za film 14 milionów dolarów.

Sharon Stone zdradziła, ile zarobiła na "Nagim instynkcie"

Ta ogromna dysproporcja wynikała w tym przypadku zapewne ze skali popularności artystów. Sama Stone podkreśla w wywiadach, że była wówczas nowa w branży, a Michael Douglas osiągnął właśnie szczyt kariery. Jednak nie wszystkie decyzje dotyczące wynagrodzeń w Hollywood można wytłumaczyć podobnymi argumentami.

Sharon Stone w filmie 'Nagi instynkt' Sharon Stone przeżyła traumę po "Nagim instynkcie". Wyjawiła dlaczego

W 2019 roku profesorowie zajmujący się ekonomią: dr Sofia Izquierdo Sanchez z Uniwersytetu Huddersfield, Maria Navarro Paniagua z Uniwersytetu Lancaster oraz John S Heywood z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee przeprowadzili badania na temat tzw. "pay gap" w branży filmowej. Jest to wyraźnie widoczna różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

 

Ogromne różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Hollywood widać od lat. Przypadek Stone nie jest jedyny 

Jak podaje "The Guardian" badania przeprowadzone w 2019 roku dowiodły, że kobiety w przemyśle filmowym zarabiały średnio około 1,1 miliona dolarów mniej niż ich koledzy z planu. Największa różnica pojawia się podobno w przypadku aktorów powyżej 50. roku życia. Dojrzałe wiekiem aktorki otrzymywały wynagrodzenie średnio o prawie 4 miliony dolarów niższe od ich męskich rówieśników.

W 2015 roku statystyki wyglądały niemal tak samo jak w 1980 roku. Nic się nie zmienia - ubolewa jedna z badaczek.

Naukowcy podkreślają, że wyliczenia dotyczą również topowych gwiazd, jak chociażby jedna z najpopularniejszych i najbardziej doświadczonych aktorek na świecie - Meryl Streep.

O różnicach w wynagrodzeniach aktorek już w 2015 roku wspomniała Patricia Arquette, aktorka znana z "Boyhood". Kobieta podczas ceremonii rozdania Oscarów nawoływała twórców do zadbania o równość płac. Apel poparła wówczas Charlize Theron, Jennifer Lawrence, wspomniana Meryl Streep i Natalie Portman.

Z kolei po ujawnieniu gaży aktorskiej w "American Hustle" przez "Vanity Fair" wybuchła medialna dyskusja o skandalicznym rozstrzale wynagrodzeń. Gwiazdy filmu - Christian Bale, Bradley Cooper i Amy Adams spędzili na planie podobną liczbę dni, jednak panowie otrzymali za swoje role po 2,5 miliona dolarów, a Adams 1,25 miliona.

Sharon Stone, Joaquin Phoenix, Drew Barrymore Te gwiazdy były o krok od śmierci. Los dał im drugą szansę

Więcej o: