Ten film w kinach miał mizerne wyniki. Teraz bije rekordy popularności

Kolejna polska komedia, która w trakcie dystrybucji kinowej nie zaskarbiła sobie rzeszy widzów, odnosi sukcesy na platformie streamingowej. Na wielkim ekranie mało kto chciał ją oglądać, ale jest przebojem w warunkach domowych. Komedia Andrzeja Saramanowicza "Bejbis" to aktualny numer jeden na Amazon Prime Video.

Film jest polską wersją włoskiej produkcji "Figli" ("Dzieci") w reżyserii Giuseppe Bonito, wyprodukowanej w roku 2020. Wyreżyserował go Andrzej Saramanowicz, który powrócił do gry po 11 latach. Opowiada historię rodziny z klasy średniej, która składa się z mamy, taty i córki. Ich sielankę przerwie nowy członek rodziny. Na skutek wydarzeń pewnej mocno zakrapianej imprezowej nocy, na świat przyjdzie Janek -  cudowny, ale zupełnie nieplanowany dar od losu (czyli wpadka).

Więcej ciekawych artykułów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Klapa w kinach, hit w streamingu

Recenzje "Bejbis" były przeróżne, ale najczęściej pojawiały się porównania do wcześniejszych filmów tego reżysera, czyli do "Lejdis" i "Testosteronu". Krytycy wskazywali na to, że produkcja zapewne spodoba się tym widzom, którzy darzą sympatią poprzednie dzieła Saramanowicza.

Wspomniany przed momentem "Lejdis" był prawdziwym przebojem kinowym. W 2008 roku właśnie ten film zobaczyło najwięcej polskich widzów. W sumie obejrzało go ponad 2,5 mln widzów. Dzisiaj ciężko jest osiągnąć taki pułap przez jakikolwiek film, ale nikt nie spodziewał się, że "Bejbis" będzie się tak tragicznie oglądał.

"Bejbis" - zwiastun

 

Najnowszy film Saramanowicza wszedł na ekrany kin 22 października 2022 roku i w weekend otwarcia zobaczyło go zaledwie 34,1 tys. widzów. Drugi tydzień był trochę lepszy, ale gdy w repertuarach kin pojawiły się "Listy do M. 5", to wszyscy zapomnieli o "Bejbis". Produkcję łącznie w kinach zobaczyło jedynie około 130 tys. osób.

Na platformie streamingowej Amazon Prime Video film pojawił się już cztery miesiące po premierze kinowej. Od samego początku był bardzo chętnie oglądany, a aktualnie jest najczęściej oglądanym filmem w Polsce w tym serwisie. Udało mu się nawet wyprzedzić oscarowy film "Wszystko wszędzie naraz", który nadal jest pokazywany w niektórych kinach. Podium zamyka film akcji "Doskonały rewanż" na trzecim miejscu rankingu.

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy polski film odnosi słabe wyniki w kinach, ale świetnie radzi sobie w streamingu. Wygląda na to, że od czasów pandemii mniej chętnie płacimy za polskie produkcje w kinach. Wolimy oglądać je w domu. Widzą to także niektórzy producenci, którzy od razu publikują swoje filmy w serwisach streamingowych. Tak było m.in. z kontynuacjami "365 dni", które premierowo pojawiły się na Netfliksie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: