Ten film w kinach miał mizerne wyniki. Teraz bije rekordy popularności

Kolejna polska komedia, która w trakcie dystrybucji kinowej nie zaskarbiła sobie rzeszy widzów, odnosi sukcesy na platformie streamingowej. Na wielkim ekranie mało kto chciał ją oglądać, ale jest przebojem w warunkach domowych. Komedia Andrzeja Saramanowicza "Bejbis" to aktualny numer jeden na Amazon Prime Video.

Film jest polską wersją włoskiej produkcji "Figli" ("Dzieci") w reżyserii Giuseppe Bonito, wyprodukowanej w roku 2020. Wyreżyserował go Andrzej Saramanowicz, który powrócił do gry po 11 latach. Opowiada historię rodziny z klasy średniej, która składa się z mamy, taty i córki. Ich sielankę przerwie nowy członek rodziny. Na skutek wydarzeń pewnej mocno zakrapianej imprezowej nocy, na świat przyjdzie Janek -  cudowny, ale zupełnie nieplanowany dar od losu (czyli wpadka).

Więcej ciekawych artykułów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Klapa w kinach, hit w streamingu

Recenzje "Bejbis" były przeróżne, ale najczęściej pojawiały się porównania do wcześniejszych filmów tego reżysera, czyli do "Lejdis" i "Testosteronu". Krytycy wskazywali na to, że produkcja zapewne spodoba się tym widzom, którzy darzą sympatią poprzednie dzieła Saramanowicza.

Agnieszka Grochowska: Bycie szczęśliwym to jest rodzaj decyzji MATERIAŁ PROMOCYJNY

Wspomniany przed momentem "Lejdis" był prawdziwym przebojem kinowym. W 2008 roku właśnie ten film zobaczyło najwięcej polskich widzów. W sumie obejrzało go ponad 2,5 mln widzów. Dzisiaj ciężko jest osiągnąć taki pułap przez jakikolwiek film, ale nikt nie spodziewał się, że "Bejbis" będzie się tak tragicznie oglądał.

"Bejbis" - zwiastun

 

Najnowszy film Saramanowicza wszedł na ekrany kin 22 października 2022 roku i w weekend otwarcia zobaczyło go zaledwie 34,1 tys. widzów. Drugi tydzień był trochę lepszy, ale gdy w repertuarach kin pojawiły się "Listy do M. 5", to wszyscy zapomnieli o "Bejbis". Produkcję łącznie w kinach zobaczyło jedynie około 130 tys. osób.

Pierwsza strona 'Kurjera Warszawskiego' z 5 marca 1881 roku Amerykanie myślą, że pokazali je pierwsi, ale polska gazeta ich wyprzedziła

Na platformie streamingowej Amazon Prime Video film pojawił się już cztery miesiące po premierze kinowej. Od samego początku był bardzo chętnie oglądany, a aktualnie jest najczęściej oglądanym filmem w Polsce w tym serwisie. Udało mu się nawet wyprzedzić oscarowy film "Wszystko wszędzie naraz", który nadal jest pokazywany w niektórych kinach. Podium zamyka film akcji "Doskonały rewanż" na trzecim miejscu rankingu.

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy polski film odnosi słabe wyniki w kinach, ale świetnie radzi sobie w streamingu. Wygląda na to, że od czasów pandemii mniej chętnie płacimy za polskie produkcje w kinach. Wolimy oglądać je w domu. Widzą to także niektórzy producenci, którzy od razu publikują swoje filmy w serwisach streamingowych. Tak było m.in. z kontynuacjami "365 dni", które premierowo pojawiły się na Netfliksie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: