Najlepsze filmy o przyszłości. Od klasyków SF po blockbustery. Te produkcje musisz zobaczyć

Filmy o przyszłości pokazują dystopijne, futurystyczne, ale i widowiskowe wizje dotyczące tego, co może spotkać ludzkość. Nie zawsze sięgają po odległą przyszłość, ale od lat cieszą się sporą popularnością. To najlepsze produkcje, które warto obejrzeć.

Filmy science fiction często eksplorują tematy, które poruszają ludzkość od lat. Można w nich odnaleźć nie tylko lęki dotyczące przyszłości i katastroficzne wizje, lecz także nadzieje na wielkie osiągnięcia i podbój kosmosu. Reżyserzy sięgają zarówno po klasykę literatury SF, jak i oryginalne pomysły scenarzystów. Jakie filmy o przyszłości warto obejrzeć? Te pozycje spodobają się nie tylko fanom gatunku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te filmy i seriale niedługo znikną z Netfliksa

Najlepsze filmy o przyszłości. Futurystyczne wizje i mroczne losy

Na liście najlepszych filmów o przyszłości nie mogło zabraknąć klasyków i blockbusterów. Starsze pozycje mogą pokazać, jak niegdyś wyobrażano sobie przyszłość, te nowsze eksplorują wizje na tyle odległe, że mogą się wydawać wręcz fantastyczne. Co warto obejrzeć? Pierwszą propozycją jest "Mad Max" z 1979 roku. Pierwsza odsłona serii prezentuje Australię po wojnie nuklearnej, w której rządzą gangi motocyklowe. Film George'a Millera dziś jest uważany za kultowy. Na liście nie mogło zabraknąć również innego kultowego filmu, który rozpoczął serię hitowych produkcji. "Matrix" to dziś pozycja obowiązkowa. Przygody Neo rozpoczęły się w 1999 roku i zakończyły w 2021 roku, choć kolejne części serii sióstr Wachowskich nie doścignęły tej pierwszej. Serię można obejrzeć m.in. na HBO Max. Futurystyczną superprodukcją jest też "Piąty element" w reżyserii Luca Bessona. Bruce Willis gra w nim taksówkarza-komandosa, a akcja rozgrywa się w Nowym Jorku XXIII wieku.

Po jakie filmy o przyszłości warto sięgnąć?

 • "Zakochany bez pamięci" (2004), reż. Michel Gondry.
 • "Diuna" (2021), reż. Denis Villeneuve.

Najlepsze filmy o kosmosie. Nie tylko klasyka kina

Wśród filmów o przyszłości nie mogło zabraknąć tych produkcji, których akcja rozgrywa się w kosmosie lub opowiada o podbojach kosmicznych. Kinomani dobrze znają monumentalne dzieło Stanleya Kubricka. Wśród pozycji obowiązkowych nie mogło jednak zabraknąć pierwszej odsłony serii "Obcy" w reżyserii Ridleya Scotta, którą można obejrzeć na platformie Disney+.

Wiesław Drzewicz w serialu '07 zgłoś się' Był Gargamelem, ale nie cierpiał tej roli. Mówił, że zrujnowała mu życie

 • "2001: Odyseja kosmiczna" (1968), reż. Stanley Kubrick.
 • "Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" (1979), reż. Ridley Scott.
 • "Interstellar" (2014), reż. Christopher Nolan.
 

Najlepsze filmy science fiction. Sięgnij po dzieła na podstawie twórczości Philipa K. Dicka

Futurystyczne wizje przyszłości, nowoczesne technologie i dystopia - filmy o przyszłości to też klasyki na podstawie dzieł Philipa K. Dicka. Przykładem jest nie tylko legendarny już, choć niedoceniony w latach 80. "Blade Runner", ale też "Raport mniejszości" z 2002 roku.

Jessica Steinrock; Scena intymna Wzwód na planie? Ekspertka ujawnia kulisy powstawania scen łózkowych

 • "Łowca androidów" (1982), reż. Ridley Scott.
 • "Pamięć absolutna" (1990), reż. Paul Verhoeven.
 • "Raport mniejszości" (2002), Steven Spielberg.

Top sci-fi według magazynu Empire. 10 najlepszych filmów

Przed rokiem magazyn "Empire" opublikował swoją listę 50 najlepszych filmów sci-fi wszech czasów. Wśród pozycji znaleźć można blockbustery, ale też filmy SF uważane za te ambitniejsze. Co znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu top sci-fi? Te produkcje z pewnością warto obejrzeć.

 1. Łowca androidów (1982).
 2. Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979).
 3. Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje (1980).
 4. Matrix (1999).
 5. 2001: Odyseja kosmiczna (1968).
 6. Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja (1977).
 7. Terminator 2: Dzień sądu (1991).
 8. Powrót do przyszłości (1985).
 9. Obcy – decydujące starcie (1986).
 10. E.T. (1982).
Więcej o: