Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. Karierę aktorską rozpoczął podczas II wojny światowej. Pod jej koniec został wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego, a służbę w armii zakończył w 1947 roku. Studiował w łódzkiej szkole teatralnej, jednak nie uzyskał dyplomu. Ukończył jednak Studio Dramatyczne Iwona Galla w Krakowie. Brak aktorskiego wykształcenia nie przeszkodził mu jednak w karierze. W latach 60. zaczął współpracować z warszawskimi teatrami, m.in. Ateneum i Dramatycznym. Występował też w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.
Więcej podobnych historii przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Największą sławę dały mu role Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie" czy Władysława Jagiełły w filmie "Krzyżacy". Choć zagrał w ponad 150 produkcjach filmowych i telewizyjnych, nigdy nie otrzymał głównej roli. Mimo to nawet role epizodyczne, jak w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", dały mu wielką popularność, a aktor trwale zapisał się w pamięci widzów.
– W "Stawce większej niż życie" wystąpiłem tylko w pięciu odcinkach, a i tak zostałem zapamiętany. Brunner był postacią marginesową, obijającą się o głównego bohatera. Nie odczułem tego, żeby ta postać była wroga dla widza – wspominał w wywiadzie dla Polskiego Radia. Dla wielu był mistrzem, choć sam nie przepadał za tego typu tytułami. – Nie lubię tego określenia. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena – podkreślał w 2003 roku.
Pierwszą żonę, Ewę, poznał jeszcze w 1941 roku w Wilnie. Pracowali w firmie transportowej, w której Karewicz zatrudnił się, by uniknąć wysłania na roboty przymusowe do Niemiec. Zdecydowali się na szybki ślub. Gdy przyszły aktor został wcielony do wojska, ich drogi się rozeszły. Odnaleźli się po wojnie i próbowali ułożyć sobie życie, to się jednak nie udało. Mimo rozwodu przez lata pozostawali w przyjacielskich relacjach. Drugą żoną aktora była Delfina. Gdy po pierwszej randce okazało się, że zaszła w ciążę, zdecydowali się na ślub, ale i ten związek zakończył się rozwodem.
Na początku lat 50. Karewicz poznał Teresę. To była miłość od pierwszego wejrzenia. – Wydawało mi się, że zaraz zemdleje, więc chciałem ją podtrzymać. Od tamtej pory szliśmy przez życie razem, ciągle trzymając się za ręce – wspominał po latach. Ślub wzięli po kilku tygodniach znajomości, a małżeństwem byli przez 62 lata. Teresa zmarła w 2012 roku.
Choć podkreślał, że aktorstwo jest jego pierwszą miłością, a żona drugą, to nie było ono jego jedyną pasją. Interesował się malarstwem, komponował piosenki i często rysował karykatury teatralnych kolegów. W 1983 roku Emil Karewicz za namową żony zdecydował się na emeryturę. Wciąż jednak pojawiał się gościnnie w serialach i filmach. W 2015 roku ostatecznie zakończył karierę aktorską. Zmarł 18 marca 2020 roku, miał 97 lat.