Zagrała w "Małej księżniczce" i zniknęła z ekranów. Dziecięca gwiazda pozwała rodzinę o 6 mld dolarów

Liesel Matthews na wielkim ekranie debiutowała główną rolą w filmie "Mała księżniczka" w reżyserii Alfonso Cuarona. Choć występ otworzył jej drzwi do kariery, po występie w dwóch kolejnych produkcjach zdecydowała się wybrać inną ścieżkę. Czym się dziś zajmuje dziecięca gwiazda i jak się zmieniła?

Liesel Matthews, a właściwie Liesel Pritzker Simmons, urodziła się w 1984 roku w Chicago. Jest członkinią rodziny Pritzkerów, jednej z najbogatszych rodzin w Stanach Zjednoczonych. W 1995 roku w wieku 11 lat zadebiutowała na ekranie w filmie "Mała księżniczka". Później zagrała w jeszcze tylko dwóch produkcjach, po czym wycofała się z show-biznesu. Czym się dziś zajmuje dziecięca gwiazda?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Popkultura odc. 81. Wspominamy dziecięce gwiazdy

Grała "małą księżniczkę". Rola otworzyła jej drzwi do kariery, jednak dziecięca gwiazda wybrała inną drogę

Liesel Matthews w branży aktorskiej działała zaledwie przez kilka lat. Na ekranach debiutowała jako 11-latka, choć pierwsze kroki stawiała na deskach teatru w Chicago, w sztuce "Zabić drozda". W 1995 roku zagrała główną rolę w wyreżyserowanej przez Alfonso Cuarona adaptacji "Małej księżniczki". Rola Sary Crewe otworzyła jej drzwi do kariery. Otrzymała za nią nominację do Young Artist Awards dla najlepszej młodej aktorki. Jednak Liesel zdecydowała się wybrać inną drogę. Pojawiła się jeszcze u boku Harrisona Forda w "Air Force One" Wolfganga Petersena i filmie "Blast" z 2000 roku, po czym zniknęła z aktorskiego świata.

Pozew na 6 miliardów dolarów. Problemy w rodzinie Liesel Pritzker Simmons

W 2002 roku w mediach zrobiło się głośno o rodzinie Pritzkerów. Liesel, wtedy jeszcze studentka Uniwersytetu Columbia, pozwała ojca i jedenastu kuzynów na kwotę 6 miliardów dolarów. Powodem było niewłaściwe gospodarowanie funduszami powierniczymi Liesel i jej brata, Matthew. W 2005 roku rodzina zawarła ugodę, a ostatecznie rodzeństwo otrzymało łącznie 560 milionów dolarów i kontrolę nad funduszami wartymi po 170 milionów dolarów.

Czym się dziś zajmuje "mała księżniczka"? Działa w finansach

Liesel Pritzker Simmons w marcu 2023 roku skończyła 39 lat. Dziś pracuje w branży inwestycyjnej. Jest założycielką Young Ambassadors for Opportunity (YAO), organizacji zajmującej się edukacją i angażowaniem w mikrofinanse. W 2009 roku przekazała 4 miliony dolarów organizacji Opportunity International, by wspomóc rozwój usług mikrofinansowych w Afryce. Pritzker często angażuje się charytatywnie.

 
Więcej o: