Zdawać by się mogło, że trwające kilka godzin filmy to już przeżytek. Gdy na kinowe ekrany trafił "Irlandczyk" wielu krytyków za wadę uznało trwającą ponad 3 godziny fabułę. Choć reżyserzy nierzadko tworzą produkcje o niestandardowym czasie trwania, to od ponad dekady rekord w tej kategorii należy do szwedzkiego projektu. Przedstawiamy najdłuższe filmy w historii.
Od ponad dekady za najdłuższy film wszech czasów uznaje się szwedzki eksperyment "Logistics". Produkcja z 2012 roku została nie tylko wymyślona, ale również stworzona przez duet, Erikę Mangunsson i Daniela Anderssona. Projekt trwa aż 51 420 minut, czyli 857 godzin i przedstawia etapy produkcyjne krokomierza, lecz nie w kolejności chronologicznej, a od momentu sprzedaży do produkcji.
Z kolei "Modern Times Forever" jest uznawany za najdłuższy film w historii kinematografii. Duńska produkcja, która zadebiutowała pod koniec marca 2011 roku, jest efektem współpracy trzech reżyserów: Jakoba Fengera, Rasmusa Nielsena oraz Bjørnstjerne’a Christiansena. Fabuła skupia się wokół budynku Stora Enso w Helsinkach i za pomocą tricków filmowych przedstawia, jak zmieniał się jego wygląd wraz z upływem lat czy zmianami warunków atmosferycznych. Projekt trwa łącznie prawie 240 godzin.
Wśród rodzimych produkcji również z łatwością można wyróżnić takie, które charakteryzuje wyjątkowo długi czas trwania. Choć od poprzedników są znacznie krótsze, to wśród kinowych tytułów zdecydowanie biją rekordy. W tej kategorii od 1974 roku prym wiedzie ekranizacja "Potopu" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana doczekał się już kilku wersji, a najdłuższa z nich liczy łącznie 5 godzin 16 minut. Tym samym pokonuje hollywoodzkiego rekordzistę o ponad godzinę.
Jeśli już mowa o najdłuższej hollywoodzkiej produkcji, to nieprzerwanie od sześciu dekad tytuł ten należy do "Kleopatry" w reżyserii Josepha L. Mankiewicza. Film trwający 4 godziny i 3 minuty był najdroższą produkcją, jak na ówczesne czasy. Trud twórców i ogrom pracy włożony w powstanie tego obrazu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Historia przygód królowej Egiptu została czterokrotnie nagrodzona Oscarem, w tym za najlepszą scenografię, efekty specjalne, kostiumy oraz zdjęcia.