To najdłuższe filmy świata. Rekordzista trwa aż 857 godzin

Wbrew preferencjom widzów twórcy filmowi coraz częściej stawiają na długie produkcje. Jednak w tej kategorii rekordzista od wielu lat jest niezmienny i trwa aż 857 godzin. Zobaczcie najdłuższe produkcje, jakie dotychczas powstały.

Zdawać by się mogło, że trwające kilka godzin filmy to już przeżytek. Gdy na kinowe ekrany trafił "Irlandczyk" wielu krytyków za wadę uznało trwającą ponad 3 godziny fabułę. Choć reżyserzy nierzadko tworzą produkcje o niestandardowym czasie trwania, to od ponad dekady rekord w tej kategorii należy do szwedzkiego projektu. Przedstawiamy najdłuższe filmy w historii

Zobacz wideo "Bezdech" to film oparty na prawdziwych zdarzeniach. Netflix ma przez niego kłopoty

To najdłuższy film świata. Prym wiedzie szwedzka produkcja

Od ponad dekady za najdłuższy film wszech czasów uznaje się szwedzki eksperyment "Logistics". Produkcja z 2012 roku została nie tylko wymyślona, ale również stworzona przez duet, Erikę Mangunsson i Daniela Anderssona. Projekt trwa aż 51 420 minut, czyli 857 godzin i przedstawia etapy produkcyjne krokomierza, lecz nie w kolejności chronologicznej, a od momentu sprzedaży do produkcji.

Z kolei "Modern Times Forever" jest uznawany za najdłuższy film w historii kinematografii. Duńska produkcja, która zadebiutowała pod koniec marca 2011 roku, jest efektem współpracy trzech reżyserów: Jakoba Fengera, Rasmusa Nielsena oraz Bjørnstjerne’a Christiansena. Fabuła skupia się wokół budynku Stora Enso w Helsinkach i za pomocą tricków filmowych przedstawia, jak zmieniał się jego wygląd wraz z upływem lat czy zmianami warunków atmosferycznych. Projekt trwa łącznie prawie 240 godzin.

Najdłuższe filmy świata. Wśród wyróżnionych jest polska produkcja

Wśród rodzimych produkcji również z łatwością można wyróżnić takie, które charakteryzuje wyjątkowo długi czas trwania. Choć od poprzedników są znacznie krótsze, to wśród kinowych tytułów zdecydowanie biją rekordy. W tej kategorii od 1974 roku prym wiedzie ekranizacja "Potopu" autorstwa Henryka Sienkiewicza. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana doczekał się już kilku wersji, a najdłuższa z nich liczy łącznie 5 godzin 16 minut. Tym samym pokonuje hollywoodzkiego rekordzistę o ponad godzinę.  

 

Jeśli już mowa o najdłuższej hollywoodzkiej produkcji, to nieprzerwanie od sześciu dekad tytuł ten należy do "Kleopatry" w reżyserii Josepha L. Mankiewicza. Film trwający 4 godziny i 3 minuty był najdroższą produkcją, jak na ówczesne czasy. Trud twórców i ogrom pracy włożony w powstanie tego obrazu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Historia przygód królowej Egiptu została czterokrotnie nagrodzona Oscarem, w tym za najlepszą scenografię, efekty specjalne, kostiumy oraz zdjęcia.

Więcej o: