Charlie Chaplin miał cztery żony i wiele kochanek. Najmłodsza z nich była 12-latką

Charlie Chaplin pisał scenariusze, reżyserował i występował przed kamerą. Jego role zapisały się w historii kina. Choć miał barwne i szczęśliwe życie, to nie brakowało w nim głośnych skandali. Z okazji 134. rocznicy urodzin aktora przypomnijmy jego drogę do sławy.

16 kwietnia 1889 roku w Londynie na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów kina niemego, Charlie Chaplin. — Był posągiem kina, wszystkich krajów, wszystkich czasów — twierdził reżyser René Clair. Jednak jego droga do sławy była długa i wyboista. Biografia gwiazdora obfituje w skandale, głównie za sprawą związków z dużo młodszymi kobietami. Jak wyglądało jego życie i początki kariery?

Zobacz wideo Hollywood Europą stoi! Polański, Schwarzenegger, Banderas, czy Penélope Cruz, to tylko część europejskich gwiazd Hollywood [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

To kultowy aktor kina niemego. Jego role trwale zapisały się w historii kina

Dzieciństwo Charliego Chaplina nie było usłane różami. Gdy jego ojciec zostawił rodzinę, chłopiec zamieszkał wraz z matką w przytułku. Przez liczne problemy, matka przyszłego gwiazdora przeszła poważne załamanie nerwowe, po którym została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Wówczas 12-letni Charlie był zdany wyłącznie na siebie. To wtedy zaczęła się jego przygoda z aktorstwem, w którym szukał ucieczki od trosk dnia codziennego. Po debiucie w teatrze studio filmowe Keystone Film Company zaproponowało mu kontrakt. Na ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1914 roku w komedii "Aby zarobić na życie" i od razu zrobił furorę. Niedługo później zagrał w "Dziwnej przygodzie Mabel", a postać Trampa, którą wykreował, stała się jego znakiem rozpoznawczym i symbolem kina ubiegłego wieku.

W tym samym czasie założył własne studio filmowe, stając się reżyserem, producentem i kompozytorem. Pierwszym olbrzymim sukcesem w karierze Chaplina był film "Brzdąc" stworzony na podstawie jego osobistych doświadczeń. Niedługo później otrzymał pierwszą nominację do Oscara za rolę w "Gorączce złota". Dobra passa trwała przez kolejne lata, czego przykładem są takie produkcje jak "Światła wielkiego miasta", będące najważniejszym dziełem kina niemego, czy antywojenny manifest "Dyktator", za który aż pięciokrotnie był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ostatni raz pojawił się na ekranie w 1967 roku w filmie "Król w Nowym Jorku".

Miał cztery żony i wiele kochanek. Najmłodsza z nich była 12-latką

Choć Charlie Chaplin bez wątpienia był wielką gwiazdą w świecie filmu, to w jego życiu prywatnym nie brakowało skandali. Aktor był w wielu związkach, głównie ze znacznie młodszymi kobietami, i czterokrotnie był żonaty, przez co przylgnęła do niego łatka kobieciarza. Jego pierwszą żoną była koleżanka po fachu, Mildred Harris. Pobrali się, gdy dziewczyna miała zaledwie 16 lat, a powodem nagłej decyzji o ślubie była ciąża. Gdy dziecko zmarło kilka dni po porodzie, małżeństwo rozwiodło się. Następnie Chaplin związał się z 12-letnią Lillitą Louise MacMurray. 31-letni wówczas aktor i jego wybranka pobrali się tuż po tym, gdy nastolatka zorientowała się, że spodziewa się dziecka. W 1925 roku na świecie pojawił się ich pierworodny syn, Charles Junior. Wtedy między małżeństwem przestało się układać, czego powodem były liczne kochanki gwiazdora.

Następnie jego partnerką była Paulette Goddard. O tym, co ich łączyło, opinia publiczna dowiedziała się dopiero po rozwodzie. Ostatnią małżonką gwiazdora była Oona O’Neill. Gdy Chaplin poprosił ją o rękę, ona miała 18, a on 54 lata. Mimo sprzeciwu rodziców wybranki, para wzięła ślub. Doczekali się trzech synów i pięciu córek. Ostatnia pociecha przyszła na świat, gdy aktor miał 72 lata.

Więcej o: