Zamordowano go trzy tygodnie przed premierą filmu. Włosi żyją tą historią od niemal 50 lat

Pier Paolo Pasolini to jeden z najsłynniejszych włoskich reżyserów XX wieku. W swojej twórczości często poruszał temat śmierci, a sam został brutalnie zamordowany zaledwie trzy tygodnie przed premierą jego najbardziej kontrowersyjnego filmu "Salo, czyli 120 dni Sodomy". Motywy morderstwa twórcy do dzisiaj nie zostały ustalone, a Włosi po niemal 50 latach od zdarzenia nadal nie przestają się interesować tą sprawą. Głos zabrała nawet komisja powołana przez włoski parlament.

Rzymska policja znalazła ciało reżysera 2 listopada 1975 roku na plaży niedaleko Ostii. Miał zgniecioną klatkę piersiową, połamane żebra, twarz ciemną od sińców, zmiażdżony nos i szczękę, a jego palce u rąk były połamane lub obcięte. Służby nie miały wątpliwości, że kontrowersyjny reżyser został zamordowany, a później okazało się, że rozjechano go własnym samochodem. Zabójstwo Pasoliniego zbiegło się z zapowiadaną premierą filmu "Salo, czyli 120 dni Sodomy", który do dzisiaj uznawany jest za najbardziej szokujące dzieło artysty. Motyw był niejasny, ale oficjalnie podawano, że Pasolini zmarł w wyniku awantury z sexworkerem na plaży w Ostii. Do dziś nie wiadomo, jaka jest prawda. 

Więcej ciekawych artykułów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Śmierć słynnego włoskiego reżysera wstrząsnęła całym światem. Wielu spekulowało na temat motywów zbrodni, ponieważ Pasolini swoimi poglądami i twórczością przysporzył sobie wielu wrogów. W swoich czasach był uznawany za wielkiego skandalistę. Nie krępował się mówić o swojej homoseksualności, ani o korzystaniu z usług sexworkerów. Był człowiekiem o lewicowych poglądach, wspierał włoskich komunistów, a kiedyś nawet sam bardzo zaangażował się politycznie. Poza tym potępiał Kościół katolicki oraz skrajną prawicę, której zarzucał korupcję oraz powiązania z mafią.

Pasolini zginął przez bluźnierczy film?

"Salo, czyli 120 dni Sodomy", którego premiery Pasolini nie doczekał, ma opinię jednego z najbardziej bluźnierczych filmów wszech czasów.  Akcja toczy się na przełomie 1944 i 1945 roku, a historia opowiada o czterech faszystowskich dostojnikach, którzy porywają kilkanaście wyselekcjonowanych dziewcząt i chłopców. Mężczyźni zmuszają ich do brania udziału w perwersyjnej rozpuście. W filmie roi się od naturalistycznych scen niekonwencjonalnego współżycia, które bardzo gorszyły opinię publiczną.

 

Według przedstawicieli komisji do spraw walki z mafią, którą powołał włoski parlament, to właśnie ten gorszących niektórych film mógł sprawić, że Pasolini został zamordowany. Według informacji podanych przez włoską agencję prasową ANSA Pasolini przed śmiercią chciał odzyskać skradzioną taśmę filmową z fragmentami "Salo, czyli 120 dni Sodomy". Znajdowały się na niej brakujące ujęcia, które chciał umieścić w finalnej wersji swojego dzieła. Agencja ANSA podała, że członkowie parlamentarnej komisji ds. walki z mafią uważają, że Pier Paolo Pasolini "mógł udać się na plażę w nadmorskiej dzielnicy Rzymu, gdzie został zabity, bo próbował odzyskać film". Wskazano również, że w jego morderstwo mogły być zamieszane "znane organizacje przestępcze", takie jak Banda della Magilana, gang działający na terenie Rzymu.

Stanisława Celińska Nałóg zniszczył jej rodzinę. Po rozwodzie mogła liczyć tylko na dzieci

Raport ze śledztwa mówi, że "jest mało prawdopodobne, iż zabójcom Pasoliniego kiedykolwiek zostanie wymierzona sprawiedliwość". Wskazano także, że "mimo to ważne jest jednak dotarcie do prawdy". Członkowie włoskiej komisji powiedzieli również, że na ten moment nie mogą udzielić bardziej precyzyjnych informacji o tej sprawie. Jednakże stwierdzili, że "mają nadzieję, iż pojawią się nowe istotne dowody, które pomogą ją rozwiązać".

Był jednym z największych skandalistów kina

Pier Paolo Pasolini przyszedł na świat w 1922 roku i uznawano go za jednego z najbardziej znanych włoskich intelektualistów XX wieku. W trakcie swojego życia stworzył 26 filmów oraz napisał około 50 scenariuszy. Współtworzył m.in. "Noce Cabirii" Federico Felliniego, który jest jednym z czołowych przedstawicieli europejskiego kina autorskiego. Napisał również sześć powieści, siedem zbiorów poezji oraz opublikował wiele esejów i rozpraw filozoficznych. 

Cannes 2023. Scarlett Johansson w filmie 'Asteroid City', reż. Wes Anderson Nowy film Andersona nadchodzi! Znamy program festiwalu filmowego w Cannes

Jego najbardziej znany film to "Ewangelia według świętego Mateusza", gdzie w oryginalnym tytule produkcji celowo wykreślił skrót "św." przed imieniem ewangelisty. Film był skrajnie realistyczną wizją dziejów Chrystusa, która różniła się od standardowych, lukrowanych ekranizacji biblijnych. Do innych jego dzieł należą "Opowieści kanterberyjskie", "Medea", czy właśnie "Salo, czyli 120 dni Sodomy".

Jego twórczość dzieliła społeczeństwo. Niektórzy podziwiali Pasoliniego za nowatorstwo i brak skrępowania, natomiast pozostali uważali go bluźnierczego skandalistę. Jego produkcje często spotykały się z problemami z dystrybucją, a sam reżyser stanął 36 razy przed sądem przez swoją działalność artystyczną. Niektórzy miłośnicy reżysera uważają, że morderstwo było idealnym dopełnieniem jego twórczości, ponieważ Pasolini zawsze podkreślał w swoich dziełach fascynację śmiercią.

Więcej o: