Nadchodzi nowy polski film Netfliksa. "Fanfik" opowie historię transpłciowego nastolatka

Netflix sukcesywnie angażuje się w tworzenie rodzimych produkcji. W maju czeka nas kolejna premiera polskiego filmu. Tym razem będzie to "Fanfik" w reżyserii Marty Karwowskiej. To wyjątkowa produkcja na podstawie bestsellerowej książki Natalii Osińskiej, której głównym bohaterem będzie transpłciowy chłopak.

Powieść "Fanfik", na podstawie której zrealizowano film, to debiutancka książka Natalii Osińskiej, która pojawiła się na rynku w 2016 roku i była pierwszym polskim tytułem z kategorii literatury młodzieżowej, w której podjęty został temat transpłciowości. W książce nie brakuje wątków homoseksualnych, a także o problemach związanych z homofobią, czy odkrywaniem własnej tożsamości.

Więcej ciekawych artykułów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Kolejny polski film w bibliotece Netfliksa

Jak możemy przeczytać w opisie filmu: "'Fanfik' to opowieść o poznawaniu siebie i szczęściu, jakie może dawać życie w zgodzie ze sobą. Tosia postrzegana jest przez rówieśników jako outsiderka. Jej sposobem na ucieczkę od świata, w którym czuje się zagubiona, jest pisanie internetowych opowieści - fanfików. Gdy w szkole pojawia się nowy uczeń, Leon, w Tośce zaczynają rodzić się nieznane dotąd uczucia. W miarę odkrywania siebie i swojej prawdziwej tożsamości zaczyna rozumieć, że jest chłopcem, Tośkiem".

 

Film pojawi się na platformie streamingowej 17 maja, a w roli głównej zobaczymy debiutującą osobę niebinarną Alin Szewczyk. Gdy twórcy filmu zaczynali nad nim pracę w 2019 roku, prowadzili intensywne poszukiwania odpowiednej osoby do tej roli. Zależało im, aby faktycznie była to osoba transpłciowa lub niebinarna. W pozostałych rolach zobaczymy także Dobromira Dymeckiego jako Marcina i Jana Cięciarę w roli Leona.

"W tej historii jest dużo nadziei i czułości, bo zależało nam na tym, żeby stworzyć w 'Fanfiku' świat, w którym można poczuć się dobrze i bezpiecznie. Trochę w opozycji do tego, z czym możemy się mierzyć w rzeczywistości. Tośka poznajemy w momencie, w którym nie jest świadomy swojej tożsamości, więc żyje w ciągłym poczuciu zagubienia. Gdy w końcu odważa się otworzyć na ludzi dookoła, w odpowiedzi dostaje wsparcie i zrozumienie" – opowiada Marta Karwowska, reżyserka i współscenarzystka filmu.

Książka Natalii Osińskiej, na której podstawie zrealizowano film, została w 2016 roku wpisana do Listy Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, a także zdobyła wyróżnienie w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, który zorganizowało Muzeum Książki Dziecięcej.

Więcej o: