Największy dramat tego świata

The New York Times, 11.05.2005: ?Największy dramat tego świata nie rozgrywa się w Europie, na Bliskim Wschodzie czy w Północnej Ameryce - największe dramaty i wyzwania znajdują się w Afryce?

Kiedy niezależny brytyjski producent filmowy Simon Channing Williams przeczytał w 2000 roku "Wiernego ogrodnika" Johna Le Carre'a, napisał namiętny list do prawnika pisarza, Michaela Rudella, w którym błagał o umożliwienie przeniesienia powieści na ekran.

Producent wyjaśnia: "Chciałem udowodnić mu, jak poważnie podchodzę do nakręcenia filmu i że uważam tę książkę za niezwykłą. Pokazuje drapieżność i chciwość wielkiego biznesu, nadużycia wobec mieszkańców Afryki, rządową korupcję, a przy tym porywającą historię miłosną. Ta powieść wypłynęła z głębi serca, przepełniona była złością , i niestety sądzę, że pozostanie aktualna jeszcze wiele lat".

Jeffrey Caine, autor scenariusza dodaje: " Od razu uderzyło mnie to, że powieść ma potencjał dla mocnego filmu: bardzo emocjonalna, osobista historia miłosna połączona z aktualnym tematem politycznym, o strukturze zbudowanej na suspensie. Uważam, że sednem tej opowieści jest historia Tessy i Justina. Politycznie niezaangażowany mężczyzna poznaje prawdziwą naturę kobiety, którą kochał, dopiero po jej śmierci, a kontynuując jej pracę, zbliża się do niej nawet bardziej niż za życia."