Najpierw zagrała dziewczynę Bonda, potem Helenę w "Ogniem i mieczem". Dziś robi międzynarodową karierę

Choć dotychczas jako jedyna Polka zagrała dziewczynę Jamesa Bonda, to rola w "Ogniem i mieczem" jest najważniejszą w jej dorobku artystycznym. Przez lata kariery Izabella Scorupco wypracowała sobie mocną pozycję w branży. Dziś, jeśli pojawia się na ekranie, to na własnych warunkach.

Izabella Scorupco przyszła na świat 4 czerwca 1970 roku w Białymstoku, lecz 8 lat później przeprowadziła się wraz z matką do Szwecji. Została dostrzeżona przez reżysera Staffana Hildebranda. Na ekranie zadebiutowała w 1988 roku w jego melodramacie "Nikt tak nie kocha jak my", który był początkiem jej międzynarodowej kariery.

Zobacz wideo Izabella Scorupco spadła ze sceny

Zagrała dziewczynę Jamesa Bonda. Później wcieliła się w jedną z głównych ról w "Ogniem i mieczem"

Początkowo młoda Scorupco szukała swojej drogi zawodowej. W 1989 roku zaczęła działać w branży muzycznej, nagrywając własną wersję piosenki "Substitute" zespołu ABBA. Dwa lata później na rynku fonograficznym ukazał się jej debiutancki album "Iza". W międzyczasie za sprawą swojej nieprzeciętnej urody rozpoczęła karierę w modelingu, a jej twarz można było podziwiać na okładkach najpopularniejszych magazynów na świecie t.j. "Vogue", "Cosmopolitan" czy "Glamour". Czuła jednak, że to aktorstwo jest jej powołaniem. Regularnie chodziła na castingi, aż w końcu otrzymała rolę w jednej z części przygód Jamesa Bonda.

W "GoldenEye" wcieliła się w rolę Natalii Simonowej, a na ekranie pojawiła się u boku Pierce’a Brosnana. Rola zapewniła jej międzynarodową rozpoznawalność i pomogła zaistnieć w świecie Hollywood. 

Zostałam zasypana różnymi propozycjami. Ale z niewielu z nich skorzystałam. Może nie umiałam, a może za bardzo mi nie zależało 

opowiadała w wywiadzie dla magazynu "Pani", przyznając, że wtedy to życie prywatne było wówczas jej priorytetem. Aktorka podziewała się bowiem pierwszego dziecka. Swoją pozycję w świecie filmu umocniła, kreując postać Heleny Kurcewiczówny w filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Następnie skupiła się na karierze za oceanem, grając głównie w filmach akcji i horrorach. Do najpopularniejszych produkcji z jej udziałem zaliczają się "Granice wytrzymałości", "Władcy ognia" i "Egzorcysta: Początek".

Trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Dziś jest szczęśliwa u boku szwedzkiego miliardera

Choć zawodowo odnosiła sukcesy, to prywatnie nie od razu odnalazła szczęście. W 1996 roku Izabella Scorupco stanęła na ślubnym kobiercu u boku hokeisty Mariusza Czerkawskiego, a owocem tego związku była córka, Julia. Mówiono nawet, że byli "power couple" lat 90., ale po zaledwie dwóch latach postanowili wziąć rozwód. Później aktorka związała się z amerykańskim PR-owcem Jeffreyem Reymondem, którego poślubiła pod koniec 2003 roku. Para doczekała się syna Jacoba, lecz po 15 latach wspólnego życia ich związek przeszedł do historii.

 

Obecnie Izabella Scorupco jest szczęśliwą żoną szwedzkiego przedsiębiorcy i miliardera Karla Rosengrena. Małżeństwem są od 4 lat. Na stałe osiedlili się w Los Angeles, gdzie aktorka wciąż czynnie działa zawodowo, lecz na własnych warunkach. — Mam ten komfort, że mogę kręcić jeden film rocznie. Nie zabiegam o role, przestałam chodzić na castingi. Jeśli ktoś będzie chciał mnie zatrudnić, na pewno mnie znajdzie — mówiła w jednym z wywiadów. 4 czerwca 2023 roku Izabella Scorupco będzie obchodzić 53. urodziny.

Więcej o: