Marek Perepeczko zmarł 17 lat temu. Tak dziś wygląda grób serialowego Janosika

Marek Perepeczko zmarł 17 listopada 2005 roku. Widzowie pokochali go przede wszystkim za rolę kultowego Janosika. Aktor został pochowany na warszawskich Powązkach. Jak dziś wygląda jego grób?

W 1965 roku Marek Perepeczko został absolwentem warszawskiego PWST. Jeszcze w tym samym roku debiutował na deskach stołecznego Teatru Klasycznego i po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w "Popiołach" Andrzeja Wajdy. Choć stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich, to prawdziwa sława przyszła do niego dopiero prawie dekadę później.

Zobacz wideo Czy wielu polskich aktorów śpiewa? "Weź nie pytaj!". Oczywiście, że tak! [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

W roli karpackiego zbójnika pokochały go miliony widzów. Później zniknął z ekranów

"Janosik" w reżyserii Jerzego Passendorfera trafił na małe ekrany w 1973 roku i dziś jest uznawany za jeden z najpopularniejszych polskich seriali. Perepeczko wcielił się wówczas w postać tytułowego bohatera, zyskując sympatię i uznanie widzów. Choć produkcja odniosła sukces nie tylko w Polsce, ale i za granicą, a jego rola została doceniona przez krytyków, to trafił do szufladki. Wówczas jego kariera stanęła w miejscu. — Wielu w swoim życiu rzeczy znaczących czy wiodących nie zagrałem. Moje dokonania są, jakie są. Być może nie wykorzystano moich predyspozycji — mówił z goryczą wiele lat później. Postanowił wyjechać do Australii, gdzie przebywała jego żona Agnieszka Fitkau-Perepeczko.

Przez kolejne ponad 15 lat Perepeczko pojawiał się na ekranie sporadycznie, grając niewielkie epizody. Dopiero pod koniec lat 90. na dobre rozprawił się z łatkami "aktora jednej roli" i "rozbójnika". Otrzymał wówczas angaż w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, którego także został dyrektorem, a niedługo później zagrał komendanta Władysława Słoika w sitcomie "13 posterunek". W kolejnych latach wystąpił jeszcze w takich produkcjach jak "Sara", "Pan Tadeusz" czy "Atrakcyjny pozna panią", ugruntowując swoją pozycję w branży filmowej.

Marek Perepeczko nie żyje prawie 18 lat. Tak dziś wygląda jego grób

— Ta nadwaga mnie kiedyś zabije. To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał — mówił Perepeczko w wywiadzie na kilka dni przed śmiercią.

Grób Marka PerepeczkoGrób Marka Perepeczko Archiwum prywatne

W nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku aktor doznał rozległego zawału serca, w wyniku którego zmarł. Miał wówczas 63 lata. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w rodzinnym grobowcu. Więcej zdjęć znajdziecie w galerii znajdującej się na początku artykułu. 

Więcej o: