Odwiedziliśmy plan filmowy komedii "Sami swoi. Początek", gdzie mieliśmy okazję porozmawiać m.in. z odtwórcą jednej z głównych ról, Adamem Bobikiem. Aktor wciela się w dużo młodszą wersję Kazimierza Pawlaka, którego przed laty z niezwykłym oddaniem portretował Wacław Kowalski. Bobik przyznaje, że oglądał kultowe filmy wiele razy, by złapać odpowiednią melodię, i dodaje: "To będzie mój Pawlak". Aktor zachwala także współpracę z Arturem Żmijewskim, który tym razem, zamiast stanąć jako aktor przed kamerą, przejął stery nad ekranizacją scenariusza Andrzeja Mularczyka jako reżyser.
- Staramy się trzymać literka w literkę scenariusza - zapewnia Bobik i zaznacza, że Żmijewski jako reżyser ma wszystko pod kontrolą. Dokładnie wie, co chce zrobić. A do tego ma tę umiejętność, że potrafi swoją wizję wypracować z aktorami w taki sposób, że czują się bezpiecznie na planie. A w przypadku produkcji z tak kultowej serii jak "Sami swoi" presja jest naprawdę duża. Co jeszcze powiedział nam Adam Bobik? Sprawdźcie w nagraniu z planu:
Autor scenariusza do wszystkich czterech filmów z serii, pisarz Andrzej Mularczyk, inspirował się opowieściami swojego stryja, Jana Mularczyka - był on jedną z tych osób, które po wojnie opuściły swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy. To właśnie on jest pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, którego widzowie tak dobrze znają z trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jan Mularczyk zamieszkał w Tymowej w okolicy Lubina - na terenie Dolnego Śląska. - Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor - wspomina Andrzej Mularczyk.
Producent filmu Tomasz Kubski tłumaczy: - Wszyscy zadają nam przemiennie dwa pytania: "Dlaczego?", "Po co?". Odpowiedź jest banalnie prosta: to jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60. ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy, jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje.
W głównych rolach występują Adam Bobik i Karol Dziuba, a poza tym w obsadzie znajdują się m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior i Adam Ferency.