Po roli u Ridleya Scotta groziła jej śmierć. Nam mówi o "Tylerze Rake'u 2": Gdybym odpoczęła, pewnie bym umarła

Golshifteh Farahani raźno dotrzymuje kroku Chrisowi Hemsworthowi w filmie "Tyler Rake 2". Choć aktorka jeszcze przed zdjęciami zwichnęła sobie ramię w trakcie treningów, na planie zjawiła się w pełni przygotowana. - Sześć miesięcy kręcenia w Pradze było naprawdę bardzo wymagające i ciężkie. Myślę, że wszyscy trochę oszaleliśmy tamtej zimy, kiedy nie widzieliśmy słońca, było zimno - mówi podczas wywiadu Justynie Bryczkowskiej z Gazeta.pl.

Golshifteh Farahani w filmach gra od dzieciństwa - pochodzi z aktorskiej rodziny i była w Iranie jedną z największych gwiazd filmowych. Dużym przełomem w jej hollywoodzkiej karierze była rola w produkcji Ridleya Scotta "W sieci kłamstw" z 2008 roku - pojawiła się tam u boku Leonardo DiCaprio i Russela Crowe'a. W jej rodzinnym Iranie jednak wywołała produkcja skandal, bo aktorka w jednej ze scen na ledwie kilka sekund widoczna jest bez nakrycia głowy. To mogło się dla Farahani skończyć naprawdę źle.

Po roli u Ridleya Scotta groziła jej śmierć

Władze kraju zatrzymały jej paszport i wytoczyły śledztwo pod zarzutem naruszenia bezpieczeństwa narodowego. Dochodzenie trwało siedem miesięcy, a aktorce groził nawet wyrok śmierci. - Za takie rzeczy w tym kraju wieszają - mówiła.

Pomogło to, że Golshifteh Farahani zagrała w międzyczasie w irańskim filmie "Co wiesz o Elly" - produkcja dostała Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na festiwalu filmowym w Berlinie. Niedługo po premierze nagrodzonej produkcji śledztwo w sprawie aktorki zostało umorzone, a Farahani pozwolono wyjechać z kraju. Przy okazji bardzo dobitnie jej zasugerowano, by do Iranu już nigdy nie wracała. Wtedy też wyemigrowała do Francji, gdzie kontynuowała karierę aktorską. Zazwyczaj wcielała się w zbuntowane kobiety wychowane w muzułmańskiej kulturze.

Ridley Scott o niej nie zapomniał - kiedy w 2014 roku kręcił film "Exodus: Bogowie i królowie", obsadził ją w roli Nefertari. Chwilę później pojawiła się w filmie Jima Jarmuscha "Paterson", gdzie zagrała żonę głównego bohatera - tego grał nominowany do Oscara Adam Driver. Farahani znalazła się także w obsadzie filmu "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara".

Jak się kręciło "Tylera Rake'a 2"? "Trochę oszaleliśmy tamtej zimy w Pradze bez słońca"

W 2020 roku wystąpiła u boku Chrisa Hemswortha w filmie "Tyler Rake: Ocalenie" jako Nik Khan, a teraz wróciła w drugiej części produkcji. Jak sama przyznaje w wywiadzie z Gazeta.pl, to była bardzo wyczerpująca praca. Całość rozmowy zobaczycie tutaj:

Zobacz wideo Golshifteh Farahani dla Gazeta.pl: Czasami powtarzaliśmy jedno ujęcie 50 razy

- Nik to naprawdę specjalna i wyjątkowa bohaterka w tym sensie, że jednocześnie jest człowiekiem i żołnierką. Nie jest obiektem westchnień głównego bohaterka, jest jego dobrą przyjaciółką i łączy ich naprawdę silna więź. Są dla siebie jak rodzina. Bo mamy genetyczne rodziny i rodzinę, którą sami sobie wybieramy - Nik i Tylor właśnie tym dla siebie są. Oboje pływają w swoim oceanie bólu, ale to ból, który próbują przepracować i przekształcić go w coś innego, coś pozytynwego - opisuje relację łączącą jej postać z bohaterem granym przez Chrisa Hemswortha.

"Tyler Rake 2". Fabuła i obsada filmu

Tayler Rake to australijski najemnik specjalizujący się w tajnych misjach. Po wydarzeniach z pierwszej części, które niemal kosztowały go życie, powraca, aby wykonać nowe zadanie. Tym razem musi uwolnić z więzienia udręczoną rodzinę bezwzględnego gruzińskiego gangstera. Na widzów czeka m.in. trwająca 21 minut pojedyncza scena akcji i helikopter lądujący na jadącym pociągu.

Scenariusz oparty został na powieści graficznej "Ciudad", a zaadaptował go Joe Russo, który razem z bratem Anthonym nakręcił blockbusterowy film "Avengers: End Game". W głównej roli ponownie wystąpił Chris Hemsworth, a u jego boku pojawiła się znowu Golshifteh Farahani - wciela się w Nik Khan. W obsadzie znaleźli się także Adam Bessa, Olga Kurylenko, Daniel Bernhardt i Tinatin Dalakishvili. Film "Tyler Rake 2" można na Netfliksie oglądać od 16 czerwca 2023 roku.

Więcej o: