Oto najdroższe filmy 2023 roku. Nie we wszystkie było warto tyle inwestować

Filmowy 2023 rok zapowiada się bardzo dobrze. Do kin trafią nie tylko produkcje, które mają szansę zostać wielkimi hitami, jak wyczekiwany przez fanów Nolana "Oppenheimer" oraz druga część "Diuny". Na półmetku roku wiemy również, które z obrazów kosztowały najwięcej. Warto pamiętać jednak, że budżety nie zawsze jednak idą w parze z jakością danej produkcji.

Zestawienie najdroższych filmów planowanych na 2023 rok robi wrażenie. Kwoty, które twórcy włożyli w wymienione obrazy, są naprawdę ogromne. Już dzisiaj wiemy, że niektórym dziełom nie udało się dotrzymać tempa konkurencji i nie zarobiły tyle, ile przewidywano. Na liście najdroższych filmów 2023 roku znalazły się same głośne tytułu. Największe inwestycje dotyczą filmów superbohaterskich oraz znanych i lubianych przez fanów serii. Duże budżety posiadają także produkcje, gdzie ogromną rolę pełni CGI.

Zobacz wideo Indiana Jones i artefakt przeznaczenia - zwiastun

Najdroższe filmy 2023 roku. Które tytuły kosztowały najwięcej?

W zestawieniu przygotowanym przez Culture Crave widzimy znane tytuły filmów, które mieliśmy już okazję obejrzeć w kinach oraz te, których wyczekujemy. Podane poniżej budżety nie uwzględniają dodatkowych kosztów, które znacznie podbijają inwestycję. Chodzi o kwoty przeznaczone na promocję i marketing, który dziś stanowi podstawę sukcesu danego tytułu.

  • Mała syrenka - 250 milionów dolarów

Wielką piątkę zamyka "Mała syrenka", która budziła wiele kontrowersji jeszcze przed premierą. Film kosztował 250 milionów dolarów, jednak w box office zarobił niemal dwukrotną wartość tej kwoty. Dzięki widzom, którzy byli ciekawi jak potoczą się losy Arielki w produkcji zrealizowanej przez Roba Marshalla, film zarobił niemal 470 milionów dolarów.

  • Strażnicy Galaktyki 3 - 250 milionów dolarów

Miejsce czwarte zajmuje pożegnanie Jamesa Gunna nie tylko z serią o Strażnikach, ale również z całym MCU. Twórca oficjalnie przeniósł się do konkurencji i wkrótce będzie próbował podnieść z kolan filmowe uniwersum DC. Świetnie przyjęta przez krytyków i fanów historia o przyjaźni bandy dziwaków pełnych wad, ale również ciepła, zrozumenia i odwagi zarobiła ponad 822 miliony dolarów. To także jedna z lepiej ocenianych produkcji MCU. Na Rotten Tomatoes film otrzymał aż 94 procenty świeżości od widzów i 82 od krytyków.

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1 – 290 milionów dolarów

Podium zamyka najnowsza część Mission Impossible. Siódma część znanej serii z Tomem Cruisem będzie dostępna w kinach od 14 lipca, a jej budżet to 290 milionów dolarów. Początkowo film miał kosztować 200 milionów dolarów, a koniec zdjęć do produkcji planowano na przełom sierpnia i września 2020 roku. Koronawirus pokrzyżował jednak plany filmowców. Szacuje się, że dzieło było warte dokończenia i tak dużych inwestycji czasowych i finansowych. W sieci krążą analizy, że nowy film z Tomem Cruisem może zarobić nawet ponad miliard dolarów.

  • Indiana Jones i Artefakt przeznaczenia – 295 milionów dolarów

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje kolejna część przygód najbardziej znanego na świecie archeologa, Indiany Jonesa. Produkcja w reżyserii Jamesa Mangolda kosztowała 295 milionów dolarów, a czy inwestycja faktycznie się opłacała, dowiemy się już 30 czerwca, kiedy film wejdzie do polskich kin. Póki co dzieło otrzymało jedynie 56 procent świeżości w ocenie krytyków na Rotten Tomatoes, co nie wróży filmowi najlepiej.

  • Szybcy i wściekli 10 - 340 milionów dolarów

Pierwsze miejsce zajmuje natomiast 10. część "Szybkich i wściekłych" Louisa Leterriera. Film jest nie tylko drogi, ale również całkiem dochodowy. Umieszczono go w pierwszej trójce najlepiej zarabiających produkcji 2023 roku z wynikiem niemal 696 milionów dolarów zysku. Nieco słabiej wyglądają statystyki filmu na Rotten Tomatoes. Krytycy ocenili świeżość obrazu na 56 procent.

Więcej o: