Odebrali Polce córkę, bo nie znali jej choroby. Historia z tragicznym zakończeniem trafiła na Netflix

19 czerwca na Netfliksie pojawił się kolejny poruszający film dokumentalny. Tym razem na ekranie opowiedziano o dramacie rodziców, którzy stracili prawa do opieki nad 10-letnią córeczką. System miał chronić dziecko, a zmienił życie małej Mai w koszmar.

Dokument "Zaopiekujcie się Mayą" wyreżyserował Henry Roosevelt, który zrealizował wcześniej produkcje takie jak "Tough Guys", "Sixth of June" czy "Native Boy". Twórca przy najnowszym projekcie oddał głos bohaterom historii, a zawarta w filmie tragiczna opowieść o losach rodziny Kowalskich jest opowiedziana jej własnymi słowami.

Zobacz wideo "Take Care of Maya" [ZWIASTUN]

"Zaopiekujcie się Mayą". O czym opowiada nowy dokument Netfliksa?

Mamy 2016 rok, 10-letnia Maya Kowalski została przyjęta do szpitala Johns Hopkins All Children’s z powodu bólu brzucha. Rodzice poinformowali lekarzy, że ich pociecha cierpi na dość rzadką chorobę - złożony zespół bólu regionalnego (CRPS), który powoduje przewlekły ból mięśni. Matka dziewczynki, Beata Żurawska, która przeniosła się do Stanów Zjednoczonych z Polski i pracowała jako pielęgniarka, zaznaczyła, że ulgę w cierpieniu przynosi ketamina.

Nieznana powszechnie metoda leczenia zaniepokoiła lekarzy. Zgodnie z procedurami personel medyczny powiadomił o sytuacji służby, a matka Mai została oskarżona o znęcanie się nad córką. Ponadto ekspertka od zaniedbań u dzieci, doktor Smith, uznała, że Beata może cierpieć na zespół Munchausena i doprowadzać celowo dziecko do choroby.

Po separacji od rodziców Maya nadal cierpiała, a jej objawy nie znikały. Co więcej, lekarz, który opiekował się wcześniej dziewczynką, potwierdził, że zalecił rodzicom podanie ketaminy, udowadniając tym samym niewinność matki dziecka. Mimo to pod koniec 2016 roku sąd podjął tragiczną w skutkach decyzję. Beata i Jack stracili prawa do opieki nad dzieckiem. 43-letnia Polka zachorowała na depresję i popełniła samobójstwo. 

Po śmierci Beaty Maya trafiła pod opiekę ojca. Jak podaje magazyn "People", dziewczyna złożyła pozew przeciwko szpitalowi, który rozpoczął się we wrześniu tego roku. "Chcę sprawiedliwości dla mojej mamy" - pisze Maya w pozwie.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Pod tym linkiem [LINK: Życie warte jest rozmowy] znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
  • Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Więcej o: