Charlize Theron o nocy, kiedy mama zastrzeliła na jej oczach ojca. "Nie wstydzę się"

Charlize Theron i jej matka przez lata były ofiarami przemocy domowej - ojciec aktorki był agresywnym alkoholikiem. Kiedy Theron miała 15 lat, doszło do tak niebezpiecznej sytuacji, że mama w ramach samoobrony zastrzeliła męża. Zdobywczyni Oscara podkreśla, że "nie wstydzi się" opowiadać o tamtych tragicznych wydarzeniach, bo wie, jak to ważne.

Charlize Theron urodziła się 7 sierpnia 1975 w Benoni w Południowej Afryce. Miała 15 lat, kiedy jej mama w ramach samoobrony zastrzeliła ojca. Pijany mężczyzna przyszedł do domu uzbrojony i przestrzelił drzwi od sypialni, w której się przed nim chowały. "Żadna z tych kul nas nie trafiła, co było cudem. Postawiona przed koniecznością, moja mama wyeliminowała zagrożenie (...) Im więcej rozmawiamy o takich przypadkach, tym lepiej ludzie zdają sobie sprawę, że nie są pozostawieni samym sobie w takich sytuacjach" - podkreślała aktorka w wywiadzie z organizacją NPR.

Zobacz wideo Joanna Racewicz uratowała przyjaciółkę z przemocowego domu

Charlize Theron "nie wstydzi się" opowiadać, że jej mama zabiła tatę. "Wszedł do domu z bronią"

Theron nie ukrywa, że jej ojciec był "bardzo chorym mężczyzną", a mieszkanie z alkoholikiem było dla całej rodziny "beznadziejną sytuacją". "Codzienna nieprzewidywalność życia z uzależnioną osobą jest czymś, co zapisuje się w twoim ciele na resztę życia, to coś więcej niż wydarzenia tylko jednej nocy" - relacjonuje słowa aktorki BBC.

Do wypadku doszło 21 czerwca 1991 roku. Ojciec Theron i jego brat wracali do domu po libacji, a ciotka zadzwoniła wcześniej, żeby ostrzec domowniczki. "Natura daje ci instynkt, wiedziałam, że tej nocy stanie się coś złego" - opowiadała już po latach w trakcie rozmowy z ABC News aktorka. Po powrocie do domu ojciec od razu zaczął strzelać. Najpierw do zamkniętej bramy od domu, później przez kuchenne drzwi. Wtedy zaczął walić w drzwi od pokoju córki. "Dziś zabiję was obie tą bronią" - miał powiedzieć do żony i córki.

 

"Mój ojciec był tak pijany, że z trudem chodził, a jednak wszedł do domu z bronią. Moja mama i ja opierałyśmy się o drzwi mojej sypialni, bo on chciał się przez nie przepchnąć. Cofnął się o krok i strzelił w drzwi trzy razy. Żadna z tych kul nas nie trafiła, to cud" - opisała dla NPR. Wtedy jej matka sama chwyciła za broń i oddała strzał - mąż zginął na miejscu, a jego brat został poważnie ranny.

Charlize Theron podkreśla: "Wiem, co się stało. I wiem, że gdyby moja córka była w takiej samej sytuacji, zrobiłabym dokładnie to samo". "Moja mama zawsze stawiała mnie na pierwszym miejscu" - zaznaczyła. Policja i prokuratura nigdy nie postawiły matce Charlize Theron żadnych zarzutów: orzeczono, że działała w samoobronie. Aktorka teraz poświęca dużo czasu na to, by nagłaśniać temat przemocy w rodzinie i przeciwdziałać temu zjawisku. Zaznacza, że nie wstydzi się opowiadać o swoich doświadczeniach, bo dzięki temu inni ludzie mają szansę zrozumieć, że nie przechodzą przez podobne rzeczy osamotnieni. "Dla mnie to kwestia tego, żeby pokazać, jak dorastanie z osobami uzależnionymi wygląda i jak wpływa na człowieka" - zaznacza.

Po wypadku Theron razem z matką wyjechała do Włoch, gdzie zdobyła roczny kontrakt modelingowy. Po roku przeprowadziły się do USA, gdzie Charlize uczyła się w szkole baletowej. Jej kariera nabrała rozmachu, kiedy została obsadzona w filmie "Adwokat diabła" - zagrała w nim u boku Keanu Reevesa i Ala Pacino. Krytycy z entuzjazmem przyjęli jej role w kolejnych filmach "Wielki Joe" i "Wbrew regułom". W 2003 roku dostała Oscara za rolę seryjnej morderczyni w filmie "Monster". Poza tym aktorka ma na koncie także takie wyróżnienia jak Złoty Glob, Srebrny Niedźwiedź czy American Cinematheque Award. Magazyn "Time" umieścił ją w 2016 roku na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Od 2019 roku znajduje się także w czołówce najlepiej opłacanych aktorek na świecie.

Potrzebujesz pomocy?

Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Bezpłatna infolinia czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 12 00 02. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Jeśli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.

Więcej o: