Amerykańska Akademia Filmowa zaprosiła do członkostwa pięć Polek. Wśród wyróżnionych jest Joanna Kulig

Polki zostały dostrzeżone przez Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej. Organizacja zaprosiła do członkostwa blisko 400 artystów, w tym aż pięć naszych rodaczek. Które gwiazdy rodzimego kina wyróżniono?

Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej została powołana 11 maja 1927 roku. Dotychczas w jej skład wchodziło ponad 6 tys. twórców, lecz już niebawem zaszczytne grono przyznające Oscary się powiększy, w tym aż o pięć Polek. 

Zobacz wideo Rozmowa z Joanną Kulig z okazji premiery "Pajęczyny". "Nie grałam jeszcze takiej postaci"

Nowi członkowie prestiżowej organizacji filmowej. Kto znalazł się na liście wyróżnionych?

W ostatnich latach w strukturach organizacji zachodzą znaczące zmiany. Dotychczas jej członkami były wyłącznie osoby zawodowo związane z kinem. Obecnie zapraszani są twórcy z różnych dziedzin artystycznych, którzy mają wkład w rozwój kinematografii. W tym roku przyznano je aż 398 osobom.

 

Na liście znalazło się wiele znanych nazwisk w branży, w tym m.in. twórcy odpowiedzialni za sukces oscarowego zwycięzcy "Wszystko wszędzie naraz". Zaproszenie otrzymali m.in. aktor Ke Huy Quan, reżyserzy Daniel Kwan i Daniel Scheinert, producent Jonathan Wang oraz montażysta Paul Rodgers. Na tym jednak lista się nie kończy. Wyróżnienie powędrowało także do Austina Butlera, który wcielił się w rolę legendarnej gwiazdy w filmie "Elvis" czy Nicholasa Houlta znanego z takich produkcji jak "Mad Max: Na drodze gniewu" i "Faworyta". Największym zaskoczeniem są jednak gwiazdy muzyki. Mowa m.in. o Taylor Swift, Davidzie Byrne czy The Weekendzie.

Polki wyróżnione przez Amerykańską Akademię Filmową. Nie tylko Joanna Kulig znalazła się na liście

Amerykańska Akademia Filmowa nie zapomniała również o Polkach, które miały znaczący wkład w rozwój światowego kina. Na liście zaproszonych do członkostwa znalazło się aż pięć naszych rodaczek, w tym tylko m.in. Joanna Kulig. Gwiazda znana jest szerokiej publiczności za sprawą znakomitych kreacji aktorskich w filmach "Ida" czy "Zimna wojna". Wieść o wyróżnieniu bardzo ją ucieszyła, czym nie omieszkała podzielić się z fanami w mediach społecznościowych.

Cóż za przywilej znaleźć się w gronie tak utalentowanych artystów z całego świata

napisała w relacji na Instagramie. 

Doceniono również Agnieszkę Smoczyńską, która wyreżyserowała musical "Córki Dancingu". Pozostałe wyróżnienia powędrowały do operatorki Jolanty Dylewskiej ("W ciemności"), a także montażystki Agnieszki Glińskiej i scenarzystki Ewy Piaskowskiej, które współpracowały ze sobą, tworząc "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Zaproszenie nie jest jednak równoznaczne z członkostwem. By stać się pełnoprawnym członkiem Akademii, należy zaakceptować i potwierdzić propozycję, a zatem ostateczna decyzja należy do gwiazd. Pełna lista wyróżnionych znajduje się na stronie Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej.

Więcej o: