"Rodzina Soprano"

"Najlepszy serial roku i być może wszech czasów" - jak o "Rodzinie Soprano" pisał dziennikarz "The New York Times", cały czas bije rekordy popularności. Określamy mianem jednego z pięciu najlepszych przedstawień roku, 5 sezon był nominowany aż do 20 nagród Emmy , z czego zdobył 4: za najlepszy serial, najlepszy scenariusz, najlepszą rolę drugoplanową żeńską (Drea de Matteo) i najlepszą rolę drugoplanową męską (Michael Imperioli).

Historia Tony'ego Soprano i jego rodziny, przyjaciół oraz rywali przyciąga, co tydzień przed telewizory miliony widzów. Ostatni odcinek czwartego sezonu cyklu oglądało ponad 12,5 milionów osób.

Życie Tony'ego Soprano nie należy do najłatwiejszych. Szef włoskiej mafii nie tylko musi borykać się z problemami "zawodowymi" i agentami FBI, którzy cały czas depczą mu po piętach, ale także i przede wszystkim z własną rodziną.

Ten obsypany nagrodami, cieszący się dużym uznaniem serial, powraca z całą swoją energią i niesamowitą błyskotliwością.

W piątym sezonie będziemy śledzić starania Tony'ego, który po rozstaniu z żoną chce ułożyć sobie życie na nowo. Okazuje się jednak, że separacja Tony'ego i Carmeli nie sprawdza się. Pocieszenia próbuje szukać w ramionach zaprzyjaźnionej psycholog dr Jennifer Melfi, ta jednak odrzuca jego zaloty i przestaje mu pobłażać. Tony bardzo szybko zdaje sobie sprawę, że jedyną kobietą, którą kochał i nadal kocha jest Carmela. Jednak odzyskanie utraconego zaufania nie będzie łatwe.

To nie koniec kłopotów osobistych Tony'ego. Narzeczona bratanka wprowadza chaos w życie rodziny. Kuzyn na zwolnieniu warunkowym nie potrafi się przystosować.

Jakby tego było mało, układ sił nowojorskiej mafii cały czas się zmienia i rodzina Soprano musi wiedzieć, z kim trzymać, żeby nie wypaść z gry. Rywale szykują się do zemsty, a FBI nie ustaje w staraniach, by wreszcie wsadzić Tony'ego do więzienia.

A Tony znowu próbuje sobie z tym wszystkim poradzić...

13 - odcinkowe wydanie 5 - tego sezonu wzbogacone jest o interesujące komentarze: zdobywczyni nagrody Emmy - odtwórczyni roli Adriany La Cerva - Drei de Matteo (odcinek 12. Długoterminowe parkowanie ), aktora - reżysera Steve'a Buscemi, odtwórcy roli Tony'ego Blundetto (odcinek 7. W Camelocie ), aktora - reżysera Petera Bogdanovicha (odcinek 6. Sentymentalna edukacja ), reżysera Mike'a Figgisa (odcinek 10. Zimne cięcia ) i reżysera Rodrigo Garcii (odcinek 4. Wszystkie szczęśliwe rodziny ).

Pomysłodawcy cyklu Dawidowi Chase'owi udało się zgromadzić imponującą obsadę, wśród której znaleźli się potrójni zdobywcy nagrody Emmy - James Gandolfini (Tony Soprano) i Edi Falco (Carmela Soprano), a także Lorraine Bracco (terapeutka dr Jennnifer Melfi). Ponadto, grono aktorskie tworzą zdobywca nagrody Emmy Michael Imperioli (bratanek Tony'ego Christopher Moltisanti) i Dominic Chianese (Wujek Junior).

W 5. sezonie do "Rodziny Soprano" powracają także wielokrotni zdobywcy nagrody Emmy , tacy jak: Drea de Mateo (Adriana La Cerva), Robert Iler (Anthony Soprano), Jamie - Lynn DiScala (Meadow Soprano), Tiny Sirco (Paulie Walnuts) i Steven Van Zandt (Silnio Dante). Poza tym, jako reżyser i aktor, pojawia się Steve'a Buscemi ( Duża ryba ), w roli kuzyna Tony'ego - Tony'ego Blundetto. Po raz pierwszy w roli reżyserów zobaczymy: stałego członka ekipy filmowej "Rodziny Soprano"- Petera Bogdanovicha (nominowanego do Oskara za Ostatni seans filmowy ), Mike'a Figgisa (nominowanego do Oskara za Zostawić Las Vegas ), a także Rodgrigo Garcia ( Sześć stóp pod ziemią , Carnivale ).

W 5. sezonie nie zabraknie także występów gościnnych takich gwiazd, jak: Polly Bergen (nominacja do nagrody Emmy za Wojnę i pamięć ), Timy Daly ( Skrzydła ), Patty D'Arbanville ( Własne tempo ), Robert Loggia (nominacja do Oskara za Wystrzępione ostrze ), Joe Santos (nominacja do nagrody Emmy za The Rockford Files ), Dawid Strathairn ( Blue Car ), Frankie Valli ( Four Seasons Lead Singer ), czy Frank Vincent ( Cop Land ).

Pierwsze odcinki Rodziny Soprano" zaczęto emitować w roku 1999 i od tego czasu serial zdobył już 17 nagród Emmy (72 nominacje) i 5 Złotych Globów (16 nominacji) stając się jednym z największych przebojów w historii stacji HBO.

W USA niebawem rozpocznie się emisja szóstego sezonu serialu, który - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie musi okazać się ostatnim.