Nie tylko Johnny Depp. Willy Wonka doczekał się już trzech wcieleń. Tak wygląda ich porównanie

Niewielu jest tak charakterystycznych bohaterów jak Willy Wonka, którego wykreował Roald Dahl w książce "Charlie i fabryka czekolady". Dotychczas powieść doczekała się dwóch ekranizacji, a prace nad trzecią właśnie trwają. Porównajmy wszystkie kinowe wcielenia mistrza łynnej wytwórni słodkości.

W 1964 roku na rynku wydawniczym ukazała się kultowa już powieść fantasy "Charlie i fabryka czekolady" autorstwa Roalda Dahla. Historia pochodzącego z ubogiej rodziny chłopca, który jako jeden z pięciu szczęśliwców miał szansę zobaczyć na żywo najsłynniejszą na świecie wytwórnię słodkości,  od razu zrobiła furorę, zdobywając serca czytelników w każdym wieku. Dotychczas książka doczekała się dwóch znakomitych adaptacji, a obecnie trwają prace nad prequelem. Oto wszystkie filmowe wcielenia słynnego Willy'ego Wonki.

Zobacz wideo Jennifer Lopez, Johnny Depp, czy Ryan Gosling, czyli lista aktorów o wielu talentach artystycznych [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Nie tylko Johnny Depp. "Willy Wonka i fabryka czekolady" to pierwsza ekranizacja kultowej powieści

Fenomen powieści Roalda Dahla sprawił, że szybko zainteresowały się nią różne wytwórnie filmowe. Decyzję o przeniesieniu tej historii na ekrany podjęto już na początku lat 70. Film "Willy Wonka i fabryka czekolady" w reżyserii Mela Stuarta przyciągnął do kin prawdziwe tłumy, zdobywając serca widzów i uznanie krytyków. W postać tytułowego bohatera wcielił się wówczas Gene Wilder, zapisując się na kartach kinematografii jako pierwszy odtwórca kultowej postaci. Za tę rolę otrzymał nawet nominację do Złotego Globu.

Choć w kolejnych latach pojawiały się pomysły realizacji kolejnej ekranizacji, to niewielu było chętnych wziąć udział w realizacji projektu. Obawiano się, że nowa odsłona nie dorówna pierwowzorowi. Ostatecznie po blisko 35 latach podjął się tego słynny hollywoodzki reżyser, Tim Burton. W filmie "Charlie i fabryka czekolady" w głównej roli wystąpił Johnny Depp. Willy Wonka Gene'a Wildera ustawił poprzeczkę wysoko, aktor stworzył bowiem wybitną kreację. Depp postanowił nadać swojemu bohaterowi zupełnie inne cechy, bardziej surrealistyczne, nieco dziwaczne i ekstrawaganckie. Dzięki temu zapadł w pamięci widzów, podobnie jak cała produkcja. Za rolę gwiazdor otrzymał aż cztery nominacje do prestiżowych nagród, w tym m.in. do Złotego Globu. Teraz Willy Wonka doczekał się trzeciego wizerunku, a porównanie wszystkich trzech zaprezentowano na Instagramie Akademii Filmowej.

 

Timothée Chalamet jako Willy Wonka? Film trafi do kin jeszcze w 2023 roku

W 2016 roku pojawiły się pierwsze doniesienia, jakoby planowano ponownie odświeżyć słynną produkcję. Od pomysłu do realizacji minęło trochę czasu, ale 15 grudnia 2023 roku na kinowe ekrany trafi film "Wonka" w reżyserii Paula Kinga. Tym razem w roli tytułowego bohatera wystąpi znany aktor młodego pokolenia, Timothée Chalamet, który w ostatnim czasie jest jednym z najgorętszych nazwisk w Hollywood. Fabuła prequela skupi się na losach, życiu i przygodach Willy'ego, zanim otworzył słynną fabrykę. W sieci pojawił się też pierwszy zwiastun.

Więcej o: