Reese Witherspoon nie miała żadnej kontroli nad sceną seksu z Wahlbergiem. Miała wtedy 19 lat

Reese Witherspoon jeszcze w 1996 roku wystąpiła z Markiem Wahlbergiem w thrillerze "Strach". W scenariuszu znalazła się rozgrywająca pomiędzy nimi scena intymna na rollercosterze. Aktorka miała w tym czasie 19 lat i w najnowszym wywiadzie wyjawiła, że w kwestii tego, jak sekwencja będzie wyglądać, nic do powiedzenia nie miała.

"Strach" to dziś już raczej mniej pamiętany film, ale ważne jest, że zarówno Reese Witherspoon i Mark Wahlberg w połowie lat 90. dopiero budowali swoje filmowe kariery i nie mieli zbyt silnej pozycji negocjacyjnej. Ich wspólny thriller opowiada o relacji 16-letniej Nicole, która nawiązuje relację miłosną z 23-letnim Davidem. Szybko jednak okazuje się, że pozornie uroczy i romantyczny chłopak ma mroczną stronę i żywi wobec dziewczyny toksyczne, zaborcze uczucia.

Zobacz wideo Za co odpowiadają koordynatorzy intymności? Popkultura Extra

Witherspoon nie miała żadnej kontroli nad sceną seksu z Wahlbergiem

Film wyreżyserował James Foley na podstawie scenariusza Christophera Crowe. Nim Nicole poznaje swojego nowego chłopaka od najgorszej strony dochodzi między nimi do zbliżenia intymnego. Scena jak na połowę lat 90. była dość nietypowa, bo pokazuje jak na rollercosterze David stymuluje partnerkę aż do momentu, gdy ta szczytuje - a kobiece orgazmy na ekranie to ciągle rzadki widok, wskazuje Leah Chernikoff z "Harper's Bazaar", która przeprowadziła z Reese Witherspoon wywiad i zapytała właśnie o tę scenę. Aktorka pamięta, że prosiła o dublerkę do ujęć kręconych poniżej pasa, ale podkreśla:

Nie miałam nad tym żadnej kontroli. W scenariuszu nie napisano dokładnie, co ma się stać, więc myślę, że to było coś, co reżyser wymyślił sobie sam. A potem spytał mnie na planie, czy to zrobię i odmówiłam. To nie było szczególnie dobre doświadczenie.

Witherspoon uważa jednak, że ta sytuacja nie straumatyzowała jej w żaden szczególny sposób, choć na pewno była dla niej "formatywna". "Zrozumiałam wtedy, jakie jest moje miejsce w hierarchii dziobania na planie filmowym. Myślę, że to jedna z tych sytuacji, która sprawiła, że postanowiłam działać na rzecz zmiany i stać się kimś, kto może być w lepszej pozycji liderskiej, która pozwoli opowiadać historie z kobiecej perspektywy zamiast z męskiego punktu widzenia" - zaznacza.

Tę ideę wciela w życie, chociażby dzięki swojej firmie producenckiej Hello Sunshine. To ta spółka stoi za takimi głośnymi projektami uwzględniającymi właśnie kobiecą narrację jak np. doskonały serial "Wielkie kłamstewka", filmy "Zaginiona dziewczyna" i "Dzika droga", a także najnowszy projekt "Daisy Jones & The Six".

Więcej o: