Światowa premiera "Chłopów" odbędzie się na międzynarodowym festiwalu filmowym

Światowa premiera "Chłopów" odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, który jest jedną z największych imprez tego typu na świecie i przyciąga rocznie ponad 480 000 widzów. Najnowszy film twórców nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta" wybrany został do pokazu w prestiżowej sekcji Special Presentation. Festiwal w Toronto odbywa się od 7 do 17 września.

- Cieszymy się, że światowa premiera "Chłopów" odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Misją festiwalu jest "zmiana sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat poprzez film", a filozofia ta jest bliska naszym sercom. "Chłopi" to dla nas kolejna podróż, która pozwoliła zagłębić się w emocjonalne możliwości i estetyczne piękno techniki animacji malarskiej. Adaptacja "Chłopów" pozwoliła nam również przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo Nagrody Nobla jest obecnie w dużej mierze nieznana poza granicami Polski. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego miejsca niż Toronto, aby podzielić się tą epopeją z zagranicznymi widzami po raz pierwszy – mówi Hugh Welchman, współreżyser i producent "Chłopów" ze studia BreakThru Films.

Zobacz wideo "Chłopi" - ekranizacja historycznej powieści [ZWIASTUN]

Światowa premiera "Chłopów" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto

DK Welchman podkreśla także, że "Chłopi" są zdecydowanie bardziej spektakularni niż film o Vincencie Van Goghu: - Skala dwóch filmów jest nie do porównania. "Twój Vincent" to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. "Chłopi" to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy "Twoim Vincencie" tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, "Chłopi" stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej - zaznacza.

"Chłopi" w reżyserii DK Welchman (Doroty Kobieli) zrealizowani zostali, podobnie jak nominowany do Oscara film "Twój Vincent", w technice animacji malarskiej. Ekipa najpierw nakręciła ujęcia z obsadą aktorską. W "Chłopach" występują m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa. W głównej roli - Jagny - występuje Kamila Urzędowska. Następnie do pracy przystąpili malarze, którzy każdą z nakręconych klatek namalowali jako obraz olejny inspirowany twórczością z okresu Młodej Polski. W film wpleciono interpretacje dzieł takich mistrzów polskiego malarstwa jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Nad materiałem pracowało ponad 100 artystów w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii. Łącznie powstało około 80 tysięcy obrazów, których stworzenie zabrało łącznie 200 tysięcy godzin. To nie koniec, bo grupa animatorów tworzyła klatki pośrednie, aby całość była płynna i przyjemna dla oka.

"Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile" - mówi DK Welchman. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Next Film. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października. Pierwsze pokazy "Chłopów" w Polsce odbędą się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym film bierze udział w Konkursie Głównym.

New Europe Film Sales sprzedał film "Chłopi" do ponad 40 krajów, w tym do niemieckojęzycznej Europy (Plaion), Francji (The Jokers), krajów Beneluksu (Paradiso), Korei Południowej (First Run), Chin (JL Film), Skandynawii (Another World Rozrywka) i Hiszpanii (Karma). Firma prowadzi negocjacje z nabywcami w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej, Australii i Japonii.

Więcej o: