Dawid Ogrodnik jako ekscentryczny polonista. "Mam dosyć niekonwencjonalne metody"

Dawid Ogrodnik w filmie "Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata" wciela się w postać nowatorskiego polonisty Jana Sienkiewicza, którego rolą będzie okiełznanie zbuntowanej klasy 2B. "W opinii mojego bohatera uczniowe są interesującymi ludźmi, którzy mają swoje charaktery i mają coś do powiedzenia" - zdradził w wywiadzie dla Gazeta.pl.

"Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata" to film, który ma pokazać prawdziwe oblicze polskiej szkoły. Głównymi bohaterami produkcji są uczniowie klasy 2B, która określana jest mianem "klasy wyrzutków". Nauczyciele nie potrafią okiełznać zbuntowanej młodzieży, ale wszystko zmienia się, gdy w szkole pojawia się nowy polonista, Jan Sienkiewicz (Dawid Ogrodnik). To także były pisarz, którego metody wychowawcze są dalekie od tradycyjnych. Za jego sprawą podejście młodych ludzi może się diametralnie zmienić.

Więcej ciekawych wywiadów ze świata kultury i rozrywki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Dawid Ogrodnik o swojej postaci: Jestem wolnym neutronem w kontrze do innych nauczycieli

"Mam niekonwencjonalne metody, ponieważ łamię klasyczne metody jak chociażby struktury ławek. O wiele bardziej staram się szukać kontaktu z młodymi ludźmi, m.in. poprzez rozmawianie ich językiem czy wychodzenie ich charakterom, traktowanie każdego indywidualnie. Zdaniem mojego bohatera tradycyjne metody wychowawcze się zdewaluowały i trzeba szukać nowych form" - powiedział Dawid Ogrodnik o swojej postaci. 

W rozmowie aktor zwrócił uwagę, że w świecie, w którym dominują media społecznościowe, młodzi ludzie kompletnie inaczej przyswajają wiedzę. Dodał, że jest to dla niego bardzo ciekawe i między innymi dlatego zdecydował się wziąć udział w tym filmie. Wspomniał także, że zaangażował się w ten projekt, ponieważ ma nadzieję, że po seansie młodzież zyska więcej pewności siebie.

Zobacz wideo Dawid Ogrodnik zagra ekscentrycznego polonistę. Byliśmy na planie filmu „Pieprzyć Mickiewicza"

Dawid Ogrodnik zdradził również, że mimo iż głównym wątkiem produkcji jest spór młodzieży z dorosłymi, to pojawi się także romans, w który będzie zaangażowany jego bohater. "Moja była partnerka sprzed kilku lat jest kuratorką w szkole, w której zaczynam uczyć. Codzienne spotkania powodują, że ta relacja po latach wraca" - wyjawił aktor. W wywiadzie porozmawialiśmy także o tym, jak Ogrodnikowi pracuje się z młodymi ludźmi, dla których film "Pieprzyć Mickiewicza" będzie debiutem na wielkim ekranie.

Myślę, że wielu z nich ma szansę być ciekawymi personami w świecie polskiego kina. Jestem nimi naprawdę pozytywnie zaskoczony. Tym, jakimi fajnymi aktorami już są, a jakimi fajnymi aktorami mogą jeszcze być w przyszłości, kiedy będą chcieli się dalej kształcić - powiedział Dawid Ogrodnik.
 

O czym jest "Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata"?

"To film o młodych i dla młodych, przez nich w dużej mierze tworzony. To filmowa opowieść o przyjaźni, miłości, buncie, czyli o młodości, która musi się też wyszumieć. Wielkim atutem tego filmu, oprócz doświadczonych aktorów, jest młoda obsada, świeże, nieznane jeszcze twarze. Dzięki nim i ich osobowościom staramy się wykreować autentyczny świat licealistów" - powiedziała reżyserka filmu Sara Bustamante-Drozdek w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Oprócz Dawida Ogrodnika na ekranie zobaczymy także Weronikę Książkiewicz, Joannę Liszowską, Aldonę Jankowską, Paulinę Zwierz oraz debiutujących na dużym ekranie: Hugona Tarresa, Wiktorię Koprowską, Adę Grodzką, Aleksandrę Izydorczyk, Artura Gwizdaka, Igora Pawłowskiego i Krystiana Embradorę. Premiera filmu "Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata" planowana jest na 2024 rok. Film został wsparty finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej o: