Andrzej Precigs po pierwszym roku rzucił studia dla aktorstwa. Dzieci nie poszły w jego ślady

W sobotę media obiegła informacja o niespodziewanej śmierci Andrzeja Precigsa. Aktor z "M jak miłość" miał na swoim koncie znacznie więcej ról zarówno na małym, jak i na dużym ekranie, lecz mimo to ważniejsza od kariery była dla niego rodzina. Z żoną Katarzyną był ponad 50 lat. Jak się poznali?

26 sierpnia 2023 roku w wieku 74 lat zmarł Andrzej Precigs. Na swoim koncie miał wiele ról zarówno w filmach, jak i serialach. Do najpopularniejszych należą m.in. "Daleko od szosy", "Lalka", "Tajemnica Enigmy", "07 zgłoś się " czy "M jak miłość". Spełniał się również jako reżyser dubbingu i czynnie działał w polityce. W ostatnich latach życia zmagał się z przewlekłą chorobą.

Zobacz wideo Ilona Łepkowska szokuje, że "M jak miłość" i "Na dobre i na złe" powinno się już skończyć. Tłumaczy dlaczego

Aktor z "M jak miłość" miał kontynuować rodzinną tradycję. Wybrał inną drogę

Pasja i zainteresowania nie były jednak tym, czym miał zajmować się zawodowo. Rodzinna tradycja nakazywała, by Precigs zdobył solidne wykształcenie, które zapewni mu dobrze płatną pracę, a tym samym stabilność finansową. Z tego powodu po ukończeniu prywatnego liceum dla chłopców kontynuował edukację na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Warszawskim. Po pierwszym roku zrozumiał jednak, że to nie jest droga, którą chce podążać. Gdy udało mu się otrzymać indeks wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki, porzucił studia i opuścił stolicę, by spełniać marzenia. To właśnie w murach uczelni poznał swoją przyszłą żonę, Katarzynę. – Miałem być nauczycielem, ale porzuciłem to i wyjechałem na studia do Łodzi. Tam spotkałem żonę – opowiadał w "Super Expressie".

Tuż po ukończeniu studiów w 1972 roku para stanęła na ślubnym kobiercu. – Po kilkudziesięciu latach historia się powtórzyła – mówił wówczas. Dlaczego? Okazuje się, że podobnie potoczyły się losy jego rodziców. Ojciec aktora, Jan Precigs, był znanym śpiewakiem operowym, lecz zanim rozpoczął karierę, kształcił się na księgowego. Gdy odkrył swoje umiejętności wokalne i talent, porzucił stabilny zawód na rzecz studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi. – Tam poznał mamę – wspominał artysta.

Nie żyje Andrzej Precigs. Dzieci aktora nie poszły w jego ślady

Pierwsze lata małżeństwa Andrzej i Katarzyna Precigs poświęcili na rozwój karier i zdobywanie doświadczenia w zawodzie. Początkowo mieszkali w Tarnowie, gdzie aktor pracował wówczas w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Regularnie pojawiał się również na ekranie, grając w filmach czy serialach, w tym m.in. w "Znikąd donikąd", "Daleko od szosy" czy "Lalka". Na powiększenie rodziny zdecydowali się dopiero w drugiej połowie lat 80. Ich pierworodna córka Natalia przyszła na świat w 1987 roku, a niedługo później na świecie pojawiła się ich druga pociecha, Emilia.

Precigs zawsze podkreślał, że największą wartością jest dla niego rodzina. Taki wzorzec wyniósł z domu i starał się go przekazywać również swoim dzieciom.

Wiem, że gdyby nie moja rodzina, to ja nie byłbym w miejscu, w którym teraz jestem. Gdyby życie inaczej się potoczyło, gdyby nie było osób, z którymi jestem cały ten czas, bo to dzięki nim i ja też jakoś istnieję

mówił w wywiadzie na potrzeby książki "Srebrne tabu. Przyjaźń, miłość i seks w wieku dojrzałym" autorstwa Moniki Kamieńskiej i Moniki Mularskiej-Kucharek. Córki aktora nie poszły jednak w jego ślady. Starsza z nich ukończyła ekonomię, młodsza zaś pracuje jako socjolożka. Już podczas studiów wyjechały na stypendia za granice. Tam poznały mężów i postanowiły osiedlić się na stałe. – Niestety, dziewczyny mieszkają tysiąc kilometrów od nas i to boli, bo chcielibyśmy widywać je codziennie – mówił Precigs.

Więcej o: