Kim jest gwiazda hitu "Ashoka"? Debiutowała w "Ulicy Sezamkowej", potem grała u Spielberga i Tarantino

Za sprawą serialu "Ashoka" odtwórczyni tytułowej bohaterki, Rosario Dawson, zrobiła wśród widzów prawdziwą furorę. To nie pierwsza tak znakomita rola w dorobku artystycznym amerykańskiej aktorki. Jakie produkcje ma na swoim koncie? Sprawdzamy.

Produkcje osadzone w uniwersum "Gwiezdnych wojen" od lat robią ogromną furorę, zdobywając uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. 23 sierpnia 2023 roku na platformie Disney+ zadebiutowały dwa pierwsze odcinki nowego serialu "Ashoka", który ma szansę stać się kolejnym hitem z kultowej serii. Produkcja skupia się na losach i przygodach byłej padawanki Anakina Skywalkera. Na ekranie tę postać wykreowała uznana amerykańska aktorka i wokalistka, Rosario Dawson.

Zobacz wideo Kasia Sawczuk zapytana o Stanowskiego i Janoszek odpowiada krótko. "Z reguły ufam ludziom, jestem łatwowierna"

Od "Ulicy Sezamkowej" do gwiazdy kina. Rosario Dawson debiutowała w kontrowersyjnym filmie Larry'ego Clarka

Rosario Dawson nie miała łatwego dzieciństwa. Jej rodzice pobrali się, będąc nastolatkami i po narodzinach dzieci zdecydowali się na rozwód. To właśnie wtedy przyszła aktorka wraz z młodszym bratem trafili pod opiekę innych członków rodziny. Żyli bardzo skromnie, dlatego od najmłodszych lat myśleli o tym, jak poprawić swój byt. Tym sposobem Rosario trafiła na plan popularnego programu "Ulica Sezamkowa", który był jej pierwszym spotkaniem z kamerą. Na dużym ekranie debiutowała w filmie "Dzieciaki" w reżyserii Larry’ego Clarka, który podzielił publiczność. Jedni uważali go za kontrowersyjny z uwagi na śmiałe sceny, lecz krytycy i jurorzy prestiżowych festiwali byli zachwyceni. Dla Dawson był to osobisty przełom, bo z jednorazowej przygody aktorstwo przemieniło się w pomysł na życie.

Dawson można było podziwiać w wielu innych produkcjach. Grała u Spielberga i Tarantino 

W kolejnych latach wytrwale pracowała na swój sukces, próbując nadać rozmach dobrze rozpoczętej karierze. Występowała na deskach teatrów, w tym m.in. w musicalu "Dwaj panowie z Werony", którego scenariusz powstał na podstawie sztuki Williama Szekspira. Grała w filmach niezależnych i próbowała zaistnieć w branży muzycznej, nawiązując współpracę z takimi artystami jak Prince czy The Chemical Brothers. Prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił pod koniec lat 90. To właśnie z tego okresu pochodzą jej najlepsze kreacje aktorskie.

 

Pierwszą dużą rolą Dawson była postać Stephanie Williams w "Zbuntowanej klasie". Później zagrała w drugiej części "Facetów w czerni" i kryminalnym dramacie "25. Godzina". Międzynarodową popularność zyskała, grając oblubienicę króla w superprodukcji "Aleksander" Olivera Stone’a. Kolejnym przełomem była rola bezwzględnej szefowej gangu prostytutek w "Sin City – Miasto grzechu", który zdobył pozytywne recenzje krytyków. W tym samym roku wystąpiła również jako Mimi Marquez w musicalu "Rent", za co została nagrodzona Satelitą. Do jej najpopularniejszych kreacji aktorskich należą również te stworzone w "Siedmiu duszach" Stevena Spielberga oraz "Grindhouse: Death Proof" Quentina Tarantino.

Więcej o: