Najlepsze dramaty: filmy miłosne i nie tylko. Poznaj tytuły najciekawszych filmów polskich i zagranicznych

Najlepsze dramaty to zarówno nowsze filmy, jak i te, uważane za klasyki gatunku. Jeśli szukasz najciekawszych dramatów psychologicznych, chcesz poznać tytuły najwyżej ocenianych polskich dramatów, a także dramatów miłosnych, zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem. Odnajdziesz tutaj tytuły produkcji, które zagwarantują Ci udaną ucztę filmową i dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Najlepsze dramaty psychologiczne: 10 tytułów filmów, które musisz zobaczyć

Które produkcje na wieczór okażą się najlepsze? Dramaty to ciekawy gatunek filmowy, który potrafi zagwarantować wiele emocji. Wśród obrazów, cieszących się znakomitym odbiorem i wysokimi ocenami krytyków, odnajdziesz zarówno prawdziwe klasyki, jak i nowsze propozycje, mogące zaspokoić wymagania największych filmomaniaków. Poznaj tytuły jednych z najważniejszych pozycji, należących do światowej kinematografii. Ciekawe dramaty psychologiczne zaskoczą Cię świetnie sportretowanymi postaciami, jak i wciągającymi scenariuszami.

Najlepsze dramaty psychologiczne:

"Podziemny krąg", reż. David Fincher (1999)

Edward Norton, Brad Pitt i Helena Bonham Carter dają popis swoich aktorskich umiejętności, tworząc niezapomniane kreacje aktorskie w "Podziemnym kręgu". Główny bohater tej opowieści cierpi na bezsenność i za namową lekarza zaczyna uczęszczać na spotkania terapeutyczne. Wkrótce mężczyzna natrafia na przebojowego Tylera, który zmienia jego spojrzenie na świat.

Edward Norton i Brad Pitt w filmie 'Podziemny krąg'Edward Norton i Brad Pitt w filmie 'Podziemny krąg' Fot. 2Fox 2000 Pictures/Regency Enterprises/Linson Films

"Joker", reż. Todd Phillips (2019)

Coś z nowszych propozycji? Nie pomiń znakomitego "Jokera", z Joaquinem, Phoenixem. Przejmująca kreacja aktora nie przeszła niezauważona – amerykański gwiazdor otrzymał za nią zasłużoną statuetkę Oscara, a Joker w jego wykonaniu zdobył serca publiczności, wśród której znaleźli się nie tylko fani komiksów.

'Joker''Joker' kadr z filmu 'Joker' reż. Todd Phillips / screen youtube.com/WarnerBrosPictures

Pozostałe dramaty psychologiczne, które poruszą Cię do głębi i nie pozwolą oderwać od ekranu:

 • "Lot nad kukułczym gniazdem", reż. Miloš Forman (1975)
 • "Persona", reż. Ingmar Bergman (1966)
 • "Musimy porozmawiać o Kevinie", reż. Lynne Ramsay (2011)
 • "American Psycho", reż. Mary Harron (2000)
 • "Czarny łabędź", reż. Darren Aronofsky (2010)
 • "Przerwana lekcja muzyki", reż. James Mangold (1999)
 • "Okno na podwórze", reż. Alfred Hitchcock (1954)
 • "Dziecko Rosemary", reż. Roman Polański (1968)
Zobacz wideo PopKultura odc. 158

Najlepsze polskie dramaty – sprawdź, co oglądać

Interesują Cię wyłącznie najlepsze filmy? Dramat to gatunek, który często pojawia się w rodzimej kinematografii. Jeżeli lubisz mocne historie, a przy tym lubisz poznawać propozycje polskich filmowców, sprawdź koniecznie, jakie produkcje warto obejrzeć.

Najlepsze polskie dramaty:

"Dzień świra", reż. Marek Koterski (2002)

Nietypowa komedia, przedstawiająca losy Adasia Miauczyńskiego (w tej roli Marek Kondrat). Film przybliża widzom jeden dzień z życia bohatera, mierzącego się ze swoimi problemami i otaczającym go światem, który wydaje się jego największym wrogiem.

"Bogowie", reż. Łukasz Palkowski (2014)

Opowieść o Zbigniewie Relidze (Tomasz Kot), znakomitym kardiochirurgu, który chce podjąć się niezwykle trudnego zadania, jakim jest przeprowadzenie pierwszego w Polsce przeszczepu serca w komunistycznych realiach. To historia o wielkich ambicjach, bolesnych porażkach i walce o ludzkie życie.

Pozostałe polskie dramaty, które również zasługują na uwagę widza:

 • "Pianista", reż. Roman Polański (2002)
 • "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", reż. Marek Koterski (2006)
 • "Róża", reż. Wojciech Smarzowski (2011)
 • "Skazani na bluesa", reż. Jan Kidawa-Błoński (2005)
 • "Chce się żyć", reż. Maciej Pieprzyca (2013)
 • "Dług", reż. Krzysztof Krauze (1999)
 • "Twój Vincent", reż. DK Welchman i Hugh Welchman (2017)
 • "W ciemności", reż. Agnieszka Holland (2011)

Najlepsze dramaty romantyczne – te historie wzruszą Cię do łez

Zdecyduj się na pełen emocji seans filmowy i poznaj najlepsze dramaty miłosne. Romantyczne opowieści dramatyczne potrafią poruszyć do głębi, dając okazję do przeżywania wielu emocji wspólnie z bohaterami. Zapoznaj się z listą dramatów romantycznych, które na pewno zrobią na widzach wielkie wrażenie.

"Twój na zawsze", reż. Allen Coulter (2010)

Robert Pattinson jako zbuntowany Tyler Hawkins. Chłopak wpada w kłopoty i zostaje pobity przez policjanta. Jakiś czas później wpada mu w oko córka funkcjonariusza, Ally (Emilie de Ravin). Tyler planuje oczarować dziewczynę i rozkochać ją w sobie, by następnie ją porzucić.

"Jeden dzień", reż. Lone Scherfig (2011)

Wzruszająca opowieść o Emmie (Anne Hathaway) i Dexterze (Jim Sturgess). Para bohaterów poznaje się w noc ukończenia szkoły. Od tego czasu postanawiają spotykać się zawsze tego samego dnia w roku – 15 lipca. Emmę i Dextera wiele różni – mają odmienne osobowości i zupełnie inne marzenia, jednak zostają złączeni niezwykłą więzią i postanawiają dotrzymać złożonej sobie obietnicy. Spotykają się przez kolejne kilkanaście lat, by zwierzać się sobie ze swoich problemów, zawodów miłosnych i sukcesów. W końcu odkrywają, że szczęście, którego tak poszukują, jest bliżej, niż mogło im się wydawać.

Te dramaty miłosne również warto obejrzeć:

 • "Gdyby ulica Beale umiała mówić", Barry Jenkins (2018)
 • "Trzy Metry Nad Niebem", reż. Fernando González Molina (2010)
 • "Uwierz w ducha", reż. Jerry Zucker (1990)
 • "Zanim się pojawiłeś", reż. Thea Sharrock (2018)
 • "Wichry namiętności", reż. Edward Zwick (1994)
 • "Pamiętnik", reż. Nick Cassavetes (2004)
 • "Duma i uprzedzenie", reż. Joe Wright (2005)
 • "Szkoła uczuć", reż. Adam Shankman (2002)

Zobacz też: Najlepsze filmy akcji - szukasz trzymających w napięciu historii? Przedstawiamy listę 10 najlepszych produkcji

*W materiale wykorzystano zdjęcia Paramount Pictures, Focus Features, Fox 2000 Pictures

Więcej o: