Najlepsze filmy historyczne: propozycje dla koneserów kina faktów. Co warto obejrzeć?

Zobacz najlepsze filmy historyczne. Poznaj najlepsze propozycje z 2023 roku, sprawdź tytuły najciekawszych produkcji z polskiej kinematografii i zweryfikuj listę najlepszych obrazów historycznych.

Najlepsze filmy historyczne 2023 – co obejrzeć?

Poznaj najlepsze filmy historyczne 2023 i nie przegap nadchodzących, gorących premier. Przekonaj się, które tytuły warto obejrzeć. Miłośnicy dobrego kina będą mieć powody do zadowolenia, gdyż już w listopadzie na ekrany kin wejdzie dramat historyczny, opierający się na faktach z życia Napoleona Bonaparte.        

"Napoleon", reż. Ridley Scott

Już niebawem (24 listopada 2023 roku), do kin wejdzie najnowszy film w reżyserii Ridleya Scotta ("Obcy - 8. pasażer Nostromo", "Gladiator"), przybliżający losy najznakomitszego dowódcy wojskowego w dziejach świata – Napoleona Bonaparte.

Odtwórcą głównej roli w widowisku będzie nagrodzony Oscarem za kreację aktorską w filmie "Joker" (2019), Joaquin Phoenix. Na ekranie pojawiają się również: Vanessa Kirby jako Cesarzowa Józefina, Ben Miles jako Caulaincourt, Ludivine Sagnier jako Theresa Cabarrus czy Catherine Walker jako Maria Antonina.

"Oppenheimer", reż. Christopher Nolan

Zbierający znakomite opinie "Oppenheimer", to kolejna propozycja, której nie można przegapić. Obraz w reżyserii Christophera Nolana ("Incepcja", "Prestiż", "Dunkierka"), przybliża losy amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera (w tytułowej roli Cillian Murphy) – twórcy broni nuklearnej, dyrektora programu "Manhattan".

Najlepsze polskie filmy historyczne – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Najlepsze polskie filmy historyczne to nie tylko produkcje aktorskie. Prócz starszych filmów, wśród których najchętniej wybierane są obrazy w reżyserii Jerzego Hoffmana ("Ogniem i mieczem", "Potop" czy "Pan Wołodyjowski"), warto też zwrócić uwagę na nowsze tytuły, takie, jak  "Katyń – Ostatni Świadek" 2017 czy "Animowana historia Polski" z 2010 roku.        

"Animowana historia Polski" (2010), reż. Tomasz Bagiński           

Kadr z 'Animowanej historii Polski'Kadr z "Animowanej historii Polski" fot. Platige Image

Krótkometrażowy film w reżyserii Tomasza Bagińskiego, twórcy nominowanej do Oscara "Katedry" (2002), przybliża wybrane fakty z wyjątkowo ciekawej historii Polski. Świetnie animacja została wyróżniona nagrodą Animago (Najlepsza wizualizacja w 2010 roku).  

Pozostałe polskie filmy historyczne, które warto zobaczyć:

 • "Zamach stanu", reż. Ryszard Filipski (1980)
 • "Potop", reż. Jerzy Hoffman (1974)
 • "Pan Wołodyjowski", reż. Jerzy Hoffman (1969)
 • "Ogniem i mieczem", reż. Jerzy Hoffman (1999)
 • "Faraon", reż. Jerzy Kawalerowicz (1965)
 • "Krzyżacy", reż. Aleksander Ford (1960)
 • "Sól ziemi czarnej", reż. Kazimierz Kutz (1969)
 • "Śmierć jak kromka chleba", reż. Kazimierz Kutz (1994)
 • "Katyń – Ostatni Świadek", reż. Piotr Szkopiak (2017)
Zobacz wideo PopKultura odc. 158

Najlepsze filmy historyczne – ranking najciekawszych produkcji             

Jaki najlepszy film historyczny wybrać na wieczór? Wśród produkcji opartych na faktach historycznych można odnaleźć wiele świetnie zrealizowanych widowisk, zachwycających zarówno stroną wizualną, jak i świetną obsadą czy scenariuszem. Sprawdź koniecznie ranking najlepszych filmów historycznych i sprawdź, które pozycje musisz czym prędzej nadrobić.

"Gladiator", reż. Ridley Scott (2000)

Joaquin Phoenix i Russell Crowe w filmie 'Gladiator'Joaquin Phoenix i Russell Crowe w filmie 'Gladiator' Materiały promocyjne DreamWorks Pictures

Opowieść o generale Maximusie (w tej roli Russell Crowe), który zasłynął jako jeden z najbardziej utalentowanych dowódców armii rzymskiej. Mężczyzna dowiaduje się, że ma zostać następcą umierającego cesarza, Marka Aureliusza (Richard Harris). Pomysł ten budzi sprzeciw prawowitego dziedzica, Kommodusa (Joaquin Phoenix), który postanawia skazać Maximusa i jego rodzinę na śmierć. Dowódca jednak ucieka, a następnie trafia do niewoli. Wkrótce zostaje gladiatorem i zyskuje coraz większą popularność. Bohater po latach powraca do Rzymu, aby pomścić wszelkie krzywdy, wyrządzone mu przez Kommodusa.

Te tytuły także warto uwzględnić w rankingu najciekawszych filmów historycznych:

 • "300", reż. Zack Snyder (2006)
 • "JFK", reż. Oliver Stone (1991)
 • "Rasputin. Ciemny Sługa", reż. Uli Edel (1996)
 • "Lista Schindlera" (1993), reż. Steven Spielberg (1993)
 • "Kleopatra", reż. Joseph L. Mankiewicz (1963)
 • "Księżna", reż. Saul Dibb (2008)
 • "Elizabeth", reż. Shekhar Kapur (1998)
 • "Pianista", reż. Roman Polański (2002)
 • "Męczeństwo Joanny D'arc", reż. Carl Theodor Dreyer (1928)  

Zobacz też: Najlepsze filmy fantasy: wybrane opowieści dla miłośników niezwykłych historii

*W materiale wykorzystano zdjęcia: Universal Pictures, Platige Image, KINO ŚWIAT, DreamWorks Pictures

Więcej o: