Zasłynął 35 lat temu rolą w serialu Barei. Jak zmienił się Marian Koniuszko ze "Zmienników"?

Marcel Szytenchelm ma na swoim koncie wiele ról zarówno na małym, jak i na dużym ekranie, lecz ogólnopolską rozpoznawalność przyniósł mu serialu "Zmiennicy". Od premiery produkcji minęło już prawie 35 lat. Jak dziś wygląda aktor?

Dziś komedia serialowa "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei uchodzi za kultową. Premiera pierwszego odcinka odbyła się na antenie TVP1 w połowie października 1987 roku, a kontynuacje pojawiały się nieprzerwanie do lutego 1988 roku, gromadząc przed telewizorami miliony widzów. Obecnie jest dostępny na stronie vod.tv.pl.

Zobacz wideo Bareja - kochany przez widzów, nienawidzony przez środowisko filmowe

Rola w "Zmiennikach" przyniosła mu ogólnopolską rozpoznawalność. Jak zaczęła się jego kariera?

Jednym z głównych bohaterów w produkcji był Marian Koniuszko, syn szefa przedsiębiorstwa "Bory Tucholskie". To właśnie za niego podawała się Katarzyna Piórecka (Ewa Błaszczyk), gdy chciała zdobyć zatrudnienie w korporacji taksówkarskiej. Mężczyzna słynął z zabawnych powiedzonek i tego, że uzależnił się od tzw. kompotu. Na ekranie wykreował go Marcel Szytenchelm. Aktor przyszedł na świat w Gdyni, lecz swoje życie zawodowe związał z Łodzią. Wcześniej jednak z powodzeniem zdał egzamin dla aktorów dramatu w Warszawie. Otrzymał wówczas od Ministerstwa Kultury i Sztuki najwyższą kategorię instruktorską. Po czasie przystąpił również do egzaminu eksternistycznego Związku Artystów Scen Polskich, uzyskując tytuł reżysera dramatu.

Szytenchelm debiut zaliczył w 1978 roku w melodramacie "Akwarele". Później wielokrotnie pojawiał się zarówno na małym, jak i na dużym ekranie, grając głównie epizodyczne role. Na swoim koncie ma udział w produkcjach t.j. "Ucieczka z miejsc ukochanych", "Kanclerz", "Gdańsk 39", "Cynga", "Spółka rodzinna". Telewidzowie mogą kojarzyć go z ról w popularnych serialach, w tym m.in. "Świat według Kiepskich", "Na dobre i na złe" czy "Komisarz Alex".

Szytenchelm jest nie tylko aktorem. Czym jeszcze się zajmował?

W ostatnich latach Marcel Szytenchelm nieco zwolnił zawodowe tempo. Ostatni raz na ekranie pojawił się w 2019 w jednym z odcinków "Komisarza Alexa". Trzeba przyznać, że od czasów "Zmienników" przeszedł niemałą metamorfozę. Nie ma się jednak co dziwić, bo od zakończenia emisji serialu minęły już 34 lata.

Marcel SzytenchelmMarcel Szytenchelm Piotr Molecki/East News

Przez lata kariery Szytenchelm spełniał się nie tylko jako aktor, ale i reżyser teatralny czy animator życia kulturalnego. To właśnie z jego inicjatywy rozpoczęły się obchody Dnia Tuwima czy Dnia Reymonta. Angażował się w powstanie wielu pomników, przynależących do Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej, jest także pomysłodawcą słynnej Ławeczki Tuwima. Za te i wiele innych działań w 2004 roku Prezydent Miasta Łódź uhonorował go nagrodą, a w 2023 roku otrzymał również srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Więcej o: