15 najlepszych polskich komedii: zapomnij o nudzie, wybierz zabawne produkcje na wieczór z filmem

Zobacz 15 najlepszych polskich komedii - tych najśmieszniejszych, romantycznych i kultowych. Jeśli nie masz pomysłu, jaki film wybrać na wieczór, skorzystaj z zamieszczonej tutaj listy i przekonaj się, że polskie filmy potrafią poprawić humor.

Najśmieszniejsze polskie filmy: dobre tytuły na wieczór    

Znasz polskie najlepsze filmy? Komedie poprawią Ci nastrój i pomogą odprężyć się po stresującym dniu. Jeśli brakuje Ci zastrzyku pozytywnej energii, to koniecznie poszukaj tytułów, które zdobyły uznanie wśród widzów – zwariowane perypetie bohaterów i ich zaskakujące problemy nie pozwolą Ci się nudzić.

"Wesele", reż. Wojciech Smarzowski (2004)

Jeśli szukasz zabawnej komedii na wieczór, wybierz propozycję Wojciecha Smarzowskiego. Sprawdź, jak będziesz bawić się na "Weselu", które spędzisz w towarzystwie Mariana Dziędziela, Arkadiusza Jakubika, Tamary Arciuch, Bartłomieja Topy i Macieja Stuhra. Znakomity obraz satyryczny zachwyci Cię świetnym aktorstwem i historią, zaskakującą ciekawie przedstawionymi wątkami.

"Wesele" jest opowieścią o zamożnym mieszkańcu niewielkiej mieściny, który wyprawia wystawny ślub dla swojej córki. Wszystko jest tu jednak zrobione na pokaz, a cała impreza zdaje się zmierzać do katastrofy. Kasia, panna młoda, dostrzega wśród zgromadzonych swoją dawną miłość, do której uczucie nadal nie wygasło. Ojciec Kasi zostaje przyłapany przez żonę na zdradzie. Na dodatek okazuje się, że pan młody, Janusz, poślubił Kasię jedynie dlatego, że jej ojciec obiecał mu za to drogi samochód.  

Te polskie komedie również warto zobaczyć:

 • "Dzień świra", reż. Marek Koterski (2002)
 • "Poranek kojota", reż. Olaf Lubaszenko (2001)
 • "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", reż. Mateusz Rakowicz (2021)
 • "Teściowie", reż. Jakub Michalczuk (2021)
Zobacz wideo PopKultura odc. 158

Najśmieszniejsze komedie polskie: romantyczne            

Polskie dobre komedie potrafią nie tylko bawić, ale też dają okazję do wzruszeń. Jeśli szukasz opowieści pełnych humoru, a także z wątkiem romantycznym, koniecznie sprawdź, co oglądać. Zabawne opowieści o miłości potrafią umilić wolny czas! Oto najśmieszniejsze polskie komedie romantyczne:             

"Zakochany anioł", reż. Artur W. Baron (2005)

Świetny humor z odrobiną romantyzmu i szczyptą fantazji? "Zakochany anioł" to znakomita propozycja na wykwintny filmowy wieczór. Poznaj historię Anioła Giordano (w tej roli Krzysztof Globisz), który mieszka we współczesnej Polsce, gdzie też sumiennie wykonuje swoją anielską pracę. Pewnego dnia wszystko jednak się zmienia – Giordano zostaje pozbawiony swoich pozaziemskich umiejętności, a przy tym zostaje całkowicie uczłowieczony. Kiedy na jego drodze pojawia się piękna pani psycholog, Roma (Anna Radwan), w bohaterze odzywają się nieznane mu dotąd uczucia. Zdobycie kobiecego serca może nie być jednak wcale takie proste.  

Szukasz innych komedii romantycznych na wieczór? Nie przegap tych tytułów:

 • "Nigdy w życiu", reż. Ryszard Zatorski (2004)
 • "Listy do M.", reż. Mitja Okorn (2011)
 • "Planeta singli", reż. Mitja Okorn (2016)
 • "Podatek od miłości", reż. Bartłomiej Ignaciuk (2018)

Najlepsze polskie komedie: ranking kultowych produkcji           

Najlepsze polskie komedie? Ranking najciekawszych produkcji, które można śmiało nazwać kultowymi, powinien uwzględnić pięć zaproponowanych tutaj tytułów. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji obejrzeć wymienionych filmów, to czym prędzej nadrób zaległości.

"Chłopaki nie płaczą", reż. Olaf Lubaszenko (2000)

Sprawdź, czy "Chłopaki nie płaczą". Zabawna komedia w zwariowanych, gangsterskich klimatach, da Ci okazję do świetnej rozrywki i poprawi humor w gorszy dzień. Bohaterami tej historii jest dwójka przyjaciół: skrzypek Kuba (Maciej Stuhr) i jego kolega, Oskar (Wojciech Klata). Młodzi mężczyźni udają się do agencji towarzyskiej i przypadkowo wplątują się w aferę z gangsterami. Po strzelaninie Kubie udaje się uciec, jednak wraz z nim znika również walizka z niemałą sumą pieniędzy. Gangsterzy ruszają tropem chłopaka, by odzyskać swoją zgubę.

Te kultowe komedie też musisz zobaczyć:

 • "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", reż. Tadeusz Chmielewski (1969)
 • "Miś", reż. Stanisław Bareja (1980)
 • "Seksmisja", reż. Juliusz Machulski (1983)
 • "Kiler", reż. Juliusz Machulski (1997)

Zobacz też: Najlepsze dramaty: filmy miłosne i nie tylko. Poznaj tytuły najciekawszych filmów polskich i zagranicznych

*W materiale wykorzystano zdjęcie: Mówi Serwis

Więcej o: