Łzy w oczach. "Zielona granica" Agnieszki Holland z długimi owacjami w Wenecji [WIDEO]

15-minutową owacją zakończyła się światowa premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland. "Zielona granica" jest typowana na mocnego zawodnika w wyścigu o nagrodę główną festiwalu.

Film, który walczy o Złotego Lwa, jest inspirowany wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej. Przed pokazem, podczas konferencji prasowej, minutą ciszy uczestnicy uczcili uchodźców, którzy od 2014 roku zginęli, próbując przedostać się do Europy. 

Stali przez kwadrans. Owacje od widzów w Wenecji dla "Zielonej granicy" Agnieszki Holland

W Wenecji reżyserce towarzyszyła spora grupa współtwórców filmu, w tym m.in. aktorzy Jalal Altawil, Maja Ostaszewska czy Tomasz Włosok. Ten pierwszy był szczególnie wzruszony reakcją publiczności po uroczystej premierze "Zielonej granicy". W jego oczach widać było łzy.

 

Autorami scenariusza są Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko i Maciej Pisuk. W obsadzie znaleźli się m.in. Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamed Al Rashi oraz Jaśmina Polak. Ze względu na tematykę, produkcja spotkała się już z krytyką części środowiska związanego m.in. z Prawem i Sprawiedliwością. Krystyna Pawłowicz, bez obejrzenia, nazwała "Zieloną granicę" "bezmyślnym, fejkowym, nieodpowiedzialnym, haniebnym gadzinowcem".

Zobacz wideo Zielona granica - zwiastun

"Zielona granica" - kiedy premiera w polskich kinach?

W polskich kinach "Zieloną granicę" będzie można oglądać od 22 września. O tym, czy na duże ekrany w naszym kraju produkcja trafi jako laureat Złotego Lwa, będziemy wiedzieć 10 września - wtedy jury festiwalu w Wenecji ogłosi zwycięzców imprezy. Przewodniczącym jury jest Damien Chazelle ("La La Land"). O statuetkę walczą też m.in. "The Killer" Davida Finchera oraz "Priscilla" Sofii Coppoli.

Film, jak zaznaczają twórcy, jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. "Zielona granica" będzie pokazana również  na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz na 61. Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

Więcej o: