Co konkretnie powiedział Zbigniew Ziobro o Agnieszce Holland? Zero zaskoczenia

"Zielona Granica" do polskich kin zawita dopiero za ponad dwa tygodnie. Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdążył już porównać Agnieszkę Holland do nazistów. Co konkretnie powiedział?

Agnieszka Holland pokazała swój najnowszy film na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w miniony wtorek. Społeczność międzynarodowa jest zachwycona "Zieloną Granicą" - film typowany jest do głównej nagrody w konkursie i zbiera entuzjastyczne recenzje. Ale to wszystko dzieje się poza granicami Polski. W Polsce ze strony rządowej dominuje jeden przekaz - taki, jaki zaprezentował minister Zbigniew Ziobro na Twitterze.

Zobacz wideo "Zielona granica". Kontrowersyjna produkcja Agnieszki Holland [ZWIASTUN]

Co Zbigniew Ziobro napisał o Agnieszce Holland?

Jak przystało na jednego z samozwańczych królów polskiej sceny politycznej na Twitterze, Zbigniew Ziobro postanowił w swoim komentarzu pójść ad extremum. Użył karty pułapki w postaci porównania do nazistów i zastosował słowa-klucze: III Rzesza, Niemcy, propagandowe filmy. Wszystko to oczywiście w kontekście Agnieszki Holland i filmu "Zielona Granica", którego nie miał okazji oglądać, bo na Festiwal w Wenecji nie pojechał:

W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland... - stwierdził, komentując wywiad reżyserki dla "Newsweeka".

Autorka "Zielonej Granicy" krótko skwitowała w komentarzu dla "Gazety Wyborczej" słowa ministra sprawiedliwości: "To się nadaje na pozew, nie na komentarz" - powiedziała Agnieszka Holland.

"Zielona Granica" Agnieszki Holland o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Ataki rządu i szeroko pojętej prawicy na Agnieszkę Holland to efekt tematu, jaki reżyserka podjęła w "Zielonej Granicy". To zapis sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, na którą od dwóch lat Putin wspólnie z Łukaszenką wysyła do Polski uchodźców. Polska Straż Graniczna stosuje wobec przekraczających nielegalnie granice ludzi tzw. pushbacki, które Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w 2022 roku uznał za sprzeczne z prawem polskim i międzynarodowym. "Zielona Granica" pokazuje sytuację sprzed wybudowania między Polską a Białorusią obrębionego drutem kolczastym płotu, kiedy pushbacki były metodą stosowaną rutynowo.

Więcej o: