W tym roku Netflix wyjątkowo zaskakuje swoich subskrybentów, eksperymentując z nowymi gatunkami i formami. Biblioteka platformy wzbogaciła się właśnie o kolejną polską produkcję. Tym razem to serialowy dramat "Infamia" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja, którego fabuła w całości poświęcona jest romskiej społeczności. Nie ukazuje jej jednak przez pryzmat od dekad powielanych stereotypów, a bogatej kultury i tradycji.
Tytuł serialu wprost nawiązuje do tego, o czym jest fabuła, słowo "infamia" z łacińskiego oznacza bowiem utratę czci i dobrego imienia. Główną bohaterką jest 17-letnia Romka, Gita, która po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii wraca z rodziną do Polski. Zderzenie ze społecznością, w której postrzegana jest przez pryzmat krzywdzących stereotypów, nie jest proste. Usiłuje jednak pogodzić życie nastolatki z kultywowanymi przez rodzinę tradycjami. Nie przestaje marzyć o wolności, a nowe życie jawi jej się niczym pułapka. Jej światopogląd i podejście do wielu spraw stoją w sprzeczności do tego, co usiłują wpajać jej bliscy.
Gdy jej serce skrada młody mężczyzna, wszystko zaczyna się komplikować. – Rodzina czy infamia? – pytana jest wielokrotnie. Wie jednak, że żadna z opcji nie sprawi, że będzie szczęśliwa. W jednej i drugiej ma bowiem wiele do stracenia, w końcu "Rom bez rodziny jest nikim". Sprzeciw wobec szowinistycznego świata, gdzie kobieta nie ma żadnych praw, będzie jednak silniejszy niż wierność kulturowym ideałom. Co ostatecznie wybierze i jak potoczą się jej losy?
W obsadzie serialu wystąpiła plejada znakomitych aktorów i wschodzące gwiazdy polskiego kina. Postać Gity wykreowała Zofia Jastrzębska, dla której jest to pierwsza w karierze główna rola na ekranie. W jednym z wywiadów ujawniła, że już na etapie castingów widać było ogromne zaangażowanie produkcji w poszanowanie Romów i ich kultury. – Od samego początku, nawet w trakcie castingów, serial powstawał we współpracy z przedstawicielami społeczności romskiej i pod opieką dr Joanny Talewicz, która była opiekunką artystyczną ds. kultury romskiej – opowiadała. U jej boku na ekranie zobaczymy również m.in. Sebastiana Łacha, Magdalenę Czerwińską, Kamila Piotrowskiego czy Artura Dziurmana.