Pierwszy polski serial o Romach już podbija Netfliksa. "Infamia" będzie kolejnym hitem?

Takiej produkcji na Netfliksie jeszcze nie było. Do biblioteki platformy dołączył właśnie nowy serial "Infamia" poświęcony romskiej społeczności. Jego bohaterką jest młoda dziewczyna, która na przekór patriarchalnym tradycjom decyduje się podążać za marzeniami.

W tym roku Netflix wyjątkowo zaskakuje swoich subskrybentów, eksperymentując z nowymi gatunkami i formami. Biblioteka platformy wzbogaciła się właśnie o kolejną polską produkcję. Tym razem to serialowy dramat "Infamia" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja, którego fabuła w całości poświęcona jest romskiej społeczności. Nie ukazuje jej jednak przez pryzmat od dekad powielanych stereotypów, a bogatej kultury i tradycji.

Zobacz wideo Dawid Ogrodnik o niekonwencjonalnych metodach wychowawczych w filmie "Pieprzyć Mickiewicza"

Hipnotyzująca opowieść o młodej Romce już podbija Netfliksa. O czym jest serial "Infamia"?

Tytuł serialu wprost nawiązuje do tego, o czym jest fabuła, słowo "infamia" z łacińskiego oznacza bowiem utratę czci i dobrego imienia. Główną bohaterką jest 17-letnia Romka, Gita, która po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii wraca z rodziną do Polski. Zderzenie ze społecznością, w której postrzegana jest przez pryzmat krzywdzących stereotypów, nie jest proste. Usiłuje jednak pogodzić życie nastolatki z kultywowanymi przez rodzinę tradycjami. Nie przestaje marzyć o wolności, a nowe życie jawi jej się niczym pułapka. Jej światopogląd i podejście do wielu spraw stoją w sprzeczności do tego, co usiłują wpajać jej bliscy.

Gdy jej serce skrada młody mężczyzna, wszystko zaczyna się komplikować. – Rodzina czy infamia? – pytana jest wielokrotnie. Wie jednak, że żadna z opcji nie sprawi, że będzie szczęśliwa. W jednej i drugiej ma bowiem wiele do stracenia, w końcu "Rom bez rodziny jest nikim". Sprzeciw wobec szowinistycznego świata, gdzie kobieta nie ma żadnych praw, będzie jednak silniejszy niż wierność kulturowym ideałom. Co ostatecznie wybierze i jak potoczą się jej losy?

 

To pierwsza tak duża rola w jej karierze. Kto zagrał w serialu Netfliksa o Romach?

W obsadzie serialu wystąpiła plejada znakomitych aktorów i wschodzące gwiazdy polskiego kina. Postać Gity wykreowała Zofia Jastrzębska, dla której jest to pierwsza w karierze główna rola na ekranie. W jednym z wywiadów ujawniła, że już na etapie castingów widać było ogromne zaangażowanie produkcji w poszanowanie Romów i ich kultury. – Od samego początku, nawet w trakcie castingów, serial powstawał we współpracy z przedstawicielami społeczności romskiej i pod opieką dr Joanny Talewicz, która była opiekunką artystyczną ds. kultury romskiej – opowiadała. U jej boku na ekranie zobaczymy również m.in. Sebastiana Łacha, Magdalenę Czerwińską, Kamila Piotrowskiego czy Artura Dziurmana.

Więcej o: