Oskarżyła twórcę "Euforii" o plagiat. "Byłam taka naiwna"

W wywiadzie dla węgierskiego magazynu "Punkt" artystka i reżyserka Petra Collins przyznała, że Sam Levinson wykorzystał jej twórczość, nie pytając wcześniej o zgodę. Chodzi o wizualną kreację "Euforii", która szczególnie spodobała się widzom serialu. Jej pomysłodawczynią miała być właśnie Petra Collins.

Petra Collins to pochodząca z Toronto reżyserka i artystka odpowiedzialna między innymi za teledyski do piosenek Olivii Rodrigo, Cardi B i Seleny Gomez. W styczniowym wywiadzie dla magazynu "Punkt" opowiedziała o tym, że Sam Levinson zaproponował jej współpracę nad "Euforią", gdy serial był dopiero w początkowej fazie produkcji. Reżyser wykazał uznanie dla zdjęć fotografki, które posłużyły mu za inspirację do stworzenia zarysu serialu.

Zobacz wideo Popkultura odc. 140

"Nigdy nie mówiłam o tym publicznie, bo to szaleństwo, ale w zasadzie powodem, dla którego przeprowadziłam się do Los Angeles, był Sam Levinson, który wyreżyserował serial. Skontaktował się z moją agencją i powiedział: Napisałem serial na podstawie twoich zdjęć. Wyreżyserujesz go?. Przeprowadziłam się więc do Los Angeles i pracowałam dla HBO przez około pięć miesięcy. Powiedziałam: Wyreżyseruję ten serial".

Miała reżyserować "Euforię". Odmówiono jej w ostatniej chwili 

Petra Collins zaangażowała się w cały proces przygotowawczy — stworzyła kreację wizualną oraz przeprowadziła castingi z potencjalnymi aktorami. Wówczas HBO miało odmówić jej dalszej współpracy na "Euforią". "Nie zatrudnimy cię, bo jesteś za młoda..." - miała usłyszeć Petra Collins od producentów serialu. Reżyserka cały czas żyła w przekonaniu, że w związku z tą decyzją, twórcy nie wykorzystają jej pomysłu.

"Oczywiście nie wezmą mojej wersji serialu – byłam taka naiwna – po prostu zrobią inną... Rok później wyszłam z mieszkania i zobaczyłam ten billboard, który był dokładnie tym, kim ja jestem, kopią mojej pracy. Zaczęłam płakać, byłam w wielkim szoku... To było dla mnie bardzo mocne, ponieważ jest to estetyka, którą budowałam przez całe życie, a teraz muszę ją zmienić, ponieważ wchodzi do głównego nurtu i została mi odebrana. Najgorsze było to, że ludzie nieświadomie mówili, że ten serial wygląda jak moje zdjęcia" - dodała Petra Collins.

Więcej o: