Kiedy "Znachor" na Netfliksie? Premiera już za kilka dni. Film zadebiutuje aż w 90 krajach

Dziś "Znachor" z 1982 roku dziś uznawany jest za kultowy. Netflix postanowił stawić czoła pierwowzorowi, tworząc współczesną wersję historii Rafała Wilczura. Za nami oficjalna premiera w stołecznym Teatrze Narodowym. Kiedy produkcja dołączy do biblioteki platformy?

"Znachor" to jedna z najbardziej wyczekiwanych filmowych premier tej jesieni. Kultowa powieść autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku dotychczas doczekała się dwóch ekranizacji, a już za kilka dni do biblioteki Netfliksa dołączy kolejna. Czy powtórzy sukces pierwowzoru?

Zobacz wideo "Znachor" i Dymna oczami Tomasza Stockingera. "Wszyscy byli zauroczeni Anią"

"Znachor" 2023 to trzecia adaptacja kultowej powieści. Pierwsza powstała ponad 85 lat temu

"Znachor" w reżyserii Jerzego Hoffmana to od ponad czterech dekad jedna z najwybitniejszych produkcji w rodzimej kinematografii. Niewielu wie, że najpopularniejsza ekranizacja tej historii, wcale nie jest pierwszą. Historia Rafała Wilczura powstała bowiem jako scenariusz filmowy, którym polskie kino nie było zainteresowane. Ostatecznie pisarz zaadaptował ją na powieść, której sukces przerósł jego najśmielsze oczekiwania.

Dopiero wówczas podjęto się realizacji produkcji, którą wyreżyserował Michał Waszyński. 45 lat później na kinowych ekranach ukazała się kolejna adaptacja tej historii, tym razem z wybitnymi Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną w głównych rolach. Film niemal od razu zdobył uznanie krytyków i skradł serca milionów widzów, którzy wciąż tłumnie gromadzą się przed telewizorami w godzinach emisji.

Kiedy "Znachor" na Netfliksie? Premiera już za kilka dni

Gdy pojawiła się informacja, że Netflix postanowił stworzyć kolejną wersję "Znachora", fani pierwowzoru nie ukrywali sceptycznego nastawienia. Twórcy zapewniali jednak, że nie będzie to remake filmu Hoffmana, a zupełnie nowa, współczesna odsłona. Tym razem postać profesora Rafała Wilczura wykreował na ekranie Leszek Lichota. U jego boku pojawiła się plejada największych gwiazd i aktorzy młodego pokolenia, w tym m.in. Maria Kowalska, Anna Szymańczyk, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Łukasz Szczepanowski, Artur Barciś, Ignacy Liss, Piotr Rogucki czy Jarosław Gruda.

 

Dotychczas odbyło się kilka przedpremierowych pokazów, a publikowane po nich recenzje dają nadzieję na to, że będzie to kolejny sukces polskiego kina. Zachwyty nie słabną również po oficjalnej premierze, która odbyła się 18 września 2023 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kiedy film pojawi się na Netfliksie? Zgodnie z zapowiedziami "Znachor" Michała Gazdy dołączy do biblioteki platformy już za kilka dni, 27 września 2023 roku, i będzie dostępny w aż 90 krajach na świecie.

Więcej o: