Informacje o produkcji

Tom Stall (Viggo Mortensen) wiedzie ciche i szczęśliwe życie, ma żonę prawniczkę (Maria Bello) i dwójkę dzieci, mieszkają w niewielkim miasteczku Millbrook w stanie Indiana. Pewnej nocy ich idylliczne życie zostaje brutalnie zniszczone, gdy Tom udaremnia próbę włamania do swojej restauracji. Wyczuwając niebezpieczeństwo, działa chroniąc swych klientów i przyjaciół, w wyniku czego w samoobronie zabija dwóch poszukiwanych kryminalistów.

Życie Toma, ogłoszonego bohaterem, całkowicie zmienia się tego wieczoru. Interesują się nim ogólnokrajowe media, przez co postawiony zostaje w świetle reflektorów. Tom, który fatalnie czuje się w roli nowej gwiazdy, próbuje powrócić do normalnego życia - niestety - w mieście pojawia się tajemniczy, groźny mężczyzna (Ed Harris), uważający, że Tom jest człowiekiem, który skrzywdził go lata wcześniej. Tom, brany za kogoś innego, musi wraz z rodziną poradzić sobie w tej trudnej sytuacji. W wyniku tej sprawy i jej reperkusji cała rodzina musi na nowo określić swoje wzajemne relacje.

Reżyserem Historii Przemocy jest znany filmowiec David Cronenberg (Crash, Pająk, Nierozłączni), autorem scenariusza jest Josh Olson. W filmie w rolach głównych występują Viggo Mortensen (Władca Pierścieni, Hidalgo), Maria Bello (The Cooler), William Hurt (Osada, nagrodzony Oskarem Pocałunek Kobiety-Pająka), Ed Harris (Pollack) i Ashton Holmes.

Producentami filmu są Chris Bender i JC Spink of Benderspink (Efekt motyla, Sposób na teściową), producentami wykonawczymi są Justis Greene, Roger E. Kass i Josh Braun.

Film był kręcony w Toronto i w wielu innych miejscach, w tym w Millbrook, w stanie Ontario. Zdjęcia trwały 11 tygodni, od września do 19 listopada 2004 roku.

Wytwórnia New Line Cinema wprowadzi film na ekrany kin (kategoria "R" nadana przez M.P.A.A. ze względu na "przemoc fizyczną, akty seksualne, nagość, język i używanie narkotyków") 30 września 2005 roku. Światowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu filmowym w Cannes w 2005 roku.