Horrory z lat 80. - lista 10 filmów klasyki gatunku, które sprawdzą się nie tylko w czasie Halloween

Horrory z lat 80. to świetne produkcje, do których każdy chętnie wraca. Stare filmy grozy potrafią wzbudzić w odbiorcach niepokój, przybliżając postaci najokrutniejszych i najbardziej przerażających straszydeł, czyhających na życie bohaterów prezentowanych historii. Poznaj listę najlepszych horrorów z tego okresu, jednak uważaj, bo tych produkcji lepiej nie oglądać w samotności.

Horrory z lat 80. warte obejrzenia – na Halloween i nie tylko

Poczuj wyjątkowy klimat kina grozy i daj się wciągnąć w najstraszniejsze horrory z lat 80. Produkcje, które powstały w tym okresie, to opowieści, wśród których można odnaleźć kultowe slashery i klasyczne horrory, idealne na wieczór pełen mocnych wrażeń. Przekonaj się, co warto wybrać na Halloween i wieczór filmowy, spędzony w mrocznych klimatach.

"Duch", reż. Tobe Hooper (1982)

Rodzina Freelingów wprowadza się do nowego domu. Szczęście bohaterów nie trwa jednak długo. Wokół małżeństwa i ich dwójki dzieci zaczynają dziać się dziwne rzeczy: meble w kuchni same się przesuwają, a upiorne drzewo próbuje porwać syna rodziny. Kiedy jednak mała Carol zostaje wciągnięta do wnętrza telewizora, rodzice dziewczynki postanawiają skorzystać z pomocy. Do domu przybywają parapsycholodzy, którzy stwierdzają, że miejsce to jest nawiedzone przez ducha.

"Coś", reż. John Carpenter (1982)

Historia, której akcja toczy się w bazie na Antarktydzie. Grupa badaczy znajduje psa, który trafia pod ich opiekę. Zwierzak zachowuje się jednak dość podejrzanie, a wkrótce wychodzi na jaw, że ciało uroczego psiaka zostało przejęte przez obcą formę życia. Bohaterowie postanawiają nie dopuścić do tego, by kosmita wydostał się z bazy. Nie mają jednak pewności, czy ktoś z nich nie został już zainfekowany.

Zobacz wideo Popkultura odc. 160

"Koszmar z ulicy Wiązów", reż. Wes Craven (1984)

Nancy (w tej roli Heather Langenkamp) miewa koszmary, w których pojawia się przerażający Freddy Krueger (Robert Englund). Straszydło, wyposażone w rękawice z ostrzami, próbuje dopaść ją w czasie snu i zabić. Freddy Krueger został niegdyś oskarżony o zabicie dziesiątki dzieci. Lokalna ludność sama wymierzyła mu sprawiedliwość, podpalając mordercę. Wkrótce najlepsza przyjaciółka Nancy zostaje zabita. Bohaterka uważa, że sprawcą tej zbrodni jest mężczyzna z jej koszmarów.

"Smętarz dla zwierzaków", reż. Mary Lambert (1989)       

Młode małżeństwo Creedów wraz z dwójką dzieci przeprowadza się do domu, zlokalizowanego przy ruchliwej drodze, przez którą nieustannie przejeżdżają ciężarówki. Pewnego dnia, pod kołami rozpędzonego pojazdu, ginie należący do rodziny kot. Zwierzak zostaje pochowany na indiańskim cmentarzu. Kot zostaje ożywiony i wraca do domu, jednak jego zachowanie budzi niepokój. Jakiś czas później na drodze ginie też malutki synek Creedów. Jego ojciec nie potrafi pogodzić się z tragedią, która spotkała rodzinę i postanawia pochować dziecko na indiańskim cmentarzu, by przywrócić je do życia.

Horrory z lat 80.: ranking najlepszych produkcji              

Znasz najlepsze horrory z lat 80.? Lista dziesięciu najciekawszych produkcji to znakomita propozycja na halloweenowy seans filmowy. Rozglądając się za produkcjami grozy, które należą do prawdziwych klasyków, nie pomiń tytułów, zaprezentowanych w poniższym rankingu. Zanurz się w niepokojący klimat "Lśnienia" z rewelacyjnym Jackiem Nicholsonem i odbądź mrożącą krew w żyłach podróż, wraz z filmem "Obcy – decydujące starcie". Poza kultowym horrorem science-fiction, "Coś", na liście odnajdziesz też "Koszmar z ulicy Wiązów", w którym najstraszniejsze sny powoła do życia okrutny Freddy Krueger (Robert Englund). Sprawdź kompletną listę dziesięciu najlepszych horrorów z lat 80.

  • "Lśnienie", reż. Stanley Kubrick (1980)
  • "Obcy - decydujące starcie", reż. James Cameron (1986)
  • "Coś", reż. John Carpenter (1982)
  • "Koszmar z ulicy Wiązów" reż. Wes Craven (1984)
  • "Mucha", reż. David Cronenberg (1986)
  • "Martwe zło", Sam Raimi, (1981)
  • "Duch", reż. Tobe Hooper (1982)
  • "Hellraiser: Wysłannik piekieł", reż. Clive Barker (1987)
  • "Piątek 13-go", reż. Sean S. Cunningham (1980)
  • "Smętarz dla zwierzaków", reż. Mary Lambert (1989)

Zobacz też: Filmy i seriale na podstawie gier: najciekawsze propozycje dla fanów opowieści pełnych akcji

Więcej o: