Kultowe horrory - najstraszniejsze filmy, które musisz zobaczyć. Lista 15 tytułów

Znasz najlepsze kultowe horrory? Zapoznaj się z listą 15 produkcji, które trzeba zobaczyć. Uważaj jednak, bo po obejrzeniu tych produkcji możesz mieć problem, by w nocy spokojnie zasnąć.

Kultowe horrory: "Halloween", reż. John Carpenter (1978)         

Najlepsze kultowe horrory to między innymi produkcje z lat 70. Jedną z nich jest amerykański slasher, który zapoczątkował serię z psychopatycznym mordercą, Michaelem Myersem.

Michael Myers jako dziecko dopuścił się straszliwej zbrodni – zamordował starszą siostrę. Piętnaście lat później Michalem zajmuje się dr Loomis (Donald Pleasence). Kiedy Myers ucieka z zakładu psychiatrycznego, Loomis rusza jego tropem i ostrzega mieszkańców miasteczka przed niebezpieczeństwem. W halloweenową noc w Haddonfield dochodzi do makabrycznych morderstw.

Najsłynniejsze horrory: "Lśnienie", reż. Stanley Kubrick (1980)

Najsłynniejsze horrory, które powinien obejrzeć każdy fan gatunku? Na liście najlepszych produkcji nie może zabraknąć kultowego "Lśnienia" w reżyserii Stanleya Kubricka.

Shelley Duvall w filmie 'Lśnienie'Shelley Duvall w filmie 'Lśnienie' Kadr z filmu 'Lśnienie', reż. Stanley Kubrick. Źródło: Youtube.com/pvq

Jack Torrance (w tej roli Jack Nicholson), zabiera swoją żonę i syna do górskiego hotelu, w którym otrzymuje pracę. W czasie zimy hotel zostaje odcięty od świata, a mały Danny (Danny Lloyd), zaczyna doświadczać nietypowych wizji. Okazuje się, że rodzina nie jest sama w hotelu. Na dodatek, Jack zaczyna popadać w obłęd, stając się zagrożeniem dla żony i syna.

Zobacz wideo Na Halloween - najbardziej przerażające postaci filmowe

Klasyki horroru: "Obcy - 8. pasażer "Nostromo", reż. Ridley Scott (1979)

Klasyki horroru, które trzeba zobaczyć, to także film "Obcy - 8. pasażer "Nostromo". Znakomity obraz grozy w klimatach science-fiction dał początek serii, która zdobyła wielu fanów.

Załoga statku kosmicznego Nostromo powraca z misji na Ziemię, przewożąc na pokładzie cenne rudy mineralne. Gdy komputer odbiera tajemniczy sygnał SOS, załoga wybudza się z hibernacji, by sprawdzić, co się wydarzyło. Wkrótce astronauci natrafiają na nieznaną, wrogo nastawioną formę życia.

Filmy horrory, które trzeba obejrzeć: "Egzorcysta", reż. William Friedkin (1973)

Najstraszniejsze filmy? Horrory, takie jak "Egzorcysta", potrafią wzbudzić niepokój, dlatego, zabierając się za tę produkcję, pamiętaj, by nie oglądać jej w samotności!

'Egzorcysta' Film z 1973 r. to jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Opowieść o opętanej dziewczynce oparto na autentycznej historii chłopca ze stanu Iowa, rzekomo opętanego w 1949 r.'Egzorcysta' Film z 1973 r. to jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Opowieść o opętanej dziewczynce oparto na autentycznej historii chłopca ze stanu Iowa, rzekomo opętanego w 1949 r. Fot. BE&W

Dwunastolatka Regan (Linda Blair) mieszka razem z matką, Chris (Ellen Burstyn), która samotnie wychowuje swoją córkę. Nastolatka zaczyna jednak dziwnie się zachowywać, coraz bardziej niepokojąc matkę. Stan Regan z dnia na dzień staje się coraz gorszy, a badania nic nie wykazują. Wkrótce dziewczyna objawia nadprzyrodzone moce, a jej zachowanie zmienia się nie do poznania. Zdesperowana Chris postanawia skorzystać z pomocy egzorcysty, mając nadzieję, że w ten sposób uratuje ukochane dziecko.

Polecane horrory: lista najlepszych produkcji grozy

Jakie polecane horrory należą do klasyków, które powinien znać każdy fan tego gatunku? Rozglądając się za najlepszymi historiami grozy, nie można przegapić tytułów, zaprezentowanych poniżej. Przekonaj się, jakie straszliwe opowieści warto wybrać na wieczór z filmem. Te produkcje potrafią zmrozić krew w żyłach.

 • "Halloween", reż. John Carpenter (1978)
 • "Koszmar z Ulicy Wiązów", reż. Wes Craven, (1984)
 • "Omen", reż. Richard Donner (1976)
 • "Piątek Trzynastego", reż. Sean S. Cunningham (1980)
 • "Lśnienie", reż. Stanley Kubrick (1980)
 • "Duch", reż. Tobe Hooper (1982)
 • "Hellraiser: Wysłannik Piekieł", reż. Clive Barker (1987)
 • "Laleczka Chucky", reż. Tom Holland (1988)
 • "Martwe Zło", reż. Sam Raimi (1981)
 • "Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną", reż. Tobe Hooper (1974)
 • "Dzieci Kukurydzy", reż. Fritz Kiersch (1984)
 • "Carrie", reż. Brian de Palma (1976)
 • "Egzorcysta", reż. William Friedkin (1973)
 • "Obcy - 8. pasażer "Nostromo", reż. Ridley Scott (1979)
 • "Coś", reż. John Carpenter (1982)

Zobacz też: Filmy i seriale na podstawie gier: najciekawsze propozycje dla fanów opowieści pełnych akcji

*W materiale wykorzystano zdjęcia BE&W

Więcej o: