Zagraniczni krytycy pokochali "Chłopów": wizualny trumf. Tomasz Raczek nie podziela zachwytów: cepelia

Film "Chłopi", zrealizowany w stylu malowanej animacji podobnie jak oscarowy "Twój Vincent", miał swoją światową premierę podczas festiwalu w Toronto. Produkcje mogli obejrzeć już także obecni na festiwalu w Gdyni. Zagraniczni krytycy są zachwyceni dziełem Welchmanów, w Polsce zdania są nieco podzielone.

Najnowsza adaptacja dzieła Władysława Reymonta, filmowi "Chłopi" zachwycili podczas światowej premiery produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Publiczność po pokazie nagrodziła twórców kilkominutowymi owacjami na stojąco.

Zobacz wideo L.U.C. kontra Reymont. Artysta opowiada o muzyce do adaptacji "Chłopów"

"Chłopi" z pierwszymi recenzjami. Zagraniczni krytycy są zachwyceni: wizualny triumf

Animację malarską wyreżyserowali Dorota Kobiela Welchman i Hugh Welchman. Para wcześniej pracowała przy filmie "Twój Vincent", który został nagrodzony Oscarem. Po światowej premierze "Chłopów" mówi się, że kolejna produkcja zrealizowana nietypową techniką również ma szansę na najbardziej prestiżową filmową statuetkę Akademii.

Polską premierę filmową "Chłopów" zaplanowano na 13 października, jednak produkcję mogli obejrzeć już także uczestnicy festiwalu w Gdyni, gdzie animacja walczy o nagrodę Złotego Lwa. W sieci z dnia na dzień pojawia się coraz więcej recenzji filmu, krytycy rozpływają się nad dziełem.

'Chłopi' - oceny na Rotten Tomatoes'Chłopi' - oceny na Rotten Tomatoes rottentomatoes.com / zrzut z ekranu

Na Rotten Tomatoes film uzyskał 100 procent świeżości, jednak ma dopiero sześć ocen. Frank Scheck z "The Hollywood Reporter" nazwał produkcję "zachwycająco pięknym wizualnym triumfem". Krytycy jednogłośnie chwalą piękną realizację obrazu, jednak twierdzą, że film obroniłby się też bez czasochłonnych ozdobników. "Jako film aktorski "Chłopi" byliby wielkim osiągnięciem, ale dzięki poświęceniu czasu na animację wszystkich klatek i dodanie do nich malarskiej tekstury, Welchmanowie nakręcili jeden z najbardziej imponujących filmów animowanych roku" - pisze Ross Bonaime z Collidera.

Krytycy chwalą "Chłopów" nie tylko za animacje. Docenili też scenariusz

Reuben Baron z Looper.com nazywa "Chłopów" dobrem ludzkości, a Christian Blauvelt z IndieWire twierdzi, że filmowi udało się urzeczywistnić wyobrażenia czytelników książki, które towarzyszyły im przy lekturze powieści. Larry Fried z Rotten Tomatoes napisał w serwisie X (dawniej Twitter), że produkcja to "jedno z największych osiągnięć animacji, jakie kiedykolwiek widział". "To też ogromny postęp niemal pod każdym względem w stosunku do 'Twojego Vincenta, dodatkowo historia jest wciągająca sama w sobie" - pisze krytyk.

Innego zdania jest Tomasz Raczek. Krytyk nie szczędził "Chłopom" gorzkich słów, oceniając produkcję na pięć gwiazdek na Filmwebie. "Zaledwie połowa tego wrażenia, które zrobił sześć lat temu 'Twój Vincent'. Konwencja nie wytrzymała dramatu psychologicznego a budżet - malarskiej konwencji. Cepelia" - pisze Raczek. Podobną ocenę filmowi wystawiła Adriana Prodeus z magazynu "Vogue". "Jagna z kobiety, co odważyła się pożądać przepisana na dziecko kochające wycinanki. Mocne sceny tańca. Nie potrafię jednak znaleźć uzasadnienia dla animacji" - pisze krytyczka.

Łaskawsi w ocenach byli dziennikarze TVP Kultura i Ekranów. Łukasz Adamski ocenił film na osiem gwiazdek i nazwał go "hipnotyzującym i olśniewającym wizualnie". "Reymont odczytany na nowo" - chwali dziennikarz. Miłosz Stelmach docenił nie tylko walory wizualne dzieła. Ocenił "Chłopów" na siódemkę i zaznaczył: "W 'Vincencie' fabuła była tylko pretekstem dla rekonstrukcji obrazów. Teraz wreszcie mamy scenariusz i kilka dobrych scen, tworzących prawdziwe kino".

 

Przy pracy nad "Chłopami" pracowało kilkuset malarzy, którzy malowali aktorską wersję nakręconą wcześniej kadr po kadrze. W produkcji wystąpił między innymi Mirosław Baka, który wcielił się w rolę Macieja Boryny oraz Robert Gularczyk jako Antek. Jagnę zagrała Kamila Urzędkowska, a Ewa Kasprzyk została Dominikową - jej matką. Muzykę do filmu stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski.