Ciężkie czasy

Nadchodzą ciężkie czasy dla Harry'ego Pottera.

Nękany koszmarami, które sprawiają, że blizna na czole boli go bardziej niż zazwyczaj, Harry (Daniel Radcliffe) nader chętnie ucieka od niepokojących snów jadąc wraz z przyjaciółmi Ronem (Rupert Grint) i Hermioną (Emma Watson) na Mistrzostwa Świata w quidditchu.

Jednakże coś złowieszczego rozświetla niebo nad kempingiem fanów quidditcha - to Mroczny Znak, symbol złego Lorda Voldemorta. Został on wyczarowany przez jego zwolenników, zwanych śmierciożercami, którzy od czasów, kiedy ostatni raz widziano Voldemorta (Ralph Fiennes) trzynaście lat temu, czyli w nocy, kiedy zostali zamordowani rodzicie Harry'ego, nie odważyli pojawiać się publicznie.

Harry z utęsknieniem czeka na powrót do bezpiecznych murów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie może go ochraniać Profesor Dubledore (Michael Gambon). Jednak ten rok okaże się być dla Harry'ego troszeczkę inny.

Dumbledore ogłasza, że Hogwart będzie organizatorem Turnieju Trójmagicznego, jednego z najbardziej ekscytujących i niebezpiecznych turniejów magicznych w społeczności czarodziejów. W turnieju wezmą udział przedstawiciele trzech największych i najbardziej prestiżowych szkół magii, którzy by wygrać Puchar Trójmagiczny będą musieli konkurować ze sobą wykonując śmiertelnie niebezpieczne zadania.

Studenci Hogwartu z podziwem patrzą na wkraczających do Wielkiej Sali przedstawicieli pozostałych dwóch szkół: eleganckie dziewczęta z Akademii Magii w Beauxbatons oraz posępnych i chmurnych chłopców z Instytutu Durmstrang. Wszyscy z zapartym tchem czekają na wybór trzech zawodników turnieju.

Przedstawiciel Ministerstwa Magii Barty Crouch (Roger Lloyd Pack) i Profesor Dumbledore przewodniczą ceremonii wyboru reprezentantów. Wszyscy z napięciem obserwują jak Czara Ognia wybiera po jednym studencie z każdej szkoły. Pośród płomieni i iskier Czara podaje nazwisko super gwiazdy quidditcha z Durmstrang Wiktora Kruma (Stanislav Ianievski), pięknej Fleur Delacour (Clémence Poésy) z Beauxbatons, oraz jednego z najbardziej lubianych studentów Hogwartu Cedrika Diggory'ego. Lecz z niewyjaśnionych przyczyn Czara wyrzuca także jeszcze jedno nazwisko: Harry Potter .

Czternastoletni Harry jest o trzy lata za młody by wziąć udział w tym jakże wyczerpującym turnieju. Stara się przekonać obecnych, że nie wrzucił kartki ze swoim nazwiskiem do Czary i naprawdę nie chce wziąć udziału w turnieju. Ale decyzja Czary jest nieodwracalna i Harry musi stanąć w szranki.

Podejrzenia i zazdrość rosną, gdy wścibska dziennikarka Rita Skeeter (Miranda Richardson) specjalizująca się w wyszukiwaniu brudów, dolewa oliwy do ognia snując domniemania na temat roli, jaką Harry odegrał w wyborze Czary. Nawet Ron zaczyna wierzyć, że jego "żądny rozgłosu" przyjaciel w podstępny sposób zmusił Czarę do wybrania jego nazwiska.

Dumbledore podejrzewa, że ktokolwiek zgłosił Harry'ego do Turnieju, celowo chciał narazić go na śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego prosi Alastora "Szalonookiego" Moody'ego (Brendan Gleeson), ekscentrycznego nowego profesora obrony przed czarna magią, by skierował swoje jakże spostrzegawcze i magiczne oko na nastoletniego czarodzieja.

Harry przygotowuje się do trudnych zadań Turnieju - pokonania ziejącego ogniem smoka, zanurzenia się w głębiny wielkiego jeziora, oraz przejścia labiryntu, który żyje swoim własnym życiem. Jednak wszystkie te wyzwania bledną przy najbardziej przerażającym wyzwaniu - znalezieniu dziewczyny, z którą mógłby wybrać się na Bal Bożonarodzeniowy.

Smoki, druzgotki czy trytony są dla Harry'ego niczym w porównaniu z perspektywą zaproszenia uroczej Cho Chang (Katie Leung) na Bal Bożonarodzeniowy. A gdyby Ron nie był tak rozkojarzony może zauważyłby, że jego uczucia do Hermiony nieco się zmieniły.

Sprawy biorą jakże złowieszczy obrót, kiedy na terenie Hogwartu zostaje popełnione morderstwo. Przerażony i wciąż nękany snami o Voldemorcie Harry zwraca się do Dumbledora. Ale nawet czcigodny dyrektor szkoły przyznaje, że nie znajduje już łatwych odpowiedzi.

Podczas gdy Harry i pozostali zawodnicy zmagają się z ostatnim zadaniem i ruchomymi ścianami przerażającego labiryntu, ktoś lub coś uważnie się temu przygląda. Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki, ale im bliżej znajduje się Puchar Trójmagiczny, tym bardziej wszystko jest nie takie jak się wcześniej wydawało - Harry nagle na złamanie karku pędzi w stronę nieuniknionego spotkania z prawdziwym złem