Obsada

Harry Potter

Szesnastolatek, Daniel Radcliffe (Harry Potter ), po raz kolejny wcielił się w postać młodego Harry'ego Pottera, w czwartej części przygód młodego czarodzieja pt. Harry Potter i Czara Ognia

Rola nastoletniego czarodzieja przyniosła Danielowi światowe uznanie i sławę. W lutym 2002 roku otrzymał za nią nagrodę Variety Club w kategorii najlepszego brytyjskiego debiutanta. Dwa miesiące później został laureatem prestiżowej włoskiej nagrody David Di Donatello Award, przyznanej mu za doskonałe wcielenie się w rolę Harry'ego oraz za wkład, jaki wniósł w rozwój kinematografii.

Daniel po raz pierwszy wystąpił w telewizji, w grudniu 1999 roku, grając młodego Davida Copperfielda w entuzjastycznie przyjętej przez krytykę telewizyjnej produkcji BBC . Reżyserem filmu był Simon Curtis, wystąpiła w nim także Maggie Smith, z którą Daniel spotkał się później na planie filmu Harry Potter i kamień filozoficzny (aktorka wcieliła się w postać profesor McGonagall ).

Radcliffe zadebiutował na ekranie kinowym w roli syna Jamie Lee Curtis i Geoffrey'a Rusha w filmie Johna Boormana Krawiec z Panamy.

W listopadzie i grudniu 2002 roku gościnnie wystąpił w kilku wystawień nagrodzonej Olivierem sztuku The Play What I Wrote, w reżyserii Kennetha Branagha, wystawianej na londyńskim West Endzie przez zespół Wyndhams Theatre.

W wolnym czasie Daniel ogląda filmy i słucha muzyki, zwłaszcza w wykonaniu brytyjskich zespołów rockowych i niezależnych.

Ron Weasley

Siedemnastoletni Rupert Grint (Ron Weasley) po raz kolejny gra najmłodszego z braci Weasley'ów i najlepszego przyjaciela Harry'ego Pottera. Chociaż rola Rona w Harry Potter i kamień filozoficzny była debiutem w świecie filmowym, dzięki wrodzonemu talentowi Rupert zyskał sobie uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Otrzymał nawet nominację do nagrody Koła Brytyjskich Krytyków Filmowych, w kategorii najlepszego debiutu.

Po ukończeniu zdjęć do pierwszej części przygód Harry'ego Pottera, Rupert wystąpił u boku Simona Callowa i Stephena Fry w filmie Petera Howitta Thunderpants . Zagrał także, oczywiście, w kolejnych częściach cyklu o Harrym Porterze: Harry Porter i komnata tajemnic i Harry Potter i więzień Azkabanu .

Rupert jest najstarszym spośród pięciorga rodzeństwa i twierdzi, że jest bardzo podobny do granego przez siebie Rona, między innymi w tym, że nosił często po kimś ubrania, oraz, że tak jak Ron uwielbia słodycze. Przed obsadzeniem go w roli Rona Rupert grywał w szkolnych przedstawieniach i w sztukach wystawianych przez miejscowe kółko teatralne. Wcielał się między innymi w postać gangstera Roostera w sztuce Annie , Rumplestiltskina w Bajki Grimmów, oraz wystąpił też w adaptacji Piotrusia Pana.

Odkąd widzowie zobaczyli go po raz pierwszy siedem lat temu w roli uroczego i przezabawnego najmłodszego syna Wesleyów Rupert bardzo urósł. Teraz jest już dojrzałym, siedemnastoletnim młodym człowiekiem. Kiedy nie jest na planie filmowy, często go można spotkać na polu golfowym.

Hermione Granger

Piętnastoletnia Emma Watson (Hermione Granger) ponownie pojawia się w roli pochłoniętej książkami, lecz pełnej dobroci Hermiony Granger, postaci, która zaczyna interesować się powoli czymś innym niż książki.

Choć rola Hermiony była pierwszą rolą filmową młodziutkiej aktorki, talent aktorski Emmy ujawnił się już dużo wcześniej.

Rola Hermiony przysporzyła Emmie wielu fanów na całym świecie. Przez dwa lata z rzędu dostała za nią prestiżową nagrodę AOL dla najlepszej aktorki drugoplanowej, za udział w filmach Harry Potter i komnata tajemnic oraz Harry Potter i więzień Azkabanu. Niedawno czytelnicy czasopisma Total Film uznali jej rolę w Harry Potter i więzień Azkabanu za najlepszy debiut.

Emma stara się równoważyć grę w filmach ze studiami i szkolnymi zajęciami. Uwielbia grać w hokeja, tenisa, w netball i rounders. Zaczęła też ostatnio uprawiać lekkoatletykę. Interesuje się sztuką i szczyci się najbardziej kolorową i pomysłową garderobą w studio filmowym.

Jej inne hobby to: spotkania z przyjaciółmi i rodziną, podróżowanie, taniec (street jazz, hip hop, salsa oraz wprowadzenie do tańców towarzyskich na potrzeby roli w Harry Potter i Czara Ognia ) oraz śpiew.

Draco Malfoy

Osiemnastoletni Tom Felton (Draco Malfoy) powraca w roli arcywroga Harry'ego Pottera, należącego do domu Ślizgonów Draco Malfoy'a.

Od dziewięciu lat Tom jest zawodowym aktorem. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w roku 1996, grał rolę Peagreena w filmie Pożyczalscy Petera Hewitta . W 1999 roku zagrał u boku Jodie Foster, w roli jej syna, Louisa, w filmie Anna i król .

Tom występował także w brytyjskich serialach telewizyjnych: Bugs , w którym grał rolę Jamesa, i w Second Sight , gdzie występował jako Thomas Ingham u boku Clive'a Owena. Wystąpił także w dwóch przedstawieniach radiowych BBC, jako Ioeth w Czarnoksiężniku z Ziemiomorza i Herkules w Here's to Everyone.

Tom dał się zauważyć po raz pierwszy w 1995 roku, kiedy to wystąpił w licznych reklamach telewizyjnych. Tom jest zapalonym wędkarzem i uwielbia łowić ryby jak tylko nadarza się okazja.

Wiktor Krum

Dwudziestoletni Stanislav Ianevski (Wiktor Krum) urodzony w Bułgarii od czterech lat uczęszcza do brytyjskiej szkoły z internatem. W poszukiwaniu kandydata do roli Kruma, kierownik obsady Fiona Weir odwiedziła jego szkole i przez przypadek podsłuchał jak Stanislav rozmawiał z kolegami na korytarzu. Zapytała kierownika departamentu dramaturgii czy Stanislav chciałby wziąć udział w castingu do roli Wiktora Kruma. Po pierwszym przesłuchaniu Stanislav znalazł się na liście najlepszych kandydatów, ale ze względu na wcześniejsze zobowiązania, nie był w stanie wziąć udziału w drugim etapie przesłuchań. Założył więc, że jego szanse wygrania castingu znacznie zmalały.

Stanislav otrzymał drugą szansę na przesłuchanie i znowu znalazł się w ścisłej czołówce kandydatów. Chociaż nigdy zawodowo nie grał, aktorstwo wpisane jest w jego rodzinę i kierownik obsady rozpoznała jego naturalny talent. Stanislav ponownie spotkał się z kierownikiem obsady, a następnie poproszono go na spotkanie z reżyserem Harry Potter i Czara Ognia Mike'm Newellem. Po tym spotkaniu zaproponowano mu rolę Wiktora Kruma.

Poza planem filmowym, podobnie jak grany przez niego bohater, Stanislav lubi uprawiać różne sporty, między innymi tenis, futbol, rugby, lekkoatletykę i pływanie.

Cho Chang

Osiemnastoletnia Katie Leung (Cho Chang) dołącza do obsady w roli rozgrywającej na pozycji szukającego drużyny Puchonów i obiektu zachwytów ze strony Harry'ego.

Jest to pierwsza profesjonalna rola Katie w filmie fabularnym.

W lutym 2004 roku Katie pokonała w otwartym castingu do roli Cho Chang 5000 innych dziewcząt. Wcześniej nigdy nie grała nigdzie, ani nie ćwiczyła w tym kierunku. Przez przypadek jej ojciec zobaczył ogłoszenie o castingu na telewizyjnym kanale chińskim. Katie pomyślała, że udział w castingu mógłby być dobrą zabawą i zdecydowała się spróbować swojego szczęścia, chociaż tego akurat dnia miała większą ochotę na zakupy niż na casting.

W dniu castingu Katie stanęła w kolejce tysięcy młodych dziewczyn zdeterminowanych by wygrać rolę Cho Chang. Po pierwszym przesłuchaniu była bardzo zaskoczona, gdy dowiedziała się, że kierownik obsady chciałby by wzięła udział w dalszych przesłuchaniach. Była bowiem przekonana, że bez wcześniejszego doświadczenia aktorskiego nie miała szans na otrzymanie tej roli. Po kolejnych przesłuchaniach i próbach ekranowych zadzwoniono do matki Katie z informacją, że Katie została wybrana do roli Cho Chang w filmie Harry Potter i Czara Ognia.

Katie uwielbia muzykę. Słucha wszelkiego rodzaju muzyki, między innymi R&B, pop, rock, hip hop, a także gra na pianinie.

Neville Longbottom

Piętnastoletni Matthew Lewis (Neville Longbottom) powraca w roli Nevilla Longbottoma, wiernego przyjaciela Harry'ego Pottera .

Matthew gra odkąd skończył pięć lat, kiedy to zapisał się do amatorskiego klubu aktorskiego. Zaproponowano mu rolę Neville'a po tym jak wziął udział w otwartym castingu w swoim rodzinnym mieście Leeds.

Matthew zagrał w wielu serialach telewizyjnych, między innymi Heartbeat , City Central , Where the Heart Is , Sharpe , Emmerdale , Dalziel and Pascoe i Some Kind Of Life.

Kiedy Matthew nie jest zajęty na planie filmowym lubi spędzać czas spotykając się z przyjaciółmi, czytając i pisząc opowiadania, słuchając muzyki rockowej, grając w gry komputerowe i uprawiając sport, zwłaszcza golf. Matthew był także członkiem Kadetów Powietrznych, lecz ostatnio zaczął interesować się filmoznawstwem. Jest zagorzałym fanem piłkarskiej drużyny w Leeds.

Cedric Diggory

Robert Pattinson (Cedric Diggory) dołącza do obsady w roli przewodniczącego samorządu uczniowskiego Hogwartu i reprezentanta szkoły w Turnieju Trójmagicznym.

Dziewiętnastoletni Pattison rozpoczął karierę aktorską niedawno grając Uli Edela w Sword of Xanten, u boku Sma Westa i Benno Furmanna.

Robert był członkiem Barnes Theatre Group, gdzie grał główną rolę George'a Gibbsa w Our Town Thorntona Wildera. Zagrał także Lorda Evelyna Oakleigha w Anything Goes Cole'a Portera, Aleca w Tess . Ostatnio zagrał Malcolma w Makbecie w OSO Arts Centre.