Rozpoczyna się nowa podróż

Pod kierownictwem znanego reżysera Mike'a Newella (Cztery wesela i pogrzeb, Uśmiech Mony Lizy) powstał film Harry Potter i czara ognia, adaptacja czwartej już części niezmiernie popularnego cyklu książek J.K. Rowling, opowiadających o przygodach Harry'ego Pottera.

W filmie Harry Potter i czara ognia , czternastoletni czarodziej Harry Potter stawia czoła największemu wyzwaniu, z jakim dotychczas przyszło mu się zmierzyć: musi wziąć udział w wielce niebezpiecznym międzynarodowym turnieju magicznym, w którym jego przeciwnikami są starsi i bardziej doświadczeni magicy, co więcej, przyjdzie mu zmierzyć się ze śmiertelnym wrogiem, złym Lordem Voldemortem, który odzyskał swoją moc - a także ludzką postać! Jednak wszystkie te niebezpieczeństwa bledną w porównaniu do kłopotów, jakie sprawia Harry'emu znalezienie dziewczyny, z którą mógłby wybrać się na wyprawiany w Hogwarcie Bal Bożonarodzeniowy.

Producent serii filmów Harry Potter , David Heyman, uważa, że Newell jest idealnym reżyserem, jeśli chce się, by realizowany film cechował się odpowiednimi dawkami zaskoczenia, napięcia, humoru i akcji. - Ludzie pytali, czy chodziło nam o zatrudnienie brytyjskiego reżysera - oczywiście, nie to było powodem - mówi Heyman. - Chcieliśmy, by reżyserią tego filmu zajął się najlepszy z możliwych kandydatów, a Mike Newell posiada wszystkie cechy, jakich poszukiwaliśmy. Pod wieloma względami ten film jest najbardziej wymagający z całego cyklu. Szukaliśmy kogoś, kto mógłby wyreżyserować mroczny, pełen napięcia thriller, a jednocześnie dałby sobie radę w scenach akcji i z wyczuciem oraz humorem potraktował sceny, w których widoczne jest zniecierpliwienie i złość, charakterystyczna dla nastolatków. Kiedy zobaczy się filmy tak zróżnicowane jak Dance with a Stranger , Donnie Brasco i Cztery wesela i pogrzeb, widać wyraźnie, że niewielu jest reżyserów równie utalentowanych i znających się na swoim fachu jak Mike Newell.

- Książka bardzo mi się spodobała - przypomina sobie Newell. - Pomyślałem, że to naprawdę świetna historia, w gruncie rzeczy thriller. Oczywiście, mamy tam wspaniałe rekwizyty - smoki, zadanie pod wodą, mnóstwo humoru - ale głównym motywem książki jest powrót Voldemorta, do którego potrzeba mu trzech kropel krwi Harry'ego. Voldemort planuje całą rzecz tak, by dostać w swoje ręce Harry'ego. Ten ma na swoją obronę jedynie odwagę. Tym razem jest zdany wyłącznie na siebie - prawdziwy bohater.